Čtvrtek 7. července 2022, svátek má Bohuslava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Rezervujte si svoji chaloupku

Česko

JAK TO VIDÍ Jakmile mi mysl zaslepí první teplé sluneční paprsky, hned je má pozornost odvedena od všech možných povinností. Při lelkování moje oči spočinou na zaprášených a špinavých oknech. Pravda, chtěla by umýt. Ale zase na druhou stranu nepotřebujeme záclony.

V tuhle dobu už také začínám plánovat letní dovolenou, výlety, čundry, vody, které mě nechají na chvíli zapomenout na všední dny a neumytá okna. Nejsem typ člověka, který by si něco rezervoval na rok dopředu. Vycházím z momentální potřeby a naladění nebo z doporučení, kam jet, od někoho známého.

Jako každý rok mě ani letos nemine skupinová cyklodovolená a já jako hlavní organizátor celé akce mám za úkol nejen vybrat nějakou destinaci z okruhu českých luhů a hájů, ale rovněž ubytování. Žádné hotely ani penziony mě ale nelákají. Za dlouhá léta už si naše parta zvykla spávat v roubenkách a pravých venkovských chalupách, opékat si párky nad ohněm a zpívat při kytaře Stánky.

To, na co se ale nejvíc těším, je spánek. Zní to možná divně, ale nikde se tak dobře nevyspím jako ve starém stavení na kraji lesa, zachumlaná do peřin z husího peří. I když mi to někdy pokazí velmi časný budíček v podobě motorové pily, štěkání psů nebo řehtání koní.

Brouzdám na internetu a proklikávám fotografie jednotlivých ubikací. Výběr musí splňovat mnou přesně dané parametry. Dokážu strávit hodiny vybíráním té pravé selské stavby a musím říct, že se mi můj puntičkářský přístup zatím vždy vyplatil.

Zásadně se vyhýbám objednávání přes agentury. Chápu, že někteří, hlavně starší majitelé chalup nemají jinou možnost, jak své nemovitosti zájemcům nabídnout. Já ale přesto dávám přednost jednání s konkrétním majitelem. Ušetří to hodně času, problémů i nedorozumění. A vlastně také peníze, které raději než agentuře dám samotnému majiteli chalupy.

Služby agentury jsem využila jen jednou. Jednání bylo zdlouhavé a komplikované - nejdříve komunikujete se zprostředkovatelskou agenturou, které posíláte zálohu se započítanou provizí, a ta vám až pak předá kontakt na samotného majitele. S ním pak zase projednáváte detaily pobytu a platíte mu zbytek peněz. Ne vždy je také komunikace mezi zprostředkovatelem a majitelem nemovitosti dobrá, takže informace uvedené zprostředkovatelem mohou být jiné, než jaká je skutečnost. Sehnat kontakt na majitele chalupy není ve světě, kde lze získat informace z mnoha zdrojů, zas tak složité. Stačí jen chtít. Někteří vlastníci chalup mají už webové stránky a dobrá ubytování jsem často sehnala také přes různá informační či turistická střediska nebo webové stránky konkrétního regionu.

Ke svému neštěstí ale letos zjišťuji, že rezervovat chalupu se vyplatí opravdu zavčas. Všechny objekty, které se mi líbí, jsou na prázdniny už beznadějně rezervované. Musím si chtě nechtě přiznat, že za ten čas, co o prázdninách „chalupařím“, jsem si už na jistý komfort zvykla a nechci slevovat. Vybavení a zařízení těchto rekreačních objektů se rok od roku zlepšuje, a tak nejsou výjimkou bazény či sauny.

Takové vymoženosti já ovšem nepotřebuji. Moment, už mi z jedné roubenky volají.... Taky mají obsazeno. No nic, musím hledat dál.

O autorovi| Jitka Trnková, redaktorka LN

Autor:

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Zbraně, které zaskočily Putina: „Muskovo“ bombardování

Premium Už druhý den po nočním překročení hranic měli triumfálně projíždět centrem Kyjeva, po čtyřech měsících místo toho vězí...

Jet sto třicet, nebo zpomalit? Na dálnici můžete uspořit litry paliva

Premium Ceny paliv opět atakují rekordy. Také si všímáte, o kolik víc řidičů jezdí poslední měsíce „na spotřebu“? Vyzkoušeli...