Sobota 16. října 2021, svátek má Havel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Ricco zpochybnil výsledky testů

Česko

Ital přistižený při užívání zakázaného hormonu EPO kritizuje dopingové kontroly na Tour de France

ŘÍM/PRAHA Byl třetím vyloučeným cyklistou v letošním průběhu nejslavnějšího etapového závodu na světě. Ital Riccardo Ricco však zpochybňuje věrohodnost prováděných testů. Hormon EPO, který mu dopingoví komisaři našli v krvi, totiž podle svých slov neužíval.

„Je nezbytné počkat na ověřující analýzu. Ta ukáže, zda testy, které se běžně dělají, jsou skutečně správné,“ prohlásil sebevědomě Ricco. „Nemyslím si, že jsou stoprocentně přesné,“ dodal.

Vítěz dvou etap na Tour se v sobotu sešel se svým právníkem a začal s ním pracovat na své obhajobě. „Vrátím se. A budu silnější než dřív,“ slíbil nadějný cyklista. Dopingoví komisaři oznámili Riccův pozitivní nález v pátek, jezdce vzali policisté ihned do vazby.

„Nebyla to příjemná zkušenost. Byl jsem za mřížemi jako pes,“ popsal Ricco páteční noc, kterou strávil ve vězení. „Během té noci se mi všechno honilo hlavou. Když jsem se pak dostal ven, našel jsem sám sebe,“ popsal své pocity čtyřiadvacetiletý závodník.

Piepoli přiznal užití dopingu Stáj Saunier-Duval, za kterou Ricco jezdil, v pátek ze závodu odstoupila, později pro podezření z dopingu vyhodila i Leonarda Piepoliho. Právě ten zpochybnil slova svého kolegy Ricca. Piepoli se totiž podle španělského deníku El País přiznal k užívání EPO a de facto se tak stal čtvrtým dopujícím jezdcem na Tour de France. „Dělal jsem přesně totéž jako Riccardo,“ připustil.

Mluvčí hlavního sponzora SaunierDuvalu Thierry Leroy navíc připustil, že dopingový skandál obou jezdců by mohl být kritický pro celou stáj. „Je velmi pravděpodobné, že po této aféře skončíme se sponzoringem cyklistiky.“

Trpělivost už došla sponzorovi stáje Barloworld. Tým v Tour de France pokračuje i poté, co ve čtvrtek komisaři obvinili z užití EPO jejich jezdce Moisése Duenase Nevada. Jihoafrická průmyslová společnost Barloworld na to v sobotu zareagovala okamžitým ukončením sponzoringu svého týmu.

„Oznamujeme, že po vážné rozvaze nebudeme pokračovat ve sponzorování cyklistiky na této Tour de France. Jde o krok v souladu s naší politikou nulové tolerance vůči dopingu,“ píše se v prohlášení Barloworldu. „Tento incident má negativní vliv na naši značku. Máme povinnost na to reagovat.“

Tour zasáhla i další rána, přišla o dvě velké hvězdy. Vítěz čtyř etap Mark Cavendish se totiž rozhodl pro únavu závod předčasně opustit. Skončil i předloňský vítěz Oscar Pereiro, který si při sjezdu z Col d’Agnel zlomil klíční a stehenní kost.

Výsledky - sobotní 14. etapa (194,5 km): 1. Freire (Šp.) 4:13:08, 2. Duque (Kol.), 3. Zabel (Něm.), 4. Dean (N. Zél.), 5. De Jongh (Niz.), 6. Ballan (It.), 7. Perez (Šp.), 8. Pineau (Fr.), ...42. KREUZIGER všichni stejný čas.

Nedělní 15. etapa (183 km): 1. Gerrans (Austr.) 4:50:44, 2. Martinez (Šp.) -3, 3. Pate (USA) -10, 4. Arrieta (Šp.) -55, 5. Kohl (Rak.), 6. Sastre (Šp.) oba -4:03, 7. Valverde (Šp.) -4:12, 8. Meňšov (Rus.) -4:23, ...11. KREUZIGER -4:46. Průběžné pořadí: 1. F. Schleck 63:57:21, 2. Kohl -7, 3. Evans (Austr.) -8, 4. Meňšov -38, 5. Vandevelde -39, 6. Sastre -49, 7. Kirchen (Luc.) -2:48, 8. Jefimkin (Rus.) -3:36, ...14. KREUZIGER -7:15.

Autor:

KOMENTÁŘ Jindřicha Forejta: Jak prezident mohl z ARO jmenovat šéfa soudu

Premium Proč mohl prezident republiky v úterý 12. října bez komplikací jmenovat předsedu Krajského soudu v Brně, i když řadové...

Manželé v sukních. Gender Blender boří stereotypy v oblékání

Premium Oblékají se podle vlastních pravidel a svými outfity boří společenské konvence. Manželský pár Michaela a Vlastimil...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

Stylová jako Dana Morávková v brýlích Crullé. Vyhrajte 500 Kč na nové brýle
Stylová jako Dana Morávková v brýlích Crullé. Vyhrajte 500 Kč na nové brýle

Zvažujete pořízení nových obrouček? Hledáte stylové sluneční brýle nebo perfektně padnoucí čočky? Zapojte se do soutěže, vyhrajte poukázku a...

Mohlo by vás zajímat