130 let

Renault vyvázl jen s podmínkou

Česko

Mezinárodní automobilová federace (FIA) udělila za úmyslnou nehodu Nelsona Piqueta mladšího stáji Renault podmíněný zákaz startů na dva roky. Její bývalý šéf Flavio Briatore již však nikdy nesmí působit ve formuli 1.

PAŘÍŽ/PRAHA Dalo se to čekat. Světová rada motorsportu nepřistoupila při posuzování aféry Piquet k tvrdším trestům.

Spokojili se s odchodem šéfa stáje Briatoreho a hlavního inženýra Pata Symondse. „Dali jsme jim podmínku, protože Renault jasně dokázal, že tým, a už vůbec ne automobilka, za to nenesou žádnou odpovědnost,“ vysvětlil prezident FIA Max Mosley.

K čemu vůbec došlo? Při loňské noční Grand Prix Singapuru nařídilo vedení týmu jejich tehdejšímu jezdci Piquetovi, aby se svým monopostem havaroval.

Z nehody těžil druhý jezdec Renaultu Fernando Alonso. Ten kvůli poruše v kvalifikaci startoval až patnáctý. Na trať po havárii vyjel zpomalovací vůz, což Alonso využil k dojetí soupeřů a nakonec získání jediného vítězství v sezoně.

Celý incident byl považován za náhodu až do konce července. Tehdy se na Mosleyho obrátil Piquetův otec, trojnásobný mistr světa F1, s tím, že jeho syn byl v Singapuru přinucen havarovat. O týden později Renault vyhodil Piqueta mladšího kvůli špatným výsledkům.

Briatore sám odstoupil „Nelsinho je rozmazlený kluk. Vždycky když závodil, bylo to jen díky tomu, že ten tým taky vlastnil. Je labilní,“ nebral si Briatore servítky, když vysvětloval důvody rozvázaní kontraktu.

Třicátého srpna celou kauzu odhalila veřejnosti brazilská televize Globo a případem se začala zabývat FIA. Briatore zpočátku všechna obvinění odmítal, hrozil dokonce Piquetům žalobami. 16. srpna však spolu se Symondsem na vlastní žádost v Renaultu skončil, což bylo de facto přiznání viny.

Symonds včera dostal „pouze“ pětiletý zákaz činnosti v F1, pomohlo mu, že s FIA spolupracoval. Piquet mladší získal během vyšetřování imunitu a vyvázl bez trestu.

S čistým štítem vyšel i Alonso, nikdo neprokázal, že by o havárii svého kolegy věděl. „Zodpověděl všechny otázky a dokázal, že nenese žádnou zodpovědnost,“ podotkl Mosley.

Jeden z manažerských symbolů šampionátu Briatore si však musí hledat jinou práci. Devětapadesátiletý Ital nesmí už ani vykonávat funkci manažera jezdců.

Dosud se staral o Alonsa, Piqueta, Marka Webbera, Romaina Grosjeana a Heikkiho Kovalainena. Ti všichni si musí najít nového manažera, jinak jim FIA neudělí superlicenci nutnou pro závodění v F1.

Renault chce zapomenout Renaultu k mírnému trestu, který neobsahuje ani jinak běžný finanční postih, pomohla i omluva.

„Upřímně se omlouváme celé komunitě formule 1 za toto neomluvitelné chování,“ sdělil prezident týmu Bernard Rey. „Upřímně doufáme, že budeme brzy moci nechat tuto záležitost minulosti a konstruktivně se soustředit na budoucnost,“ dodal Rey.

***

Trest očima komentátora TV Nova „Briatoreho odřízli,“ tvrdí Tomáš Richtr

„V první řadě je třeba si uvědomit, že FIA nezbrojila proti Renaultu. V kontextu toho, co stáj provedla, je trest pro ni spíš výsměch. FIA a potažmo Max Mosley se chtěli zbavit Flavia Briatoreho. A to se jim povedlo. Naprosto jej odřízli od dění ve formuli. Briatore se nyní nemůže angažovat v žádné soutěži, žádném týmu, případně firmě, která je spojená s motoristickým sportem. Nemůže ani zastupovat žádného jezdce, a že jich pod sebou neměl málo. Namátkou Alonso, Kovalainen či Webber. Navíc se proti trestu nemůže ani odvolat. Trest je pro něj doživotní. Nikde ale také není psáno, že se za pár let nemůže do závodního světa vrátit. Ale jen pokud se místo Mosleyho stane šéfem FIA Jean Todt, v to nevěřím. Alespoň se nyní Briatore může věnovat svým fotbalovým aktivitám (spolu s Berniem Ecclestonem spoluvlastní anglický

klub Queens Park Rangers, pozn. red.). Stáji naopak pomohlo, že minulý týden Briatoreho a Symondse vyhodila. Věřím tomu, že i následné prohlášení, kdy se k celé kauze Renault nepřímo přiznal, stáj s představiteli FIA konzultovala.“

lidovky.cz VIDEO domluvené nehody najdete na www.lidovky.cz/sport

Autor: