Úterý 7. prosince 2021, svátek má Ambrož, Benjamin
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Řezáč chce konečně vyhrát Vasův běh, není ale zcela fit

Česko

PRAHA Shodou okolností ve stejný den, kdy na Holmenkollenu skončí mistrovství světa v klasickém lyžování maratonem mužů na 50 kilometrů, se o kus severněji, ve švédském kraji Dalarna, chystá podobný svátek.

Přesněji řečeno ještě mnohem uctívanější akce. 6. březen totiž patří 87. ročníku Vasalopettu aneb Vasova běhu. Nejuctívanějšímu a nejslavnějšímu ze slavných lyžařských závodů.

„Světový pohár je liga, ale vasák je extraliga,“ hlásil před šesti roky jeden z nejlepších českých lyžařů Martin Koukal, když ve Švédsku málem ukořistil vítězství.

Vasův běh měří 90 kilometrů a klasickou technikou se jezdí ze Sälenu do Mory od roku 1922.

V neděli se již podvanácté postaví na start i nejlepší český dálkový běžec Stanislav Řezáč. Ve své bohaté kariéře dokázal vyhrát už všechny velké „laufy“, jen ten poslední a nejvzácnější mu do sbírky chybí. Jistě, právě Vasův běh...

I proto letos podřídil absolutně vše přípravě právě na nedělní závod. Sestavil si kolem sebe podpůrný tým, aby měl co možná nejoptimálnější servis, bez kterého na Vasově běhu uspět nelze.

Leč včera zněl Řezáčův hlas z dočasného bydliště v lesní tajze nedaleko startu poněkud smutně,

„Ale to víte, že mým hlavním cílem zůstává vasák vyhrát, ale radši se mě teď ani na nic neptejte... Bolí mě v krku a jsem pořád unavený,“ posteskl si.

Na Vasově běhu zatím Řezáč dojel třikrát třetí (2003, 2009, 2010), ale jak se jeho zdravotní potíže v neděli projeví, netuší.

„Důležitý bude také systém občerstvování,“ ví Řezáč moc dobře. „Když nemáte minimálně šest pomocníků na trati, na vítězství prostě nemůžete myslet. V neděli mi budou pomáhat podél trati i rodiče a přátelé z firem, které mě podporují.“A bez zajímavosti není bezpochyby ani fakt, že běžky mu bude připravovat bývalý Northugův servisman Stijan Gronas.

Letošní ročník se do historie zapíše i rekordním počtem startujících; v hlavním běhu se představí 16 150 lyžařů...

Autor:

Blogera připravil lajdáctvím o nohu, další zranil. Za nehodu dostal podmínku

Premium S podmínkou na pět let odešel od soudu čtyřiačtyřicetiletý Moldavan. V červenci 2019 způsobil na obchvatu Chrudimi...

Přes víkend zemřou všichni z JIP. Sestra vypráví o práci v době covidu

Premium Markéta Svobodová, hlavní sestra z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, stojí spolu s dalšími šesti kolegyněmi z...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!