Úterý 13. dubna 2021svátek má Aleš 5 °C déšť se sněhem Předplatné LN

Diskuse k článku

Revizor si vymyslel jízdu na černo. Soud mu potvrdil trest, ale cestující kontroluje dál

Městský soud v Praze potvrdil trest revizorovi Alexandrovi Petrů za to, že vypsal falešnou pokutu za jízdu načerno. Dotyčného muže přivedla až k exekuci. Petrů odešel s podmínkou a musí zaplatit exekuci i soudní náklady, celkem 30 tisíc korun. Pražský dopravní podnik nyní čeká na kompletní rozsudek. Pak teprve rozhodne, zda Petrů jako revizor skončí.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
L. Ott 5.3.2014 17:07

DP podobné "revizory" kryje.

Mojí známé přišlo oznámení, že má zaplatit pokutu za jízdu na černo s uvedením dne i hodiny, kdy se toho měla dopustit. Vzhledem k tomu, že se v té době prokazatelně nacházela na pracovišti, vydal jsem se s ní situaci Na Bojiště řešit. Prvotní reakce pracovnice v kanceláři reklamací byla, že známá musí pokutu zaplatit a pak se domáhat vrácení. V poslední chvíli jsem si všiml, že nesouhlasí číslo OP, uvedené na záznamu o kontrole s dokladem mé známé. Bylo nám řečeno, že pravděpodobně došlo k chybě a následně nám písemně bylo oznámeno, že pokutu platit nemusí.

Úřednice mi do očí tvrdila, že revizoři nejsou finančně na množství pokud zainteresováni, ale nedovedu si představit jiný důvod, proč by k takovému jednání docházelo. Zdá se mi, že toto podvodné jednání jednání ani tehdy nikdo neřešil a že se jedná o častější praxi

J. Kadeřábek 5.3.2014 15:30

U větších firem to funguje tak, že

mají vnitřní předpis "kodex zaměstnance, pracovní řád apod." kde jsou specifikovány konkrétní činy, které zaměstnavatel kvalifikuje jako hrubé porušení pracovní kázně s možností okamžité výpovědi. Ty důvody bývají zpravidla přísnější než je uvedeno v ZP.

V. Rejsa 5.3.2014 14:30

Re: toto má být adekvátní trest ??

Pozor - presne tento revizor KO 8115 me fyzicky napadl v listopadu v centru Prahy na tram zastavce. Pote co mi znicil bundu a zacal vyhrozovat byla privolana policie, nyni pripad cea na prestupkove komisi na magistratu. DPP nebyl schopen vubec nic prosetrit a vypada to ze vedouci odboru kontroly - p.Hocek nad nim drzi ochranou ruku - kryje jeho prohresky!

P. Jordán 5.3.2014 13:47

Asi to není ojedinělé

Můj kámarád řeší exekuce za černé jízdy v Praze opakovaně. Asi 5-6 jich zaplatil, je to trochu darebák a tak si nebyl jistý, jesli ho chytili nebo ne. Potom ale došlo na další, rovnou 3 případy, kdy seděl v kriminále (řízení bez řidičáku). Náhle zcela jednoduše dokazatalné, že tu černou jízdu nemohl uskutečnit. Také se to chystá k soudu na dopraví podnik. Jsem zvědav, jak to dopadne. Exekutor je náhle velice ochotný a vstřícný k dohodě.

P. Balcar 5.3.2014 13:42

...

za vybranou hotovost (i na bloček) mají lepší bonusy, takže jsou ochotní udělat pár kroků navíc

J. Aspirin 5.3.2014 13:31

Re: ...

Nemám nic proti pokutě, jízdenku jsem měl mít u sebe. Mě přišlo spíš k smíchu s jakou horlivou ochotou jel revizor se mnou k bankomatu a kolik měl důvodů nejít o těch 100 - 200 m dál k autu kde jsem tu jízdenku měl.... ale to už je dnes stejně jedno, to se stalo tak před pěti lety.

P. Balcar 5.3.2014 13:24

...

A co zneužití pravomoci veřejného činitele. Revizoři o ten statut velice stáli.

P. Balcar 5.3.2014 13:22

Nepodmíněně se zkušební lhůtou

Rozsudek zní:

 "Odsuzuje se k trestu odnětí svobody v trvání devíti měsíců se zkušební dobou na 14 měsíců," ...

P. Balcar 5.3.2014 13:19

...

není v přepravním řádu, že cestující je povinen prokázat se při kontrole platným cestovním dokladem? Ono by se dalo těžko prokazovat, že tu anonymní celodení jízdenku koupil zrovna on. To se dá jednoduše jen s předplacenkama na jméno.

J. Lepka 5.3.2014 13:17

Re: Možná by to šlo:

Já právě v tom paragrafu vidím to slovo "nepodmíněný trest," a z článku vyplývá, že ten revizor dostal podmínku.

M. Prokop 5.3.2014 12:16

Revizoři asi musí být,

podobně jako exekutoři, ale převážně je to příšerná verbež.

T. Bhöm 5.3.2014 12:02

Re: Možná by to šlo:

§55

1) Zaměstnavatel může výjimečně pracovní poměr okamžitě zrušit jen tehdy,

a) byl-li zaměstnanec pravomocně odsouzen pro úmyslný trestný čin k nepodmíněnému trestu odnětí svobody na dobu delší než 1 rok, nebo byl-li pravomocně odsouzen pro úmyslný trestný čin spáchaný při plnění pracovních úkolů nebo v přímé souvislosti s ním k nepodmíněnému trestu odnětí svobody na dobu nejméně 6 měsíců..

********

Můj laický názor je, že podle výše uvedeného měl letět, ale je tam slovo "může", takže zaměstnavatel se může rozhodnout... a jak píšou v článku pracuje dál, takže se zaměstnavatel rozhodl...

J. Tachovský 5.3.2014 11:42

Re: Nejsem z Prahy a tudíž...

Udelal jste chybu. Mel jste zavolat policii, vsechno nechat zaprotokolovat a u soudu pak ukazat celodenni jizdenku koupenou ten den pred kontrolou revisorem.

J. Tachovský 5.3.2014 11:40

No to soud moc nezvladl

Urcite mu mohl dat jeste zakaz cinnosti.

M. Pechar 5.3.2014 11:22

Možná by to šlo:

§ 52 – Zaměstnavatel může dát zaměstnanci výpověď jen z těchto důvodů (…)

g) jsou-li u zaměstnance dány důvody, pro které by s ním zaměstnavatel mohl okamžitě zrušit pracovní poměr, nebo pro závažné porušení povinnosti vyplývající z právních předpisů vztahujících se k zaměstnancem vykonávané práci; (…)

-----------

Právník tedy nejsem, ale tohle tam píšou.

A ještě nějaké informace viz www.epravo.cz/top/clanky/pracovne-pravni-souvislosti-vazby-a-trestu-odneti-svobody-zejmena-rozvazani-pracovniho-pomeru-ze-strany-zamestnavatele-77160.html

J. Schwarz 5.3.2014 10:46

V debatách o exekutorech

se mnohokrát  vyskytl názor, že kdokoli se dostane do stádia exekuce a tvrdí, že o sporné věci nevěděl a nebyl informován se musel chovat nezodpovědně, nepřebírat poštu, nepřijít k soudu... A hle, tady máme zase příklad kdy se poškozený dozvěděl o svém údajném přestupku / dluhu / až od exekutora. Pak je opravdu obtížné uvěřit, že se nejedná o mafii, zločinné spolčení revizorů, úředníků DP, advokátů a exekutorů...

