Středa 6. července 2022, Den upálení mistra Jana Husa
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Řepka ho přijde na 8 tisíc

Česko

Strážník Daniel Matoušek neřešil přestupek fotbalisty Tomáše Řepky hlavně z lenosti

PRAHA Ještě před časem si strážník pražské městské policie Daniel Matoušek obličej Tomáše Řepky nepamatoval. Teď na něj a jeho bílé lamborghini dlouho nezapomene. Za to, že si ve čtvrtek nevšiml či úmyslně přehlédl dopravní přestupek sparťanského beka, přijde o osm tisíc korun.

Řepka zastavil na chodníku Bělohorské ulice v Praze 6. Strážník, který zaparkoval se svým vozem těsně před ním, jeho přestupek nijak neřešil a nechal sparťanského obránce bez trestu odjet. Policistovi by vše prošlo, kdyby jeho pohodlnost nevidělo asi dvacet svědků, z nichž jeden vše důkladně nafotil a důkazy poskytl LN.

Nadřízení chybujícího strážníka mají o jeho konání či spíše nekonání jasno. Podle nich udělal Matoušek chybu, za kterou zaplatí. Vzhledem k tomu, že to je ale podle nich velice dobrý strážník, u městské policie zůstane. „Je to jeho fatální selhání. Poslouží nám jako odstrašující případ pro ostatní. Přijde o odměny - tedy o osm tisíc. A vzhledem k tomu, že zas tak velký plat nemá, bude to pro něj hodně citelné,“ zmiňuje postih Daniela Matouška jeho nadřízený Miroslav Stejskal, ředitel oblastního ředitelství Městské policie v Praze 1.

O selhání mluví i první náměstek pražského primátora Rudolf Blažek. „Neznám sice verzi toho strážníka, ale podle mého soudu je zjevné, že to měl řešit. Když zastaví za vozidlem, které stojí na chodníku, a on si toho vůbec nevšimne, tak je to problém. Propouštět ho ale nebudeme. Byl dlouhodobě dobře hodnocený. Toto není na vyhazov,“ říká Blažek.

Co tedy vedlo Matouška k jeho benevolenci? Podle náměstka ředitele městské policie Ludvíka Klemy jednoduše lenost. „Problémy si způsobil vlastní leností. Mě překvapuje, že si aspoň nešel pro podpis,“ říká Klema.

Podle všeho ale Matoušek Řepku vůbec nepoznal. Fotbalu totiž příliš nehoví. „Řepka v tom podle mě nehrál žádnou roli. Dan ho možná ani nepoznal. Není žádný velký fotbalový fanda, natož sparťan. Nevím, proč to nechal být,“ hledá důvody strážníkova selhání jeho nadřízený. Ten už ví, jak vypadá odpouštění pokut kvůli fandovství. Mezi svými podřízenými už totiž několik pravověrných sparťanů měl. „To už se nám jednou stalo, že se kluci sparťanů zastali. Ale to byli fakt velcí fanoušci,“ říká.

Jednou fanoušci fotbalu, podruhé dobré muziky, jindy divadla. „Strážníci jsou jenom lidi. Občas se stane, že někomu pokutu odpustí. Nemusí to být ale nutně někdo slavný. Stačí, když někoho pokutují, a jiného za podobný přečin ne,“ říká Klema.

Nechybují ale jen strážníci. Minulý rok řešila ještě závažnější lajdáctví státní policie. Loni v červnu byla její hlídka u nehody fotbalového bosse Vlastimila Košťála, který naboural dvě auta při návratu z oslavy svých padesátin. Hlídka, která na místo dorazila, usoudila, že vše vyřeší výchovná pokuta 2000 korun. Policisté ale zapomněli na jednu drobnost. Dechovou zkoušku na alkohol. Za chybu, která Košťála podle všeho zachránila, byl jeden z policistů postaven mimo službu.

Autor:

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Zbraně, které zaskočily Putina: „Muskovo“ bombardování

Premium Už druhý den po nočním překročení hranic měli triumfálně projíždět centrem Kyjeva, po čtyřech měsících místo toho vězí...

Jet sto třicet, nebo zpomalit? Na dálnici můžete uspořit litry paliva

Premium Ceny paliv opět atakují rekordy. Také si všímáte, o kolik víc řidičů jezdí poslední měsíce „na spotřebu“? Vyzkoušeli...

Léto venku s eMiminem: Na co se těšit v 1. soutěžním týdnu?
Léto venku s eMiminem: Na co se těšit v 1. soutěžním týdnu?

Léto venku s eMiminem je tady! Každý týden budeme soutěžit o fantastické ceny v celkové hodnotě 298.000 Kč. Sdílejte své letní zážitky, hodnoťte...

Mohlo by vás zajímat