Sobota 22. ledna 2022, svátek má Slavomír
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Rembrandtovy hádanky

Česko

Nový britský film nabízí nezvyklou konspirační teorii o slavném obrazu Noční hlídka

BENÁTKY/PRAHA Britský režisér Peter Greenaway se ve svém novém filmu pokouší odhalit tajemství, která podle něj ukryl holandský malíř Rembrandt do svého slavného obrazu Noční hlídka. Snímek s názvem Nightwatching představil Greenaway ve čtvrtek na filmovém festivalu v Benátkách. Podle režiséra je v Rembrandtově obraze ukryto „51 záhad“.

Film vypráví, jak malíř do obrazu zašifroval náznaky ukazující na vražedné spiknutí mezi tehdejší amsterodamskou smetánkou.

Rembrandt van Rijn dokončil obraz v roce 1642. Namaloval jej na objednávku třicetičlenné roty Občanské gardy, spodobněné právě v okamžiku, kdy se dává na pochod po hrázi kanálu.

Odborníci se léta dohadují o tom, jaké následky mělo pro malířův život to, že při malování obrazu porušil zažité zvyklosti skupinových portrétů. Příslušníky gardy zobrazil každého v jinak důležitém postavení – někteří dokonce ani na obraze nebyli téměř vidět – přestože každý z nich za své zvěčnění na plátně zaplatil 100 zlatých.

Režisér Greenway má však pro tehdejší rozčilení gardistů ještě jiná vysvětlení. Rembrandt prý zjistil, že kapitán občanské gardy, byl zavražděn a gardisté jeho smrt navlékli jako nešťastnou náhodu, která se udála při vojenském cvičení s mušketami. Obraz prý také naznačuje, že jeden ze zobrazených gardistů je homosexuál a jiný zase sukničkář.

Hádankou pro historiky vždy byla také postava malé dívky, která září mezi ozbrojenými muži. Film „odhaluje její identitu“, když vyjde najevo, že je jednou z dívek z Rembrandtova sousedství a zároveň nemanželskou dcerou jednoho z vyobrazených gardistů, která byla přinucena k práci v nevěstinci.

Z boháče trhanem

Za odhalená nepříjemná tajemství se prý gardisté Rembrandtovi pomstili tak, že systematicky pracovali na poškozování jeho pověsti a osobního života. Vysvětluje se tím, jak se z bohatého slavného umělce stal po dokončení obrazu chudák. Ještě před dokončením Noční hlídky v roce 1642 zemřela Rembrandtova manželka Saskie, která malířovi porodila čtyři syny. Přežil však jen jeden. Pro Rembrandta nastává těžké období života. Přicházejí potíže s financemi, malíř upadá do bídy. Sedm let po smrti Saskie je obviněn z konkubinátu s chůvou svého syna Tita a předvolán před církevní soud. Ke konci života se malíř upíná už pouze a jen ke svým obrazům. Je pochován v kostele ve Westerkerku.

„Samozřejmě, že existují spousty teorií, ale my chceme tímto filmem nabídnout jinou,“ říká Greenway. „Nemůžu sice prokázat pravdivost každého z těch faktů, ale vy je stejně tak nemůžete vyvrátit,“ dodává. Rembrandta si v jeho snímku zahrál Martin Freeman, britský hrdina Lásky nebeské nebo seriálu Kancl. Režisér prý chtěl demytizovat malířovu postavu, a proto je ve filmu hodně „neslušných slov, nahoty a oplzlého chování“, píše agentura AFP.

Autor:

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

Mohlo by vás zajímat