Čtvrtek 25. února 2021svátek má Liliana 15 °C jasno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Reprodukční číslo kleslo na 0,8. Tuto hodnotu Prymula už dříve označil jako hranici pro rozvolňování opatření

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy ilustrační snímek | foto:  Petr Topič, MAFRA

PRAHA Reprodukční číslo, které udává průměrný počet dalších nakažených od jednoho pozitivně testovaného, a vystihuje tak rychlost šíření nákazy, kleslo tento týden na 0,8. ČTK informaci médií potvrdil ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky ČR (ÚZIS) Ladislav Dušek.

Bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO) i premiér Andrej Babiš (ANO) v půlce října zmiňovali, že při stabilním reprodukčním čísle 0,8 se budou přijatá opatření zmírňovat. Podle Duška jde o pozitivní trend, nicméně na trvání přijatých opatření proti šíření epidemie je třeba dál trvat.

„Jde zcela jistě o efekt přijatých opatření proti šíření epidemie. Na trvání těchto opatření je třeba nadále trvat, neboť pokud se podaří reprodukční číslo ještě dále snížit, bude to znamenat urychlené zpomalení epidemie a rychlejší uvolnění kapacit nemocniční péče,“ sdělil ČTK Dušek.

„Pokud se podaří nárůst případů snížit a stabilně se pohybovat na úrovni reprodukčního čísla 0,8, budou jednotlivá opatření postupně uvolňována v co nejkratších intervalech,“ řekl 13. října v televizním projevu k lidem Prymula. Reprodukční číslo tehdy dosahovalo 1,5. Také Babiš v půlce října zmínil, že přijatá opatření se budou zmírňovat, pokud se průměrné reprodukční číslo za týden sníží na 0,8.

Pokud je reprodukční číslo menší než jedna, epidemie postupně slábne. Pokud je vyšší než jedna, šíření nákazy zrychluje. Před zavedením vládních opatření v březnu bylo číslo vyšší než dvě a poté klesalo. V půlce září ale činilo 1,6 a naznačovalo velké riziko plošného exponenciálního šíření. Epidemie podle ÚZIS od 1. září nabírala na rychlosti a ohniska nákazy přestala být ohraničená. Na konci října bylo podle zdravotnických statistiků reprodukční číslo na 1,13.

V Česku se od 1. března do čtvrtka nákaza potvrdila u 438 805 lidí. Nejvýraznější nárůst nakažených laboratoře hlásily v září a říjnu, kdy denně přibývaly tisícovky pozitivních případů. V posledních dnech rychlost šíření nákazy zvolňuje. Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) tento týden uvedl, že Česko je pravděpodobně za bodem zlomu. Ještě nějakou dobu ale očekává vysoký počet hospitalizovaných, protože zátěž nemocnic má vždy zhruba dvoutýdenní zpoždění.

V Česku platí do 20. listopadu nouzový stav, vláda zřejmě příští týden požádá Sněmovnu o prodloužení. V zemi platí řada opatření, která mají zamezit šíření nákazy. Jde například o povinné nošení roušek, zákaz nočního vycházení nebo uzavření restaurací, řady obchodů a škol. Příští týden ve středu se budou moci do školních lavic vrátit po měsíci distanční výuky žáci prvních a druhých tříd základních škol, nastoupit budou moci i žáci speciálních škol.

Na tiskové konferenci ministerstva zdravotnictví v pátek by měl být představen nový systém hodnocení pro uvolňování nebo zpřísňování opatření s názvem PES. Bude mít dvě úrovně. První formou tabulky určí míru omezení obecně, druhá rozpracuje opatření v jednotlivých oblastech. Opatření budou rozdělena do pěti úrovní rizikového vývoje epidemie. Stav se bude hodnotit podle výskytu nových případů na 100 000 obyvatel za posledních 14 dní, výskytu nákazy mezi seniory, reprodukčního čísla a podílu pozitivních testů v jejich celkovém počtu.

,

Policie vyklízí Hlavní nádraží. Jeho obyvatelé si našli nový „Sherwood“

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Narkosvět v legendárním parku u pražského hlavního nádraží, kterému všichni přezdívají Sherwood, se proměňuje a...

Umírají mladší lidé a my s tím nemůžeme nic dělat, říká šéf KARIM o covidu

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V plzeňské fakultní nemocnici prudce stoupá počet hospitalizovaných s covidem-19. Zatímco v podzimní vlně šlo o...

Tudy ne, přátelé! Příběh dvou turbínových lokomotiv Škoda byl plný řevu a ohně

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lokomotivy se spalovací turbínou se v padesátých letech zdály být docela dobrý nápad. I v plzeňské Škodovce jeden typ...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!