Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Řezník či tesař. Mladí přehlížejí tradiční profese, zachraňují je senioři

Česko

  5:00
PRAHA - „Život bez masa si neumíš představit. Rád zkoušíš nové uzeniny, zajímá tě jejich výroba.“ Těmito slovy láká jedno z českých učilišť nové žáky na obor řezník-uzenář.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) foto:  Petr Topič, MAFRA

Je to ovšem čím dál těžší. Ostatně každý rok v celém Česku absolvuje tento obor jen okolo 80 učňů. Ještě v roce 2005 jich bylo přes 230.

Jak vychovat chybějící řemeslníky? Ať jdou na učiliště uprchlíci, navrhuje Hospodářská komora

„Zorganizovali jsme náborovou kampaň a snažili jsme se vysvětlit žákům základních škol i jejich rodičům, že jde o atraktivní obor s atraktivním ohodnocením,“ popsal LN Jan Katina, ředitel Českého svazu zpracovatelů masa. Aktuálně podle něho studuje obor okolo stovky žáků.

Stárnou i sborovny

Právě řeznická profese je podle odborníků jedna z těch, které v tuzemsku zachraňují pracovníci ve vyšším věku, dokonce i senioři. „Často jde o tesaře, klempíře, truhláře, zedníky a čalouníky,“ uvedl budoucí ministr průmyslu Karel Havlíček.

Mladí lidé ale přehlížejí i jiné než řemeslné profese. Stárnou například sborovny – na základních školách je 40 procentům kantorů více než 50 let. Venkovským lékařům je v průměru pětašedesát let. 

Podle údajů Českého statistického úřadu přibývá v tuzemsku ekonomicky aktivních lidí ve věku 60 let a víc; v roce 2017 jich bylo skoro 439 tisíc. Pro srovnání: v roce 1993 pracovalo v seniorském věku 174 tisíc osob. Důvodů, proč číslo roste, je několik. Ten nejdůležitější je, že populace stárne. Trh práce však seniory potřebuje čím dál více – i proto, že mladí se na jejich místa nehrnou.

Pracovní síla v Česku ve věku 60 let a více.

Pražské školy trápí úbytek dětí, nejvíc to pociťují učiliště

Dle ministerstva práce jsou starší pracovníci důležití pro kulturní sektor, kde tvoří téměř 13 procent ze všech zaměstnanců. Specifická je oblast vědecká a vzdělávací. „Vysoké zastoupení starších pracovníků v těchto oborech souvisí i s jejich charakterem a požadavky na vyšší kvalifikaci, kterou osoby do 25 let nesplňují,“ uvedl mluvčí resortu školství Vladimír Dostálek. Zároveň se dle něj jedná o profese, jež nevyžadují velkou fyzickou námahu: „Starší lidé jsou proto schopní je vykonávat i s ohledem na své pracovní schopnosti, jež se v souvislosti s přibývajícím věkem mění.“ Připouští, že tento argument příliš nesedí pro zemědělský sektor, kde senioři tvoří ještě větší část – téměř 14,5 procenta.

Hlavně čisto a teplo

„Při generační obměně je nutné vzít v potaz strukturu žáků a studentů, zejména středních škol, která výrazným způsobem ovlivňuje jejich budoucí profesní zaměření,“ dodal Dostálek. Podle Víta Jáska z Unie zaměstnavatelských svazů mají na deváťáky, kteří se rozhodují, čím se budou jednou živit, zásadní vliv samozřejmě rodiče. A většina z nich vidí svého potomka ideálně v teplé a čisté kanceláři. Těžké stavební profese, truhlařina či již zmíněná řeznická profese tedy zatím nemají dobrou perspektivu.

„Co se strojařiny týče, mladé zajímají hlavně obory spojené s novými technologiemi,“ uvedl Karel Havlíček, budoucí ministr průmyslu a obchodu. Starší pracovníci však ne zrovna s nadšením pouštějí tyto technologie do svého pracovního prostředí, čímž nezájem mladých o profesi prohlubují.

Trudná perspektiva

Školy a učiliště si mají přerozdělit obory v diskusi

Odborníci také upozorňují, že počet žáků studujících určitý obor ještě neznamená, že právě tolik mladých lidí obor skutečně posílí. Naznačuje to i průzkum Pedagogické fakulty Univerzity Karlovy mezi svými studenty: z něj vyplývá, že o práci ve školství uvažuje pouze 23 procent dotázaných. Větší naději nenabízí ani průzkum mezi maturanty; o studiu na pedagogických fakultách uvažuje jenom čtvrtina z nich. A každý druhý by po absolvování školy stejně ani učit nechtěl. Přitom podle odhadů chybí v Česku až tisíce kantorů a je zřejmé, že seniorů mezi nimi bude přibývat. „Zatím to není tak, že by většina lidí pracujících v tomto sektoru byli lidé v důchodovém věku, ale počet osob ve věku nad 50 let se neustále zvyšuje,“ řekl Jásek.

Debata by se dle něj měla vést i o tom, jak seniory v práci podpořit: „Osmdesát procent lidí totiž odchází do penze jen proto, že dosáhli důchodového věku. Přitom většina z nich by mohla pracovat dál, třeba na zkrácené úvazky. Jen si s nimi zaměstnavatel musí sednout a probrat možnosti,“ uvedl Jásek.

Podle Havlíčka je ale i tak nevyhnutelné, že Česko bude čím dál více potřebovat pracovníky ze zahraničí. „Ve stavebnictví je to úplně jasné. Mladí lidé považují za atraktivní jiné profese.“

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!