Středa 15. července 2020svátek má Jindřich 12 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Resort zdravotnictví se málo zapojuje do chytré karantény, kritizuje Babiš. Konkrétní jména hříšníků neuvedl

Premiér České republiky Andrej Babiš (ANO). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Premiér České republiky Andrej Babiš (ANO). | foto: ČTK

Praha Premiér Andrej Babiš zkritizoval nízkou angažovanost ministerstva zdravotnictví v projektu chytré karantény, která má pomáhat ve vyhledávání kontaktů nakažených koronavirem nového typu a ohnisek nemoci. Vláda v pondělí projedná přechod projektu pod tento resort, řekl v neděli v rozhovoru pro Českou televizi.

„Doufám, že resort zdravotnictví se k tomu přihlásí, není to záležitost jen IT a armády,“ uvedl. V projektu podle něj končí dosud dobrovolně pomáhající firmy.

Babiš v neděli podotkl, že nechce specifikovat, kdo přesně se projektu dostatečně nevěnuje. Resort zdravotnictví se podle něj nicméně „tváří, jako by se jich to netýkalo“. „Teď to ministr musí převzít, důležitou roli tam bude hrát (vládní zmocněnec pro IT Vladimír) Dzurilla,“ naznačil. Chytrou karanténu hodnotí premiér jako dobrý projekt, který s sebou ale nese velkou šíři různých aspektů a je třeba na něm ještě pracovat.

V druhé fázi se dosavadní dohledávání kontaktů pomocí telefonů a bankovních karet má propojit s aplikací eRoušky. Projekt má především propojit informační systémy laboratoří a hygienických stanic a umožnit lepší řízení testování a rychlejší izolaci kontaktů nakažených v karanténě.

Příprava na případnou druhou vlnu epidemie podle Babiše zahrnuje také práci na budování kapacity lůžek a jednání o výrobě českých ventilátorů.

Základem boje s epidemií bylo i před spuštěním chytré karantény podle Hlavní hygieničky ČR Jarmily Rážové epidemiologické šetření, tedy rozhovor pracovníka hygieny s nakaženým k odhalení místa, kde se nakazil a jeho kontaktů. Jeho součástí může být nyní i vzpomínková mapa vytvořená po souhlasu z dat mobilního telefonu. Na rozdíl od sdílení dat z mobilů je rozhovor s hygienikem ze zákona povinný, lidé musí říct, s kým se setkali. Cílem projektu chytré karantény je do tří dnů odhalit možné rizikové kontakty každého nakaženého, ty poslat do karantény a za několik dní, kdy bude možné virus testem odhalit, je otestovat.

Na chytré karanténě chce nechat vláda kontrolu nad šířením nemoci po odeznění její první vlny. S nedělní půlnocí skončí nouzový stav, který vyhlásila kvůli epidemii počátkem března. Babiš v neděli zopakoval, že k plošně vyhlašovanému nouzovému stavu se stát vracet nechce. V případě rozhoření nemoci v některém z regionů je možné vyhlásit nouzový stav v jednotlivých krajích.

Na podzim může přijít katastrofa, varuje bývalý viceguvernér centrální banky

Pro Čechy je nebe nízko, píše ve své knize Mojmír Hampl. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Patří mezi nejtalentovanější a nejznámější ekonomy v Česku. V pouhých 32 letech se stal viceguvernérem České národní...

Velké srovnání cen zubařských zákroků. V regionech se liší i o tisíce

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Stomatologie je už léta oborem, v němž pacienti musí hodně platit. Pomalu se to ale mění. Akutní péče je díky větší...

Radit lidem, aby během pandemie seděli doma, byla chyba, říká Pavel Pafko

Přední chirurg a brzy osmdesátník Pavel Pafko má za sebou tři etapy... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zdůrazňuje, že není žádný king, ani se nepovažuje za mimořádně talentovaného. Pavel Pafko prý jen pracoval víc než...