Pondělí 9. prosince 2019svátek má Vratislav 7 °C oblačno Předplatné LN
31. října 2008 12:29 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Respekt se Kunderovi neomluví

PRAHA Časopis Respekt se spisovateli Milanu Kunderovi za článek o jeho údajném udání neomluví. Tvrdí to alespoň ředitel agentury Dilia Jiří Srstka, který Kunderu v České republice zastupuje. Požadavek na omluvu vznesl v Kunderově zastoupení také Srstka.

Nyní Respekt Srstkovi napsal, že se omlouvat nebude, neboť článek byl podle něj v pořádku. V případě soudního řízení prý doloží validní argumenty, proč si myslí, že je to v pořádku, uvedl Srstka.

Srstka přes týdnem řekl, že v případě, že se Respekt Kunderovi neomluví, bude se Kundera soudit. "Co teď (Kundera) udělá, nevím," řekl dnes Srstka. "Vydavatel důsledně ctí redakční nezávislost Respektu, pokud jde o výběr témat, psaní a redakční zpracování článků, jestliže se však uveřejněním některého textu cítí kdokoli poškozen na svých právech, je vydavatel připraven případné stížnosti zodpovědně posoudit," uvedl generální ředitel a předseda představenstva Respekt Publishing Tomáš Šídlo ve stanovisku, které poskytla Dilia.

"V případě redakčních článků o spisovateli Kunderovi vedení společnosti dospělo k názoru, že Respekt publikováním a komentováním dotčených materiálů žádný právní předpis neporušil a do práv Milana Kundery nijak nepřípustně nezasáhl," vysvětlil Šídlo rozhodnutí vydavatele. V případě soudního sporu je vydavatel časopisu připraven předložit své věcné argumenty k posouzení soudu.

Respekt 13. října zveřejnil článek badatele Adama Hradilka nazvaný Udání Milana Kundery. Kunderovo jméno našel Hradilek v archivech, když pátral po osudech bývalého západního agenta Miroslava Dvořáčka. Podle Hradilkova zjištění Dvořáček uprchl v roce 1949 do tehdejšího západního Německa. Do vlasti se vrátil jako takzvaný agent chodec. Když přišel večer na místo, kde měl přespat, čekala na něj policie. Podle Hradilka jeho jméno oznámil policii Kundera. Dvořáček strávil 14 let ve vězení. Milan Kundera popřel, že by kohokoli udal.

Lidovky.cz
Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

Jana Rezková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...

Premium

Vícenásobné matky nejsou divné. Jen se rozhodly mít víc dětí, než je běžné

velká rodina - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Průměrný počet narozených dětí na jednu matku v Česku sice vzrostl, pořád je však hluboko pod číslem dvě. My jsme našli...