Pátek 27. listopadu 2020svátek má Xenie 2 °C zataženo Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Remdesivir nejvíce pomáhá pacientům, kteří začínají potřebovat kyslík. V Česku lék dostalo už 870 nemocných

Lék Remdesivir | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Lék Remdesivir | foto: Reuters

PRAHA Lék remdesivir dostalo v Česku 870 nemocných s covidem-19. Podle lékaře Martina Balíka, který se jako vedoucí lékař kliniky anestezie a resuscitace, staral v pražské Všeobecné fakultní nemocnici (VFN) o nejvážnější případy, nejvíc pomáhá hospitalizovaným s lehčím průběhem, kteří teprve začínají potřebovat kyslík. Řekl to na dnešní odborné konferenci o poučeních z pandemie covidu-19, kterou pořádala 3. lékařská fakulta Univerzity Karlovy.

„Lehký covid, kdy lidé začínají sahat po kyslíku, je ten moment, kdy má remdesivir největší efekt. Když ho budeme dávat u těžkých forem, tak efekt neuvidíme a možná je to zbytečné,“ uvedl Balík. Remdesivir je experimentální lék na covid-19, který vyvinula americká firma Gilead Sciences.

Podle Balíka se nově lék podává jenom pět dní, původně byla doporučována desetidenní léčba. Studie ale ukázaly, že zatěžuje ledviny či játra. Prvnímu pacientovi v Česku lékaři z VFN podávali remdesivir na konci března, propuštěn z nemocnice byl začátkem května.

Podle Balíka se už ukázalo, že některé dříve doporučované léky, například hydroxychlorochin nebo antirevmatika, nemají prokázaný účinek na zlepšení stavu pacientů. Preparáty z krevní plazmy vyléčených pacientů podle něj fungují nejlépe, pokud jsou podané časně a jako prevence zhoršení stavu.

„Myslíme si, že je důležité mít náhled do buněčné imunity,“ uvedl. Podle vědců má nějakou míru buněčné imunity asi i polovina lidí, kteří se s covidem-19 nesetkali. Podle Balíka bude cestou budoucí léčby imunomodulace, tedy ovlivnění imunitní odpovědi nemocného.

První dodávky remdesiviru dostalo Česko přímo od Gilead Sciences darem, další objednává hromadně Evropská unie. Na konci září se objevila informace, že je léku v ČR nedostatek. Ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO) řekl, že do konce minulého týdne by mělo být dalších téměř 2000 dávek.

Plaga: Stát zaplatí doučování slabších žáků, zvažujeme školu o prázdninách

Ministr školství Robert Plaga | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Příští týden by už konečně mohlo být zřejmé, kdy se minimálně prvňáčci a druháci vrátí do školních lavic. Do konce...

Covid může zabíjet i kvůli přehnané imunitě. V ohrožení nejsou jen oslabení

Druhá vlna pandemie v pražské nemocnici Na Bulovce. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Většina nakažených vyleží covid-19 doma. Pro část pacientů s vážným průběhem je ale koronavirus doslova zabijákem. Tedy...

ANALÝZA: Mlčenlivá pomsta. Američané se bojí říkat, co si myslí, ukázaly volby

Jak volilo americké vnitrozemí? | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Amerika odvolila a nikdo nevěděl, kdo vyhrál, i když Joe Biden to pak začal mít stále více na dosah, byť jen o nos. Ale...