10. června 2009 12:33 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Restauratéři si vyberou, zda se u nich bude kouřit nebo ne

Kouření - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kouření - ilustrační foto | foto: Shutterstock

PRAHA Restauratéři si zřejmě budou moct vybrat, jestli bude jejich zařízení kuřácké či nekuřácké. Označí podle toho restauraci nálepkou. Rozhodli o tom dnes poslanci. Ve hře bylo několik variant.

Poslanci například zamítli pokus znovu zavést kouření ve vlacích. Předlohu ještě musí posoudit Senát a podepsat prezident. Zákon by měl nabýt účinnosti od července 2010.

Jeden z hlavních autorů novely protikuřáckého zákona Boris

Zeme, kde platí zákaz kouření ve veřejných prostorech

BRITÁNIE
BULHARSKO
ČERNÁ HORA
DÁNSKO
ESTONSKO
FINSKO
FRANCIE
CHORVATSKO
IRSKO
ISLAND
ITÁLIE
LITVA
MAKEDONIE
NĚMECKO
NIZOZEMSKO
RAKOUSKO
ŘECKO
SLOVINSKO
ŠVÉDSKO

Šťastný (ODS) prosazoval úplný zákaz kouření v restauracích a barech. Dnes schválenou českou variantu považuje za "evropsky unikátní". Podle něj je už v řadě zemí Evropy i ve Spojených státech přirozené, že se uvnitř v restauraci nekouří. Přesto pro zákon jako celek zvedl ruku, protože obsahuje i mnoho dalších novinek, které podle něj ochrání lidi před škodlivými vlivy tabáku a alkoholu.

Bylo například zpřesněno omezení kouření na zastávkách. Dnes není přesně definováno, kde se ještě smí kouřit a kde už ne. Policie proto může jen těžko stíhat porušení zákona. Změna, na níž se domluvili poslanci, stanoví, že se nesmí kouřit jen na zastávce pod stříškou.

Boris Šťastný chce zakázat kouření


Míst v Evropě, kde si mohou kuřáci volně zapálit, postupně ubývá. Mnohé státy přikračují k různým omezením. Nesmí se kouřit ve školách a úřadech či na letištích a nádražích. Zákaz kouření v restauracích platí například v Irsku, Francii či Itálii. Podle odbornice na odvykání kouření Evy Králíkové ve Francii a Itálii klesl po zákazu počet infarktů o 15 procent.

Lidovky.cz, ČTK

Další pochybení pardubické nemocnice. Novorozenci nepodali včas léky
Další pochybení pardubické nemocnice. Novorozenci nepodali včas léky

Nemocnice v Pardubicích čelí dalšímu obvinění. Při porodu novorozence tamní personál včas neodhalil problém, který bylo možné vyřešit medikací. Dítě bude mít doživotní následky.