Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Rembrandtovy hádanky

Česko

Nový britský film nabízí nezvyklou konspirační teorii o slavném obrazu Noční hlídka

BENÁTKY/PRAHA Britský režisér Peter Greenaway se ve svém novém filmu pokouší odhalit tajemství, která podle něj ukryl holandský malíř Rembrandt do svého slavného obrazu Noční hlídka. Snímek s názvem Nightwatching představil Greenaway ve čtvrtek na filmovém festivalu v Benátkách. Podle režiséra je v Rembrandtově obraze ukryto „51 záhad“.

Film vypráví, jak malíř do obrazu zašifroval náznaky ukazující na vražedné spiknutí mezi tehdejší amsterodamskou smetánkou.

Rembrandt van Rijn dokončil obraz v roce 1642. Namaloval jej na objednávku třicetičlenné roty Občanské gardy, spodobněné právě v okamžiku, kdy se dává na pochod po hrázi kanálu.

Odborníci se léta dohadují o tom, jaké následky mělo pro malířův život to, že při malování obrazu porušil zažité zvyklosti skupinových portrétů. Příslušníky gardy zobrazil každého v jinak důležitém postavení – někteří dokonce ani na obraze nebyli téměř vidět – přestože každý z nich za své zvěčnění na plátně zaplatil 100 zlatých.

Režisér Greenway má však pro tehdejší rozčilení gardistů ještě jiná vysvětlení. Rembrandt prý zjistil, že kapitán občanské gardy, byl zavražděn a gardisté jeho smrt navlékli jako nešťastnou náhodu, která se udála při vojenském cvičení s mušketami. Obraz prý také naznačuje, že jeden ze zobrazených gardistů je homosexuál a jiný zase sukničkář.

Hádankou pro historiky vždy byla také postava malé dívky, která září mezi ozbrojenými muži. Film „odhaluje její identitu“, když vyjde najevo, že je jednou z dívek z Rembrandtova sousedství a zároveň nemanželskou dcerou jednoho z vyobrazených gardistů, která byla přinucena k práci v nevěstinci.

Z boháče trhanem

Za odhalená nepříjemná tajemství se prý gardisté Rembrandtovi pomstili tak, že systematicky pracovali na poškozování jeho pověsti a osobního života. Vysvětluje se tím, jak se z bohatého slavného umělce stal po dokončení obrazu chudák. Ještě před dokončením Noční hlídky v roce 1642 zemřela Rembrandtova manželka Saskie, která malířovi porodila čtyři syny. Přežil však jen jeden. Pro Rembrandta nastává těžké období života. Přicházejí potíže s financemi, malíř upadá do bídy. Sedm let po smrti Saskie je obviněn z konkubinátu s chůvou svého syna Tita a předvolán před církevní soud. Ke konci života se malíř upíná už pouze a jen ke svým obrazům. Je pochován v kostele ve Westerkerku.

„Samozřejmě, že existují spousty teorií, ale my chceme tímto filmem nabídnout jinou,“ říká Greenway. „Nemůžu sice prokázat pravdivost každého z těch faktů, ale vy je stejně tak nemůžete vyvrátit,“ dodává. Rembrandta si v jeho snímku zahrál Martin Freeman, britský hrdina Lásky nebeské nebo seriálu Kancl. Režisér prý chtěl demytizovat malířovu postavu, a proto je ve filmu hodně „neslušných slov, nahoty a oplzlého chování“, píše agentura AFP.

Autor: