Pondělí 9. prosince 2019svátek má Vratislav 7 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
13. srpna 2014 10:00 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Revizoři se zapnutým diktafonem? Natáčet vás smí jen v kritické situaci

Revizor (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Revizor (ilustrační foto) | foto: Lidové noviny

PRAHA Pražské cestující čeká novinka. Revizoři začnou při kontrolách pořizovat zvukové záznamy. Dopravní podnik tím chce zamezit zbytečným hádkám mezi cestujícími a svými zaměstnanci. O narušení ochrany osobních údajů nejde, kontroloři budou pořizovat nahrávky jen v konfliktní situaci, shodují se odborníci.

Už od srpna by měli revizoři během kontroly jízdenek nahrávat cestující. Nikoli kamerou, ale pomocí diktafonu. Od toho si dopravní podnik slibuje především snížení počtu svárů mezi kontrolory a cestujícími. (čtěte také)

Audio nahrávky z právního hlediska

  • Nikdo nesmí zasáhnout do soukromí jiného, nemá-li k tomu zákonný důvod. Zejména nelze bez svolení člověka narušit jeho soukromé prostory, sledovat jeho soukromý život nebo pořizovat o tom zvukový nebo obrazový záznam, využívat takové či jiné záznamy pořízené o soukromém životě člověka třetí osobou, nebo takové záznamy o jeho soukromém životě šířit. Ve stejném rozsahu jsou chráněny i soukromé písemnosti osobní povahy.
    (§ 86 občanského zákoníku 89/2012 Sb.)
  • Svolení není třeba, pokud se podobizna nebo zvukový či obrazový záznam pořídí nebo použijí k výkonu nebo ochraně jiných práv nebo právem chráněných zájmů jiných osob.
    (§ 88, odst. 1 občanského zákoníku 89/2012 Sb.)

"Bohužel se stávají případy, kdy vznikne konflikt a těžko se pak dokládá, na které straně je pravda," nastínil ředitel pražského dopravního podniku Jaroslav Ďuriš důvod, proč Praha zavádí nový systém. Za rok 2013 evidoval dopravní podnik přibližně 469 stížností na práci kontrolorů, jako „oprávněných“ jich vyhodnotil pouze 12. „To je skutečně závratný nepoměr,“ říká za dopravní podnik Jiří Štábl.

A nejsou to jen slovní rozepře, známé jsou i případy, které skončily napadením, ať už revizora nebo cestujícího. "Dokumentace celého průběhu přepravní kontroly bude ochranou obou stran," doplnil Ďuriš.

Výhody i pro cestující

Ačkoli se pražští cestující mohou nové kontroly obávat, z právního hlediska nejde o narušení ochrany jejich osobních údajů. Jak totiž vyplývá ze zákona, zachycení hlasu ve veřejných prostorách nelze považovat za sledování soukromého života. „K pořizování audio záznamu v případě konfliktní situace může docházet bez souhlasu,“ uvedl mluvčí Úřadu pro ochranu osobních údajů David Pavlát.

A také právníci se shodují na tom, že proti novince nelze nic namítat. „Zvláště za předpokladu, že o pořizování záznamu cestující předem vědí,“ řekl právník Jindřich Jelínek.

Audio nahrávky nebudou sloužit jen revizorům k obraně před obviněním z napadení či nesprávného postupu. Výhody by měly plynout i pro samotné cestující. Měli by se například dočkat vlídnějšího přístupu ze strany revizorů. A podle zákona mohou i oni pořizovat audio nahrávku v případě, že se jim něco nezdá. 

Na druhou stranu, cestující nemůže odmítnout nahrávání. „To by šlo jen v případě, že by rozsah záznamu měl zjevně překročit rámec předvídaný zákonem,“ sdělil Jelínek s tím, že jde spíše o teoretický případ.

Konfliktní situace

A jak přesně bude situace probíhat? Podle dopravního podniku budou revizoři zapínat diktafon primárně v situacích, kdy je zřejmé, že může dojít ke konfliktu. To potvrzuje i Úřad na ochranu osobních údajů. „V žádném případě nemůže docházet k plošnému, paušálnímu nahrávání každého kontrolovaného cestujícího,“ sdělil mluvčí Pavlát. 

Černí pasažéři v Praze:

  • Pražský dopravní podnik zaměstnává 150 revizorů, kterým v loňském roce na mzdách zaplatil přes 40 milionů korun.
  • V roce 2013 přistihli kontroloři téměř 253 000 černých pasažérů. Podnik dle výroční zprávy na pokutách vydělal přes 136 milionů korun.
  • Zhruba od poloviny načerno cestujících lidí se ale pokuty zatím vymoci nepodařilo.

zdroj: ČTK

Podobný systém používá i dopravní podnik v Českých Budějovicích či v Ostravě. Za více než tři roky, kdy je systém v provozu v jihočeské metropoli, sklízí kontrola doprovázena zapnutými diktafony velký úspěch. Počet stížností tam klesl o 90 procent. „Za rok 2013 jsme celkem přijali 39 stížností na průběh přepravní kontroly, z toho byla jediná oprávněná. Při vyhodnocení se samozřejmě využívají audiozáznamy,“ uvedl mluvčí budějovického dopravního podniku Radek Filip.

Před zavedením systému v Praze ovšem panují obavy. Jelínek varuje hlavně před náhodným nahráváním ostatních cestujících. Upozorňuje také na archivaci nahraných záznamů. „Dopravce proto bude muset přijmout opatření, aby pořízené záznamy zejména nebyly archivovány bez konkrétního důvodu. V případě, že by záznam obsahoval osobní údaje, musel by dopravce zajistit soulad se zákonem na ochranu osobních údajů,“ doplnil.

skŠárka Kabátová
Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

Jana Rezková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...

Premium

Vývoz žumpy se značně prodraží. Vyplatí se investice do čističky?

Žumpy a septiky | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Legální likvidace splašků stojí ročně desetitisíce a s novým zákonem se ještě zvýší poptávka po vyvážení žump. Cena...