20. března 2012 14:10 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Maloval politikům tykadla, v pondělí musí do vězení

Řidič autobusu pomaloval plakáty politických stran před volbami a teď si vyslechl trest | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Řidič autobusu pomaloval plakáty politických stran před volbami a teď si vyslechl trest | foto: Reprofoto

OLOMOUC Olomoucký řidič autobusu Roman Smetana, který k předvolebním plakátům psal dodatky a politikům přikresloval tykadla, musí nastoupit do vězení nejpozději v pondělí příští týden. Řidič již ale dříve uvedl, že do vězení nastoupit nehodlá.

V případě nenastoupení by jej musela zadržet policie. Hrozí mu navíc i trest za maření úředního rozhodnutí. Na 100 dní za mříže ho poslal soud kvůli tomu, že odmítl odpracovat již dříve uložené obecně prospěšné práce i odpykat domácí vězení.

ČTĚTE TAKÉ:

"Do olomoucké vazební věznice musí nastoupit nejpozději do 26. března, což je pondělí příští týden. Pokud odsouzený řádně nastoupí, věznice nám o tom dává písemnou zprávu. Pokud nenastoupí, soud požádá policii, aby dotyčného do výkonu trestu dodala," řekl předseda olomouckého okresního soudu Michal Jelínek. Podotkl, že pokud se odsouzený skrývá, je po něm vyhlášeno pátrání.

Nenastoupím

Informaci o tom, zda Smetana do vězení již nastoupil, soud nemá. Informace k odsouzeným neposkytuje ani samotná věznice. Smetana již dříve uvedl, že se verdiktu nepodvolí. "Do vězení nenastoupím, bude na mne muset vydat zatykač a nechat mne zadržet," uvedl v tisku odsouzený řidič.

Řidič olomouckého Dopravního podniku Roman Smetana pomaloval předvolební plakáty.

V takovém případě by se však podle soudce mohl dopustit přečinu maření výkonu úředního rozhodnutí a vykázání. "Když někdo bez závažného důvodu nenastoupí, hrozí mu další trestní stíhání. Odsouzen by tak mohl být k dalšímu trestu," doplnil Jelínek.

Podjatá soudkyně?

Třicetiletý řidič olomouckého Dopravního podniku města Olomouce Smetana podle svých slov na protest proti politickým elitám pokreslil nejméně 30 reklam na autobusech, které si před volbami v roce 2010 pronajaly strany. Připisoval na ně slogany, v nichž politiky označoval za lháře, zloděje, korupčníky a prostitutky. Mezi stranami si řidič, jehož udal kolega, nevybíral. Nejvíc pokreslených polepů však patřilo ODS, která se jako jediná rovněž u soudu domáhala, aby jí řidič zaplatil škodu 15.000 korun.

Vedle toho si měl podle původního rozsudku odpracovat 100 hodin obecně prospěšných prací. To ale neudělal. Smetanu potrestala soudkyně Markéta Langerová. Soudkyně, jejíž manžel Ivan Langer byl v tehdejších volbách lídrem ODS v Olomouci, byla od počátku objektem pochybností. Langerová však možnost, že by byla podjatá, opakovaně odmítla.

ČTK, Lidovky.cz

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!