5. února 2012 12:45 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Revoluce malých vinařů. Kritizují velké firmy i Kalouska

Sklizeň vína na viniční trati Růžená nad Bzencem - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Sklizeň vína na viniční trati Růžená nad Bzencem - ilustrační foto | foto: Tomáš Hájek, Lidové noviny

BRNO Ránu zdánlivé jednotě moravských vinařů zasadila myšlenka ministra financí zavést spotřební daň na víno. Menší vinaři založili asociaci, která se ostře pouští nejen do kritiky daňového návrhu Miroslava Kalouska, ale i do vlastních řad. Do Svazu vinařů či státem zřízeného Vinařského fondu.

Nejde přitom o zanedbatelné hlasy: mezi těmi, kdo Vinařskou asociaci ČR založili, září jméno dvojnásobného držitele titulu Vinař roku Josefa Valihracha, dále Tomáše Krista či Vladimíra Železného ovládajícího firmu Tanzberg Mikulov. „Je to poměrně čerstvé, zatím dáváme dohromady další postup,“ potvrdil včera LN Valihrach. Už první dokument, který přijali, ale lze přirovnat k hodu granátem směrem k Vinařskému fondu, jemuž musejí odvádět padesátník z každého litru vína. Fond má peníze využít na podporu domácího vinařství.

K TÉMATU

Instituci podle členů asociace ovládají velké firmy, které nejsou schopny vyprodukovat na Moravě a v Čechách víno v požadované ceně a množství, proto hrozny dovážejí. „Jedná se tedy o podporu lahvování vín, ne o podporu vinařství,“ tvrdí dokument podepsaný zástupci 14 firem, včetně známých vinařství Spielberg, Maděřič, Dufek či Dobrá vinice.

Ředitele fondu Jaroslava Machovce výhrady zaskočily. „Zatím jsem je dostal jen neoficiálně. Zaráží mne, protože nevím o žádné oficiální či neoficiální výtce podepsaných k naší činnosti – s výjimkou námitek Petra Marka z Českého archivu vín týkajících se nedostatečné podpory,“ řekl LN.

ČTĚTE VÍCE:

Jak na revoluci malých vinařů reagují velcí výrobci?

Proč drobným vinařům vadí akce "Svatomartinské"?

Spojí nakonec vinaře Kalouskova spotřební daň na víno?

Odpovědi najdete ve víkendovém vydání Lidových novin.

NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?
NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?

Jaké léky s sebou berete na dovolenou pro děti?