J. Lepka 5.3.2014 9:46

Zákoník práce

Obávám se, že zákoník práce v tomto okamžiku stojí spíše na straně toho revizora:-(

http://business.center.cz/business/pravo/zakony/zakonik-prace/cast2h4.aspx

Je tu mezi diskutujícími nějaký právník, který by nám mohl věci lépe vysvětlit?

J. Aspirin 5.3.2014 9:45

Nejsem z Prahy a tudíž...

... jejich MHD jezdím jednou za uherák (spíš za tři uheráky:-)) přesto mám své zkušenosti... Koupil jsem celodenní jízdenku, správně jí označil, strčil do kapsy a posléze bundu i se zapomenutou jízdenkou nechal v autě. Netrvalo dlouho a kontroloval mě v metru revizor... svá data nedávám jen tak někomu, tak pokutu zaplatím v hotovosti ale musím k bankomatu, tzn. dvě zastávky zpět (shodou okolností na tu zastávku, od které mám cca 200m auto s jízdenkou)... Revizor velmi ochotně jel se mnou jel zpět k tomu bankomatu, k autu se mnou ani zaboha, zaplatil jsem 800 kč, nedostal potvrzení, došel do auta pro jízdenku a jezdil dál. Dodnes si myslím, že jsem z této situace vyváz velmi levně (revizoři MHD Praha totiž nemají má data)... :-))

T. Bhöm 5.3.2014 8:52

Re: toto má být adekvátní trest ??

a pokud ho budou zaměstnávat nadále jako revizora bez trestu a nedostane odškodnění, měl by zažalovat rovnou zaměstnavatele revizora a chtít 10x víc!!! tohle je absurdní v této zemi jak si někdo dovolí chovat !

T. Bhöm 5.3.2014 8:48

toto má být adekvátní trest ??

To, že musí zaplatit 30 tisíc je samozřejmost, jsou to náklady... a kde je nějaké odškodnění ?, Poškozený po tu dobu co byl křivě obviněn z dluhu, byl za dlužníka veřejně, exekuce ho znevýhodňovala při běžných činnostech, např.; podnikání, či získat pracovní místo, možnost jakkoliv nakládat se svým majetkem, prodat, pronajmout, možnost si pořídit na úvěr bydlení, leasing auta, a mnoho dalšího.. jinými slovy jeho důvěryhodnost byla sražena na nulu bezdůvodně a kolik času ztratil tímto vším ? co mohl investovat do sebe, rodiny, práce, volna, zdraví... atd. Osobně bych žádal tučné odškodnění za každý den spojenou s touto kauzou, minimálně od doby kdy mi byla vystavena falešná pokuta maximálně, od  doby kdy mi byl prokázán neprávem dluh! Toto je nehoráznost... a pokud má jeho zaměstnavatel pohromadě všech pět... tak by měl dostat padáka na hodinu a opět tučnou pokutu v řádech 5 až 6 nul !!!! za poškozování jména společnosti !!! a z čeho to bude platit ? může splácet...


Bláznivý voyeur Tichý. Žil jako bezdomovec, dnes jeho fotky stojí statisíce

Miroslav Tichý žil na okraji společnosti v chudobě. Teď jeho fotky stojí... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V jeho domě se fotky válely po zemi, padal na ně prach i bláto z bot. Na téměř každé z nich byla skvrna od kávy nebo...

Za fotky nehody Philipa nabízeli obří sumu. Neprodal jsem, říká exšéf Kladrub

Princ Philip jako vozataj čtyřspřeží. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když v roce 1996 přijela do Čech britská královna Alžběta II., snad nikdo nemohl velkému milovníkovi koní a jejich...

Svačiny jsou zbytečné. Stačí jíst dvakrát denně, vysvětluje profesor Anděl

Michal Anděl vedoucí Centra pro výzkum výživy, metabolismu a diabetu 3.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nadváhu má v Česku až 44 procent mužů a 31 procent žen. A obezitu dalších 20 procent mužů a 18 procent žen. Statisíce z...