Renomé zachraňovala Plíšková

Sedmnáctiletá česká tenistka vyhrála dvouhru juniorek v Melbourne

MELBOURNE/PRAHA Zatímco její slavnější krajanky neprošly v Melbourne ani přes 2. kolo, sedmnáctiletá česká tenistka Karolína Plíšková slavila na Australian Open vítězství v juniorské dvouhře, když ve včerejším finále porazila Britku Lauru Robsonovou 6:1 a 7:6. Soupeřce třikrát sebrala podání a k titulu jí pomohlo i třináct es.

„Jestli jsem šťastná?“ ptala se pak trochu zaraženě. „Určitě, ale ještě si ani neuvědomuji, že jsem tuhle soutěž vyhrála,“ vydechla hráčka, která na australském grandslamu startovala poprvé v kariéře.

Šestá nasazená tenistka tak pomstila svou sestru-dvojče Kristýnu, kterou Robsonová vyřadila v pátečním semifinále. „Trenér i sestra mi radili. Hlavně jsem měla hrát svoji hru. Rozhodně jsem šla na kurt s tím, že vyhraji,“ vyprávěla Plíšková.

Přeje si prorazit i mezi ženami Spolehnout se mohla především na servis – vyslala obdivuhodných třináct es. „Sama jsem byla překvapená, jak se mi dařilo podávat. Nebýt toho, určitě by to nebylo 6:1 v prvním setu. Závěr toho druhého byl dramatický, v tie-breaku jsem prohrávala 1:4 a nevypadalo to dobře, soupeřka mi však pomohla i dvěma dvojchybami,“ popisovala průběh finálového duelu.

Šestnáctiletá Britka hrála v Melbourne o titul i před rokem, ale rovněž neúspěšně. Tehdy nestačila na Rusku Kseniju Pěrvakovou.

V žebříčku WTA patří Plíškové 222. místo a doufá, že brzy prorazí i na profesionálním ženském okruhu. „Samozřejmě že bych chtěla uspět, vlastně turnaje žen už hrajeme. Tohle bylo zpestření a je skvělé, že to takhle skončilo. Myslím, že mi věřili tak na druhé třetí kolo, dopadlo to o hodně lépe,“ pousmála se Plíšková. V Austrálii ještě zůstává, bude hrát turnaj v Tasmánii a pak ještě podpoří sestru na jejích turnajích.

Před hráčkou I. ČLTK Praha, kterou trénuje Jan Bedáň, otec bývalé světové šestnáctky Daniely Bedáňové, vyhrál juniorskou soutěž na grandslamovém turnaji naposledy Dušan Lojda na US Open v roce 2006. Předtím v Melbourne dvakrát za sebou triumfovala Barbora Strýcová.