Čtvrtek 2. prosince 2021, svátek má Blanka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Revoluce na silnici. Řidiči dostanou SPZ na celý život

Česko

  7:00
PRAHA - Je to známý fakt. Auto s pražskou espézetkou si v Ostravě koleduje, že se na něj zaměří tamní policisté. Na moravské auto v Praze zase nemilosrdně troubí nervózní řidiči.Podobné šikanování motoristů z jiných končin republiky má ale brzy skončit.
Značky na přání? (ilustrační foto)

Značky na přání? (ilustrační foto) foto: Lidové noviny

Ministerstvo dopravy totiž připravuje přelomovou změnu: z poznávací značky hodlá vyhodit písmeno označující správní území. Poprvé v historii značení českých vozidel tak z registrační cedulky nepůjde vyčíst, odkud auto je. „Je to jistá míra přežitku,“ vysvětluje ministr dopravy Pavel Dobeš (VV), proč jeho úřad hodlá dělení aut podle krajů vymýtit.
Novinku bude v únoru schvalovat vláda a pokud vše půjde hladce, mohla by nová pravidla platit už v létě příštího roku.

Náhodně vygenerovaný kód

Takzvané krajské kódování nahradí náhodně generovaný sedmimístný kód kombinující zcela volně čísla a písmena. Česko se tak zařadí po bok Nizozemska, Belgie, Maďarska či Španělska, kde podobný systém funguje už léta.

Zrušení krajského kódování si vyžaduje nový systém, podle něhož budou značky nově vydávány. Ty budou přidělovány přímo řidiči a ne jeho vozu, jak je tomu nyní. To znamená, že řidič získá svou osobní značku, kterou při změně vozu jednoduše přemontuje na nové auto.

ČTĚTE TAKÉ:

Kódy jednotlivých krajů by při tomto systému způsobily jen problémy. Při stěhování řidičů by se mezi sebou mísily a na jednotlivých úřadech by vznikal chaos. „Z logiky mobility majitele té značky je varianta krajského určení nevhodná,“ podotýká ministr dopravy.

Výhody krajského kódování

Krajské kódování mělo ale i nesporné výhody. Značka se totiž lépe pamatovala, zatímco náhodně vygenerovaný kód postrádající jakýkoli systém si zapamatují jen ti nejbystřejší.
Problém to bude zejména pro policisty, kteří se svědků trestných činů na značky často ptají. „Už teď si řada řidičů registrační značku nepamatuje. A to ani když za takovým autem poměrně dlouhou dobu jedou. Spíš si vybaví nápis na autě než značku. Teď to bude ještě horší,“ stěžuje si šéf zlínské dopravní policie Štěpán Zachara.

A vidí ještě jednu potíž. Policistům mohla značka z jiného kraje či okresu mnohé napovědět. „Když jsme v noci na jižní Moravě potkali auto s plzeňskou poznávací značkou, bylo to svým způsobem podezřelé,“ tvrdí Zachara. Tyto neduhy by ale mohl omezit moderní registr vozidel, který ministerstvo rovněž připravuje a který je podmínkou celé „espézetkové změny“.

ČTĚTE TAKÉ:

Značky bez krajové příslušnosti se budou - za předpokladu, že nový návrh projde - zavádět postupně. Ministerstvo zatím nehodlá dát nějaký termín, dokdy musí být vyměněny. Na silnicích se budou objevovat tak rychle, jak si budou řidiči obměňovat svůj vozový park. Ve výsledku by tak novinka nemusela znamenat vyšší výdaje. Spíš úsporu, protože při koupi nového vozu nebude v budoucnu potřeba značka nová, ale přenese se ta stará.

Možná už příští rok, kdy by mohla novinka platit nejdříve, ale po silnicích nebudou jezdit jen auta se zcela chaotickými znaky. Ministerstvo dopravy plánuje, že státní správa dostane značky speciální - uvažuje se o písmenech CZ. Jaké státní vozy by měly tuto značku dostat, zatím není jasné. Speciální značení by ale měli mít policisté, záchranka či hasiči. Vozy, které musí být utajeny, by měly mít kód klasický.

A ještě jedna novinka nového zákona - značky na přání. Za deset tisíc korun získají řidiči tabulku s libovolným nápisem od jednoho do deseti znaků. Ministerstvo si od toho slibuje, že potlačí korupci při přidělování značek. Na tabulce se nesmí objevit nadávky nebo rasistické nápisy. Autor:

Blogera připravil lajdáctvím o nohu, další zranil. Za nehodu dostal podmínku

Premium S podmínkou na pět let odešel od soudu čtyřiačtyřicetiletý Moldavan. V červenci 2019 způsobil na obchvatu Chrudimi...

Přes víkend zemřou všichni z JIP. Sestra vypráví o práci v době covidu

Premium Markéta Svobodová, hlavní sestra z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, stojí spolu s dalšími šesti kolegyněmi z...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat