Sobota 28. května 2022, svátek má Vilém
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Revoluce all inclusive

Česko

Také bych mohl tento editorial nazvat: Slovo do vlastních řad. Strávil jsem minulý týden v egyptském letovisku Hurghada a dlouho nechápal spršku telefonů, která se na mě z domova valila. Teprve po návratu jsem porozuměl. „V Hurghadě se demonstruje pod dohledem armády, neboť tam došlo k rabování!“ načal svůj článek bulvární deník a jiný, tentokrát zcela seriózní list, dodal: „Situace v egyptských letoviscích navštěvovaných Čechy se komplikuje. VHurghadě se objevily první případy rabování.“

Agilní redaktor Jičínského deníku prokázal svůj geopolitický rozhled, když povýšil rabování na drancování (článek se jmenoval „Smrt a drancování!“). K jeho omluvě slouží, že stejně expresivní termín se objevil i ve vysílání zpravodajského kanálu ČT 24.

Své přidaly i dva nejčtenější internetové portály. „‚Museli jsme utíkat před rozlíceným davem,‘ líčí český turista z Hurgády,“ zahájil strhující reportáž první z nich, „Česká delegátka z Egypta: Docházejí nám zásoby jídla a pitné vody,“ sekundoval druhý.

Další bulvár pak zařinčel nezpochybnitelným: „Turisté prchají!“ Zřejmě jsem byl na dovolené v jiném městě a jiné zemi. V Hurghadě, jak jsem ji poznal já, tančili opálení němečtí důchodci lambádu, nezaměstnaní Holanďané popíjeli v pouličních barech pivo a ruské maminky klopýtaly na jehlách přes bazar plný vystavených cetek (jejich synkové se vrhali k plyšovým velbloudům, kteří po zmáčknutí bříška zahráli orientální písničku).

Kolaps zásobování, který předpovídaly sdělovací prostředky, se projevil jedině tím, že nad ránem došlo v jednom z hotelových barů bílé víno, což snadno vyřešil odrzle předaný úplatek.

Člověku bylo vlastně až trapně, když si představil, co se odehrává v šest set kilometrů vzdálené Káhiře, a zároveň si uvědomil, k jakému zkreslování reality občas ve sdělovacích prostředcích dochází a jak takové zkreslování devalvuje práci reportérů na místech, kde se opravdu něco děje.

Dobrý turista, mrtvý turista, chtělo by se říct s trochou cynismu o mnohém zpravodajství z egyptských turistických letovisek. ?

O autorovi| Dan Hrubý, vedoucí Pátku

Autor:

V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!