Čtvrtek 18. dubna 2024, svátek má Valérie

Rezek zase pálil a Plzeň dál vede

ČESKÉ BUDĚJOVICE Víkend prokázal, že v českém fotbal teď není úplně všechno pořádku. Zatímco se pražská „S“ dál trápí a musí dotahovat čelo tabulky, šlágr kola se hraje v Českých Budějovicích.

Tam se včera rozhodovalo, jestli si ligovou neporazitelnost udrží houževnatí domácí nebo vedoucí Plzeň.

Zápas dvou soupeřů, kteří letos dokázali porazit úřadujícího mistra Spartu, skončil vysokým vítězstvím hostů 3:0.

„Bylo to velké školení od lídra soutěže,“ zlobil se budějovický trenér Jaroslav Šilhavý. Jak už tomu na Střeleckém ostrově, jak zní poněkud zavádějící název stadionu, bývá zvykem, dlouho se pálilo málo. A když už někdo našel dostatek odvahy, většinou vedle.

Jasným favoritem přitom měli být hosté, kteří spolu s Olomoucí předvádí nejatraktivnější fotbal v lize. České Budějovice ale potvrdily pověstnou schopnost znechutit hlubokým obranným blokem fotbal i sebelepšímu soupeři.

Snad proto bojují každoročně o ligovou záchranu a nerozhodný stav je jejich nejčastějším výsledkem i v právě probíhajícím ročníku.

Plzeňští fotbalisté zabrali až po poločase „Rival ale uměl být i nebezpečný. Dobře se na nás připravil a hrozil především ze standardních situací,“ uznal plzeňský kouč Pavel Vrba. Jeho svěřenci si však radost z fotbalu nechali vzít jen v nudném prvním poločase. Pak už jim to zase pálilo - v hlavě i z kopaček.

„Museli jsme hodně zjednodušit a zrychlit hru, což rozhodlo. Dokázali jsme přečíst obranu soupeře a využít jeho zaváhání,“ vysvětlil Vrba, co musel změnit do druhého poločasu.

Odpor Budějovic pak zlomil nejprve Kolář. V 50. minutě trefil pod břevno přízemní centr Františka Rajtorala. A hned o sedm minut později slavil po sólovém úniku i útočník Jan Rezek, který se šesti góly znovu dotáhnul na nejlepšího střelce ligy olomouckého Romana Hubníka.

Brankový účet pak opět završil Kolář, který se trefil v podobné pozici jako v prvním případě - tedy po rychlém brejku střelou pod břevno. V tu chvíli už Budějovičtí dávno rezignovali a odevzdaně sledovali další pěkné akce soupeře.

„Soupeř měl čtyři šance a dal tři góly. To je trochu nespravedlivé, “ láteřila nová posila Roman Lengyel, který se na jih Čech vrátil po jedenácti letech. „Trochu jsem se bál, že naše neporazitelnost skončí s mým příchodem,“ krčil smutně rameny obránce, jenž nastoupil nezvykle ve středu zálohy.

Plzeň zkrátka byla včera nad síly domácích, a proto se čtyřbodovým náskokem kraluje celé fotbalové lize. A pokud se Sparta se Slavii rychle nevzpamatují, budou mít na jaře v boji o titul velké problémy.

***

FK Příbram 1 Hradec Králové 0 Branka: 81. Wágner. Rozhodčí: Adam -Košec, Štěrba. ŽK: Pleško, Borek, Macek - Kasálek, Wozniak. Diváci: 2823. Poločas: 0:0. Příbram: Hruška - Plašil, Ricka, J. Štochl, Nohýnek - Klesa (76. Wágner), Borek (55. Macek), Tarczal, Pleško - Ibe (88. Videgla), Huňa. Hradec: Lindr - Wozniak, Chleboun, Kasálek - Rezek (73. Černý), Fischer, Janoušek, Poděbradský (85. Hájovský) -Kocourek (68. Tomašák), Dvořák, Pilař.

