Pátek 30. října 2020svátek má Tadeáš 6 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Změny v policii prý živé kauzy neovlivní, spis Nagyová si přesto žalobci ‚stáhnou‘

Šéf Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Robert Šlachta | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Šéf Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Robert Šlachta | foto: MAFRA - Petr Topič

PRAHA Plánované spojení ÚOOZ a protikorupční policie rozjeté případy neohrozí. Stojí to aspoň v analýze, kterou si nechal zpracovat ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD). Žalobci však tomuto závěru nevěří a už chystají protiopatření – chtějí si stáhnout spisy k velkým kauzám – bojí se úniku informací.

Když se v minulých dnech na vedení policie a ministerstvo vnitra sesypala kritika kvůli plánovanému zřízení nového centrálního útvaru pro boj s organizovaným zločinem, slíbil Milan Chovanec, že ji neschválí, pokud by ohrozila došetření velkých kauz.

Podle analýzy, kterou má ministr k dispozici, ale nic takového nehrozí. V pětistránkovém dokumentu je podle Českého rozhlasu uvedeno, že na všechny případy dohlíží státní zástupci, kteří policii dávají závazné pokyny. Není prý proto možné, že by reorganizace došetření živých kauz jakkoli ohrozila.

V analýze navíc stojí, že policii nepoškozuje chystaný vznik centrály, ale právě existence dvou rozdělených jednotek – ÚOOZ a protikorupční policie.

Ministr vnitra Milan Chovanec.

Žalobci však s těmito závěry nesouhlasí a přešli do protiútoku: pokud k reorganizaci opravdu dojde, stáhnou si státní zástupci z Olomouce spisy minimálně ke dvěma důležitým případům – podle Práva se má jednat o kauzy Nagyová a Vidkun – ty dosud vyšetřuje ÚOOZ a žalobci mají strach, že pokud by je řešila nová centrála, mohly by ze spisů uniknout informace nebo by mohlo dojít k ovlivňování svědků.

Státní zástupci zároveň chtějí vyšetřovatelům nařídit, aby v případě vzniku nového útvaru, o aktuálně vyšetřovaných kauzách neinformovali své velitele. „Eliminovali bychom tím riziko úniku informací, zmaření těch věcí a jejich ovlivnění,“ řekl Právu náměstek Vrchního státního zastupitelství v Olomouci. „Pokud dojde k té plánované reorganizaci, tak tu důvěru, kterou jsme měli k ÚOOZ, už mít nebudeme,“ dodal.

Jak se bude situace kolem plánů policejních velitelů, není jasné. Chovanec sice dříve řekl, že pokud bude mít jistotu, že reorganizace neovlivní aktuální kauze, vznik nové jednotky podepíše. Ve čtvrtek ale oznámil svůj odchod do civilu současný šéf ÚOOZ Robert Šlachta.

Toho podpořilo hnutí ANO, které snahu o reorganizaci označilo za snahu o likvidaci vládního protikorupčního boje. Ministr Pelikán dokonce ve středu už pohrozil rezignací.

,

Feťáci lásky stále hledají, ale nikdy nenajdou, říká párový terapeut Vojtko

Psycholog Jan Vojtko | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lásku si často pleteme se zamilovaností, ale vztah je práce, která nikdy nekončí. „Tolerance není ten správný klíč ke...

Můžete skoro všechno, nemusíte nic. Jak probíhají swingers party v Česku

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Swingers kluby, tedy místa neřesti, kde si páry mezi sebou střídají partnery a užívají si i těch nejdivočejších...

Střeva můžou i za naše štěstí či obezitu, říká molekulární biolog Ryšávka

Molekulární biolog Petr Ryšávka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Za civilizační choroby (např. alergie), ale i za vážné nemoci může mimo jiné vybíjení bakterií ve střevní mikroflóře....