Neděle 5. prosince 2021, svátek má Jitka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Drahošová: Debata na Primě byla reality show plná nenávisti. Fáma s ČT vznikla v maskérně

Česko

  5:00
PLZEŇ - Zatímco prezidentský kandidát Jiří Drahoš svou kontaktní kampaň počátkem týdne ukončil, aby se soustředil na televizní debaty, jeho manželka Eva stále objíždí regiony. Ve středu v doprovodu soukromé ochranky zavítala do Plzně.

Eva Drahošová během středeční návštěvy Plzně. foto: Ladislav Němec, MAFRA

Během prohlídek převážně kulturních institucí zbyl čas i na vážnější témata. Tím nejaktuálnějším bylo hodnocení úterního duelu Jiřího Drahoše s prezidentem Milošem Zemanem, který vysílala televize Prima.

„To byla reality show, plná nenávisti a sprostoty, se kterou jsem se v životě nesetkala,“ zlobila se Drahošová na půdě Západočeské univerzity.

„Co protistrana vykřikovala, bylo pro mě něco strašného,“ sdělila děkanu Fakulty umění a designu Josefu Mišterovi s odkazem na neurvalé chování části diváků v Hudebním divadle Karlín. Přiznala, že v ní a jejím muži debata zanechala rozpačité pocity.

Jeden z návštěvníků Techmanie popřál Evě Drahošové a jejímu muži hodně štěstí...
Hejtman Plzeňského kraje Josef Bernard a Eva Drahošová při návštěvě Techmania...

Řeč došla i na její v posledních dnech propíraný výrok, že v České televizi Drahošovým fandí, ale nesmí to dávat najevo.

„Jako vždy to bylo vytržené z kontextu. Před televizní debatou jsme byli v maskérně. Já měla za manžela strach a maskérky mi řekly, ať se nebojím, že ony ho tam podporují,“ tvrdila ve čtvrtek Drahošová.

O tomto zážitku prý vyprávěla v přátelské atmosféře mezi dobrovolníky v pardubické kavárně. Jenže její slova zaslechl novinář a kauza byla na světě.

Od zástupců univerzity obdržela jako dárek knihy o umění, porcelánovou vázu a brož inspirovanou prací designera Ladislava Sutnara, která byla vytvořena 3D tiskem.

Na Západočeské univerzitě obdržela Eva Drahošová modrou brož vytištěnou na 3D...

Na Západočeské univerzitě obdržela Eva Drahošová modrou brož vytištěnou na 3D tiskárně.

„Musíme to dát“

Bývalá knihovnice si pochvalovala zejména její modrou barvu, již řadí mezi své oblíbené. Výraz podpory pak opětovala sebevědomými slovy. „Musíme to dát, zklamali bychom spoustu lidí v republice,“ ujistila děkana.

Během své návštěvy Plzně zavítala manželka bývalého šéfa Akademie věd ČR také do místní zoologické a botanické zahrady, kde si vyzkoušela, jak se krmí zhruba čtyřmetrové žirafy či více než dvoutunoví nosorožci.

Eva Drahošová si v plzeňské zoo vyzkoušela krmení nosorožců.

Eva Drahošová si v plzeňské zoo vyzkoušela krmení nosorožců.

Nechyběla exkurze ve vědeckém parku Techmania Science Center. V podvečer se v prostorách někdejší papírny na Slovanech setkala s fanoušky svého manžela. Mezi asi třemi stovkami příznivců, kteří Evu Drahošovou přivítali dlouhým potleskem, se objevil i europoslanec Jiří Pospíšil (TOP 09) nebo současný akademikův podporovatel Marek Hilšer, který v prezidentské volbě vypadl v prvním kole.

“Věřím, že pan Drahoš je nadějí, člověkem, který otevře prostor pro slušnou politiku. Bude ten, kdo dá nám mladým politikům šanci a bude nás podporovat,” řekl Hilšer na pódiu.

Ještě v průběhu akce se pak Eva Drahošová za opětovného aplausu přesunula na koncert zpěvačky Hany Zagorové do Měšťanské besedy. V novorenesanční budově v srdci města svou středeční plzeňskou pouť zakončila.

Po téměř celý den doprovázel Evu Drahošovou i senátor Václav Chaloupek.

Eva Drahošová a senátor Václav Chaloupek v plzeňské Techmanii.

Eva Drahošová a senátor Václav Chaloupek v plzeňské Techmanii.

„Drahošovy podporuji, jen mám trochu obavy z lidí na vesnicích. Věřím, že by pana profesora volili, ale je pro ně poněkud cizí,” přiblížil svůj pohled na volby muž, jenž se proslavil večerníčkovým seriálem Méďové.

Přesto podle svých slov zůstává optimistou. “Jsem přesvědčený, že i kdyby pan Drahoš prohrál, tak jsou do roka mimořádné volby,” dodal Chaloupek s tím, že má nedůvěru ve zdravotní stav Miloše Zemana.

Blogera připravil lajdáctvím o nohu, další zranil. Za nehodu dostal podmínku

Premium S podmínkou na pět let odešel od soudu čtyřiačtyřicetiletý Moldavan. V červenci 2019 způsobil na obchvatu Chrudimi...

Přes víkend zemřou všichni z JIP. Sestra vypráví o práci v době covidu

Premium Markéta Svobodová, hlavní sestra z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, stojí spolu s dalšími šesti kolegyněmi z...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

SOUTĚŽ: Vyhrajte rodinné vstupné do zábavního parku BRuNO family park
SOUTĚŽ: Vyhrajte rodinné vstupné do zábavního parku BRuNO family park

Za sychravého počasí se toho s dětmi dá dělat stále méně a méně… Co takhle vyrazit do Brna do BRuNA? Vyhrajte s námi rodinné vstupné a užijte si...

Mohlo by vás zajímat