20. března 2018 15:45 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Řidič, který ‚vybržďováním‘ způsobil kolizi aut a smrt kojence, si odpyká 11 let

Nehoda - ilustrační snímek. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nehoda - ilustrační snímek. | foto: HZS Karlovarského kraje

PRAHA Řidič Martin Kostner si odpyká 11 let vězení za způsobení nehody, při níž zemřelo osmiměsíční dítě a jeho rodiče se vážně zranili. Původní trest za obecné ohrožení mu v úterý o dva roky zpřísnil pražský vrchní soud.

Kostner, který na dálnici D10 záměrně „vybržďoval“ jiný vůz, a tím zapříčinil následnou kolizi, navíc po opuštění věznice nebude smět devět let řídit. Musí také zaplatit hmotnou škodu přes 1,4 milionu korun.

„Není to žádná dopravní nehoda. Je to kriminální trestný čin, spáchaný shodou okolností na dálnici a automobilem,“ konstatoval předseda odvolacího senátu Michal Hodoušek. „Šlo o naprosto bezohledné předjíždění,“ dodal s tím, že Kostner si počínal násilně, brutálně a úmyslně.

Tragická událost se stala dopoledne 28. prosince 2016 nedaleko Brodců na Mladoboleslavsku ve směru z Prahy na Mladou Boleslav. Kostner, který jel svým BMW rychlostí nejméně 130 kilometrů v hodině, prudce najel do levého pruhu před octavii a ačkoliv to dopravní situace nevyžadovala, začal prudce brzdit až do úplného zastavení. Řidič v octavii, který na zadních sedadlech vezl partnerku a malého syna, proto musel zabrzdit také.

Už v minulosti na čas přišel o řidičský průkaz

Na nečekaný manévr stihli zareagovat řidiči tří aut za octavií, kteří strhli řízení a zabránili srážce. Řidič vozu, který jel za nimi jako čtvrtý, však do octavie zezadu narazil rychlostí 105 kilometrů v hodině, protože už nemohl vybočit do strany. Ženě na zadním sedadle náraz zlomil pánev a páteř, její dítě zemřelo po převozu do nemocnice kvůli vážným poraněním hlavy.

Proti loňskému verdiktu středočeského krajského soudu se k vrchnímu soudu odvolal jak Kostner, tak státní zástupce. Zatímco žalobce požadoval zpřísnění trestu, advokát v úterý argumentoval tím, že příčinu dopravní nehody se nepodařilo jednoznačně prokázat. Chtěl, aby soud klienta zprostil viny, případně uznal vinným z usmrcení z nedbalosti za „nesprávné řidičské rozhodnutí“.

Kostner už v minulosti na čas přišel o řidičský průkaz kvůli alkoholu za volantem. Byl také odsouzen za vydírání bývalé přítelkyně, s níž měl spory ohledně peněz.

ČTK