Baník Ostrava 0 FK Teplice 1 Branka: 46. Mareš. Rozhodčí: Královec - Moudrý, Dobrovolný. ŽK: Frydrych, Neves, Hušbauer - Mareš, Ljevakovič, Rosa, Grigar. Diváci: 3654. Poločas: 0:0. Ostrava: Baránek - Řezník, Neuwirth, Frydrych, Neves - Frejlach, Marek, Hušbauer - Fantiš (65. Šenkeřík), Varadi, Pilík. Teplice: Grigar - Vidlička, Matula, Hošek, Rosa - Ljevakovič, Kalivoda (76. Zoubele), Siva (85. Smejkal) - Vondrášek (67. Verbíř), Mahmutovič, Mareš.

Ústí nad Labem 1 Bohemians 1905 0 Branka: 54. Volek. Rozhodčí: K. Hrubeš - Zlámal, Jiřík. ŽK: Benčík, Novák -Nikl, Hartig. Diváci: 2558. Poločas: 0:0. Ústí n. L.: Novák - Polák, Džuban, Valenta, Janů - Doležal (72. Franc), Martykán, Zachariáš, Volek (79. Benčík) -Kraut (81. Krbeček), Jindráček. Bohemians: Sňozík - Jindřišek, Lukáš, Nikl, Rychlík - Moravec, Štohanzl, Kaufman (82. Cissé), Trubila (53. Držík) -Hartig, Nešpor (75. Škoda).

FK Jablonec 3 1. FC Slovácko 0 Branky: 10. vlastní Mezlík, 62. Haurdič, 69. Eliáš. Rozhodčí: Paták - Filípek, Peřina. ŽK: Košút, Svízela (oba Slovácko). Diváci: 3111. Poločas: 1:0. Jablonec: Špit - Krajčík, Zábojník, Pavlík, Jablonský - Haurdič (85. Piták), Jarolím (55. Eliáš), Loučka, Kovařík -Pekhart, Lafata (74. Vošahlík). Slovácko: Filipko - Kuncl, Mezlík, Košút, Kubáň - V. Valenta (46. Svízela), Kordula, Volešák, Urbánek (82. Perůtka) - Ondřejka, Nestorovski (60. Hlůpik).

Mladá Boleslav 3 Slovan Liberec 1 Branky: 28. Chramosta, 50. Procházka, 78. Kulič - 47. Štajner. Rozhodčí: Mikel -Slavík, Handlíř. ČK: 23. Kelič (Liberec). Diváci: 4723. Poločas: 1:0. Boleslav: Miller - Kalina, Rolko, Dimitrovski, Fabián - Mendy, Opiela, Procházka, Táborský (78. Sedláček) - Bulut (46. Kulič), Chramosta (90. Řezníček). Liberec: Bičík - Gebre Selassie, Kelič, Dejmek, Fleišman - Papoušek (82. Nezmar), Vácha, Gecov, Bosančič (75. Vulin) - Štajner, Kerič.

České Budějovice 0 Viktoria Plzeň 3 Branky: 50. a 72. Kolář, 57. Rezek. Rozhodčí: Zelinka - Pelikán, Lakomý. ČK: 78. Ondrášek (Budějovice). Diváci: 4082. Poločas: 0:0. Č. Budějovice: Kučera - Laštovka, Horejš, Lencevič, Žižka - Mezlík (66. Sedláček), Černák (66. Pecka), Otepka, Lengyel, Hudson (90. Rakovan) - Ondrášek. Plzeň: Pavlík - Rajtoral, Navrátil, Bystroň, Limberský - Petržela (89. Střihavka), Kolář (83. Bakoš), Rada, Horváth, Jiráček (80. Ďuriš) - Rezek.

Měsíc bez starostí s BEBELO® Milk 2: Vyhrajte zásobu mléka pro miminko

Zajistěte svému miminku to nejlepší hned od začátku s BEBELO® Milk 2, které je pečlivě vyvinuté pro harmonický růst a vývoj vašeho dítěte. Mléko...