Diskuse k článku

Řezník či tesař. Mladí přehlížejí tradiční profese, zachraňují je senioři

„Život bez masa si neumíš představit. Rád zkoušíš nové uzeniny, zajímá tě jejich výroba.“ Těmito slovy láká jedno z českých učilišť nové žáky na obor řezník-uzenář.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

 0
Jste přihlášen jako


Toto opatření slouží jako ochrana proti webovým robotům.
Při zapnutém javaskriptu se pole vyplní automaticky.

Zbývá 2000 znaků nebo 10 odstavců.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Čech 28.4.2019 10:36

Dozajista máte na mysli vlastizrádce, který v roce 1992 v rozporu s platným ústavním zákonem rozbil ČSFR a v roce 2009 podepsal Lisabonskou smlouvu a uvrhl tak ČR do područí Německa, Francie a Itálie v EU. Svým podpisem zbavil ČR státní suverenity v mnoha oblastech.

A. Polidar 28.4.2019 7:11

Bohužel, ty nepotřebné profese (nazvané "důležitější" ) degradovaly profese potřebné pro život. Nebylo větší jistoty na stavbě, než dobrý zedník, tesař, vodař, zámečník a mistr (nebo-li polír) který vyšel z řad těchto profesí. To každý pochopí, až začne předělávat byt nebo stavět dům. Přeji vám, aby na to přišli i ti zaprdění poslanci a nehádali se jen o Babišovi, ale aby udělali něco potřebného pro naši zemičku, a aby naši lidé nebyli jen cvičené opice na pásech automobilky....!

P. Čech 28.4.2019 8:22

Ale ti naši poslanci takto postupovat musí. Žádá to po nich celkový systém. Oni totiž nezastupují občany, ale své politické strany a hnutí. Tady je zakopaný pes a od toho se vše odvíjí. Ano, oni existují i jiní poslanci (dva či tři), zejména ten vzpomínaný Babiš či Okamura, kteří jako jedni z mála jsou schopni tento stát vytáhnout z exkrementů, kam jej za posledních 30 let uvrhly politické strany, sedící v poslanecké sněmovně. Ony jsou totiž všechny socanské, přestože se mnohé z nich vyhlašují býti pravicovými. A tady je další zakopaný pes. A tak bych mohl pokračovat.

J. Novák 28.4.2019 6:03

Copak řezníci, tesaři, elektrikáři a podobně! To jsou profese nepotřebné. Daleko důležitější je, abychom měli dost politologů, geografů, sociologů a jiných tolik potřebných profesí, bez nichž se prostě nehneme z místa.

A. Fafejta 28.4.2019 7:37

Tak nepredpokladam, ze nekdo kdo ma schopnosti vystudovat vysokou skolu by to nemel delat, ale mel by jit na ucnak.. Problem se asi tyka deti s mensimi perspektivami studia, tam by bylo zajimave sledovat, co se s nimi na pracovnim trhu vlastne deje, jakym profesim se venuji. Pokud je struktura deti se studijnimi predpoklady a bez nich stale stejna, pak je to presne otazka toho, co delaji ty mene studijne nadane deti, ne otazka toho, co delaji ty se schopnostmi vystudovat vysokou skolu. Podle meho nazoru obracite pozornost nesmyslnym smerem.

M. Košťál 28.4.2019 8:16

myslím, že takový děti jdou třeba montovat auta do škodovky. s novými technologiemi tam přijdou do styku taky, zaplacený je to slušně, je tam relativně čisto...

A. Fafejta 28.4.2019 8:26

Ano, take si to myslim, na montovny se tu nadava, ale kdekdo by v nich chtel pracovat, obzvlast ve Skodovce.

P. Čech 28.4.2019 8:29

Pane Fafejto, za dob mého mládí bylo nemyslitelné, aby dítě, které mělo na vysvědčení trjku v osmé třídě, bylo přijato ke studiu na střední školu ( s velmi, velmi malými výjimkami). Rodiče a ředitelé středních škol totiž byli soudní a zodpovědní. To nemá nic společného s komunisty, to byl pozůstatek v myšlení z doby před válkou.Tento fenomén začali pokřivovat komunisté a úspěšně v tom pokračují dnešní politické strany pod přímým vlivem a vedením ze strany EU.

A. Fafejta 28.4.2019 8:37

Stredni skolstvi je ale jina oblast nez vysoke skoly, tedy obory politologie, geografie ci sociologie, o kterych psal pan Novak. Reagoval jsem na to, ne na skolstvi stredni. Tam je situace samosebou jina. Tlak rodicu posilat deti na stredni skolu je podle mne na jedne strane zakladni a urcujici silou a potreba strednich skol obsadit co nejvice mist ve tridach silou na strane druhe. Ale to porad neurcuje strukturu trhu, tedy chybi mi analyza, ve kterych profesich se mladi absolventi strednich skol uplatnuji. Protoze to je rozhodujici.

P. Čech 28.4.2019 10:46

Celý školský systém je pokřivený, stejně jako vše ostatní. Česky specifický. Počínaje tím, že děti s trojkami a čtyřkami jsou přijímány na střední školy, kde je jim všelijak umetána cestička, jen aby se nemusely učit (žvanivé a nicneříkající diskuse o zbytečnosti maturity z matematiky). Takto odmaturovaní středoškoláci přecházejí a jsou přijímáni na vysoké školy a to povětšinou na obory "politologie, sociologie, herectví a pod) jen aby se nemusely něco smysluplného učit. Takoví a jim podobní "absolventi" se potom uplatňují v oborech "tiskových mluvčích", představitelích velmi mnoha zcela zbytečných, zato socanským státem štědře dotovaných neziskových organizací a pod. A kde jsou potom ti řemeslníci? Nejsou!


Premium

Výrazný nos, vzdělání sestry. Proto si Gott vybral Ivanu, říká novinářka

Karel mi křtil knížku o Heleně Vondráčkové a můj synovec Jonáš se tam... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Profesní vztah je pojil pětadvacet let, ona ho však osobně poznala už jako holčička. Navzdory všem turbulencím, které...

Krampol o Belmondovi: Když on točil Zvíře, já hrál traktoristu

Z knihy Belmondo o Belmondovi | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Přes třicet let promlouvá na české diváky božský Bébel, jak Jean-Paul Belmondovi v rodné Francii přezdívají, hlasem...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Psychoterapeut Jan Vojtko | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...