PRAHA Vstup do nového roku bude pro většinu obyvatel oproti očekávání levnější. Většina hypermarketů a supermarketů totiž neplánuje výraznější skokové zdražování potravin, které mělo být důsledkem zvýšení nižší sazby DPH z pěti na devět procent od 1. ledna 2008.
„Od 1. 1. se daňové změny do cen potravin nepromítnou prakticky vůbec,“ prohlásil jednatel řetězce Globus Petr Vyhnálek. Podobně reagovali i zástupci většiny dalších řetězců, mezi nimi i Hypernovy či Teska.
Před možným cenovým šokem v souvislosti se změnou DPH u potravin varovali někteří ekonomové a také opoziční politici. Obavy z dramatického růstu cen dále zesílily poté, co meziroční inflace vystoupala v listopadu především kvůli růstu cen potravin na pět procent. Dosáhla tak svého více než šestiletého maxima. Hlavní vlna zdražování měla přitom nastat na začátku ledna. Řetězce ale tvrdí, že cenová konkurence okamžitému zdražení potravin na pultech obchodů zabrání. „Zvyšování cen potravin proběhlo již během podzimu. Nynější růst DPH u potravin se pokusíme vzít na sebe,“ uvedla mluvčí Teska Jana Matoušková.
Obchodníci válčí s dodavateli Nejvýrazněji tak dopad růstu DPH u potravin pocítí především dodavatelé. Právě na ně budou obchodníci tlačit, aby snižovali své marže a umožnili tím zachovat koncovou cenu potravin v regálech. „S našimi dodavateli máme uzavřené dlouhodobé individuální smlouvy, ze kterých vyplývá i garantování ceny dodávaného zboží po určitou dobu,“ řekl Petr Chadraba, mluvčí společnosti Ahold, která provozuje řetězce Albert a Hypernova.
Podle dobře informovaného zdroje z potravinářského průmyslu, který si nepřál být jmenován, probíhají o cenách velmi tvrdá jednání. „V současné době supermarkety a hypermarkety podepisují s dodavateli smlouvy na dodávky na příští rok. Řetězce běžně navrhují cenu ve výši průměrné letošní ceny minus deset procent.“
„Obchodníci skutečně vyvíjejí tlak na nízké výkupní ceny,“ přiznal LN ředitel největší domácí mlékárny Madeta Milan Teplý. Madeta však podle Teplého na podobný tlak přistoupit nehodlá. „S obchodníky povedeme jednání a tam, kde se nedohodneme, nebudeme dodávat,“ pohrozil Teplý. Střídavé úspěchy v jednání s dodavateli připustil i jednatel Globusu Vyhnálek. „Jednání však budou probíhat i nadále,“ zdůraznil Vyhnálek.
Drobné zvýšení cen u některých potravin možné je, řekl mluvčí Aholdu Chadraba. Aby obchodníci mohli vyžadovat zaplacení nových cen, musí být správná cena vyznačena i na samotném zboží, respektive na cenových štítcích umístěných na prodejních regálech.
„Obchodníci musí stihnout zboží v regálech správně označit a uvádět plnou cenu včetně DPH, jinak má spotřebitel právo na cenu uvedenou v regálech nebo na zboží,“ uvedla mluvčí České obchodní inspekce Miloslava Fléglová.