Čtvrtek 18. srpna 2022, svátek má Helena
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Rezervujte si svoji chaloupku

Česko

JAK TO VIDÍ Jakmile mi mysl zaslepí první teplé sluneční paprsky, hned je má pozornost odvedena od všech možných povinností. Při lelkování moje oči spočinou na zaprášených a špinavých oknech. Pravda, chtěla by umýt. Ale zase na druhou stranu nepotřebujeme záclony.

V tuhle dobu už také začínám plánovat letní dovolenou, výlety, čundry, vody, které mě nechají na chvíli zapomenout na všední dny a neumytá okna. Nejsem typ člověka, který by si něco rezervoval na rok dopředu. Vycházím z momentální potřeby a naladění nebo z doporučení, kam jet, od někoho známého.

Jako každý rok mě ani letos nemine skupinová cyklodovolená a já jako hlavní organizátor celé akce mám za úkol nejen vybrat nějakou destinaci z okruhu českých luhů a hájů, ale rovněž ubytování. Žádné hotely ani penziony mě ale nelákají. Za dlouhá léta už si naše parta zvykla spávat v roubenkách a pravých venkovských chalupách, opékat si párky nad ohněm a zpívat při kytaře Stánky.

To, na co se ale nejvíc těším, je spánek. Zní to možná divně, ale nikde se tak dobře nevyspím jako ve starém stavení na kraji lesa, zachumlaná do peřin z husího peří. I když mi to někdy pokazí velmi časný budíček v podobě motorové pily, štěkání psů nebo řehtání koní.

Brouzdám na internetu a proklikávám fotografie jednotlivých ubikací. Výběr musí splňovat mnou přesně dané parametry. Dokážu strávit hodiny vybíráním té pravé selské stavby a musím říct, že se mi můj puntičkářský přístup zatím vždy vyplatil.

Zásadně se vyhýbám objednávání přes agentury. Chápu, že někteří, hlavně starší majitelé chalup nemají jinou možnost, jak své nemovitosti zájemcům nabídnout. Já ale přesto dávám přednost jednání s konkrétním majitelem. Ušetří to hodně času, problémů i nedorozumění. A vlastně také peníze, které raději než agentuře dám samotnému majiteli chalupy.

Služby agentury jsem využila jen jednou. Jednání bylo zdlouhavé a komplikované - nejdříve komunikujete se zprostředkovatelskou agenturou, které posíláte zálohu se započítanou provizí, a ta vám až pak předá kontakt na samotného majitele. S ním pak zase projednáváte detaily pobytu a platíte mu zbytek peněz. Ne vždy je také komunikace mezi zprostředkovatelem a majitelem nemovitosti dobrá, takže informace uvedené zprostředkovatelem mohou být jiné, než jaká je skutečnost. Sehnat kontakt na majitele chalupy není ve světě, kde lze získat informace z mnoha zdrojů, zas tak složité. Stačí jen chtít. Někteří vlastníci chalup mají už webové stránky a dobrá ubytování jsem často sehnala také přes různá informační či turistická střediska nebo webové stránky konkrétního regionu.

Ke svému neštěstí ale letos zjišťuji, že rezervovat chalupu se vyplatí opravdu zavčas. Všechny objekty, které se mi líbí, jsou na prázdniny už beznadějně rezervované. Musím si chtě nechtě přiznat, že za ten čas, co o prázdninách „chalupařím“, jsem si už na jistý komfort zvykla a nechci slevovat. Vybavení a zařízení těchto rekreačních objektů se rok od roku zlepšuje, a tak nejsou výjimkou bazény či sauny.

Takové vymoženosti já ovšem nepotřebuji. Moment, už mi z jedné roubenky volají.... Taky mají obsazeno. No nic, musím hledat dál.

O autorovi| Jitka Trnková, redaktorka LN

Autor:

Porucha imunity je první známka, že je v našem životě něco špatně, říká lékařka

Premium Lidí s poruchami imunity přibývá. Příčinou je často špatný životní styl, což vede k vážným nemocem, třeba k rakovině....

Bude hůř. Považuji za férové sdělit to divákům předem, přiznal šéf ČT

Premium Inflace, energie, válka na Ukrajině a k tomu nízké koncesionářské poplatky. Současná situace postihla i Českou...

První díl rozhovoru s Shopaholicadel: Práci neseženu, každý den můžu umřít!

Premium Rozhovorům se dlouho úspěšně vyhýbala, nyní ale udělala výjimku a Expresu poskytla exkluzivní sondu do své duše....

Léto venku s eMiminem: Na co se těšit v 7. soutěžním týdnu?
Léto venku s eMiminem: Na co se těšit v 7. soutěžním týdnu?

Léto venku s eMiminem je tady! Každý týden budeme soutěžit o fantastické ceny v celkové hodnotě 298.000 Kč. Sdílejte své letní zážitky, hodnoťte...