27. května 2019 2:39 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

‚Jo. Tři mandáty,‘ radovali se ve STAN. U Pirátů bouchalo šampaňské, ANO slavilo šest křesel

Volební štáb Pirátů. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Volební štáb Pirátů. | foto:  Dan Materna, MAFRA

Eurovolby skončily, výsledky jsou známy. Jaká panovala atmosféra ve volebních štábech některých parlamentních stran při vyhlašování výsledků?

STAN a TOP09: ‚Joooooo. Tři mandáty!‘

Před parlamentními volbami v roce 2017 to vypadalo na definitivní odluku dvou partnerů. U Starostů a nezávislých probíhaly námluvy s Lidovci a vzpomínka na TOP 09 měla podivnou pachuť. O dva roky později se zástupci obou stran scházeli ve Velkopřevorském paláci, aby společně očekávali výsledky ve volbách evropských. 

Volební štáb TOP 09 a STAN.

Podle zpravodajky LN Elišky Nové si známější tváře obou politických subjektů daly trochu načas, i bez nich ale panovala ve volebním štábu topkařů a stanařů uvolněná atmosféra.

S úderem jedenácté hodiny se všichni s očekáváním shlukli před velkým plátnem a vysíláním České televize. Spolehnout se na ni ale nechtěli. V sále už se tichou poštou šířily zvěsti o číslovce tři. Na mobilním telefonu nakonec zkontroloval výsledky i bývalý předseda STAN Petr Gazdík. A bylo jasno. “Joooooooo. Tři mandáty!,” zakřičel.

Jakoby však nikdo nevěřil. Hlasitý jásot a potlesk nastal až o minutu později, kdy dvouciferný výsledek a zisk tří mandátů potvrdila i televize.

Veselí ve štábu obou stran zesílilo a lídři začali mluvit i o další spolupráci, nejen v krajských, ale i ve sněmovních volbách. „Vždycky jsem spolupráci obou stran podporoval a teď se ukazuje, že moje filozofie byla správná,“ řekl LN předseda TOP 09 Jiří Pospíšil.

Volební štáb TOP 09 a STAN.
Volební štáb koalice TOP 09 a Starostů a nezávislých, s podporou Strany...

Otázka je, které z obou uskupení bude hrát napříště prim. STAN se v minulosti cítili utlačovaní svojí sestrou, proto také odešli a zkoušeli své štěstí u lidovců. O tom, že se časy mění, svědčí už nynější kandidátka do eurovoleb, která ve svém názvu nesla hnutí Starostů na prvním místě.

Pirátská strana: Bublinky ve skle

Piráti udělali další krok na své politické pouti. Mladá strana se poprvé v historii dostala do Evropského parlamentu a její členové to mohutně oslavovali. 

Volební štáb Pirátů.

Volební štáb Pirátů.

Krátce po oznámení výsledků začalo ve štábu Pirátů bouchat otevírané šampaňské. Lidé se objímali a vzduchem létaly gratulace novopečeným europoslancům. Viditelně rozradostnění členové posedávali na schodech do budovy, popíjeli a kouřili.

 „Pusťte nás na ně!“ ozývalo se sporadicky heslo z minulých voleb do sněmovny. Přesto zněly i kritické hlasy, které upozorňovaly, že strana si původně vytkla za cíl získat čtyři mandáty proti skutečným třem. Situaci ve štábu Pirátské strany komentoval zpravodaj LN Tomáš Tománek. 

ANO: Nervozita kvůli demonstracím i spokojenost

Ve volebním týmu ANO panovala po zveřejnění výsledků spokojenost. Ještě v průběhu večera bylo znát, že Babišovi spolupracovníci mají obavu zejména z toho, že je Piráti výsledkově doženou či předeženou, referoval z místa redaktor LN Ondřej Koutník. 

Andrej Babiš gratuluje Ditě Charanzové.

Andrej Babiš gratuluje Ditě Charanzové.

„Je to dobré, nikdo si netipoval víc než šest mandátů, které jsme nakonec získali,“ uvedl jeden ze členů volebního týmu. Předvýsledková nervozita pramenila i z nejistoty, co s volbami provedou nedávné protibabišovské demonstrace na Staroměstském a Václavském náměstí. Vítězství a zisk šesti euromandátů v tomto směru povolební atmosféru v hnutí ANO okysličilo.

Lidovky.cz

Najdete na Lidovky.cz