Úterý 13. dubna 2021svátek má Aleš 5 °C déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Řidič odmítl z rodinných důvodů jezdit s reklamou SPD na autobuse. Hrozila mu neomluvená absence

Předvolební reklama strany SPD na vozech Dopravního podniku města Brno. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Předvolební reklama strany SPD na vozech Dopravního podniku města Brno. | foto: Facebookový archiv Josefa Prokeše

Praha Předvolební reklama strany SPD Tomia Okamury na autobusech Dopravního podniku města Brno narazila u jednoho ze šoférů. Ten totiž odmítl řídit autobus s nalepeným politickým sloganem „Zdravé školství bez inkluzí“. Za jeho rozhodnutím stojí rodinné důvody, protože vychovává autistické děti, jimž inkluze pomohla. Jenže u podniku pochopení nenašel.

Když se na vedení městské dopravní firmy obrátil s tím, že s takto „vyzdobeným“ autobusem jezdit nebude, bylo mu oznámeno, že odmítnutí řízení vyhodnotí jako neomluvenou absenci.

„Za 16 let u podniku považuji tento přístup vedení nebo toho, kdo o reklamách rozhoduje, za šokující a hrubě urážející. A dotýká se mě to osobně,“ napsal šofér na svém facebookovém profilu.

Josef Prokeš má doma dvě děti s poruchou autistického spektra a slogan „Zdravé školství bez inkluzí“ proto považuje za diskriminační. „Je to slogan hrubě urážející děti v inkluzi, současně děti mé,“ uvedl řidič ve zprávě primátorce města Brna Markétě Vaňkové. „Zvažuji svoji výpověď. Připadal bych si jako člověk mlčky souhlasící se segregací svých dětí,“ zakončil zprávu pro primátorku.

„Dopravní podnik je svébytná společnost, sice vlastněná městem, ale má své vlastní marketingové oddělení a reklamu jako takovou řeší dopravní podnik,“ sdělil serveru Lidovky.cz tiskový mluvčí kanceláře primátorky města Brna, Filip Poňuchálek.  

Nutno dodat, že i přes tento fakt byla reakce primátorky okamžitá. Vaňková řidiči přislíbila, že s autobusy se zmíněným sloganem jezdit nemusí. 

„Zmiňovaný slogan je předvolební kampaní politického hnutí SPD - Svoboda a přímá demokracie. Toto politické hnutí si na základě řádné smlouvy pronajalo reklamní plochy, nabízené DPMB, a.s., pro svou předvolební kampaň. Za obsah reklamy odpovídá nájemce reklamní plochy a DPMB, a.s. není oprávněn obsah reklamy jakkoliv měnit,“ zní oficiální vyjádření dopravního podniku, který straně poskytl prostor pro předvolební kampaň. 

Za řidiče se postavila řada uživatelů Facebooku, kterých se událost dotkla. „Jste dobrej! Díky za ostatní děti,“ píše jedna z uživatelek. „Děkuji za vaši odvahu“, „Bojujete za správnou věc“, „Obrovský respekt,“ píší ostatní. 

Událost by nicméně mohla mít pozitivní konec. Několik hodin po zveřejnění příspěvku přidal autor komentář, ve kterém píše, že se mu ozval provozní ředitel dopravce Jan Seitl. 

Uvedl, že dopravní podnik bude přes svoji marketingovou sekci jednat s reklamní společností o nápravě a nastavení limitů reklamy ve vozech. „Celou situaci s řidičem jeho nadřízení vyřešili k oboustranné spokojenosti,“ uvedla pro server tisková mluvčí podniku Hana Tomaštíková.

V křečových žilách může být i litr krve, varuje primář Schütz

Primář Žilní kliniky Ota Schütz | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Viditelně rozšířené žíly, těžké nohy či pocit mravenčení. Potíže s křečovými žílami neboli varixy trápí v populaci...

Velký test samotestů na covid: Kapesní laboratoř vám dá naději, nikoliv jistotu

Testovací sady na přítomnost viru SARS-CoV-2 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Chcete do práce nebo na návštěvu k příbuzným? Budete-li mít štěstí, třeba na vás vyjde vhodný test na covid. Pečlivě...

KOMENTÁŘ: Na dveře klepe obří inflace. A bát by se měla i česká vláda

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V Americe probíhá obří záchrana ekonomiky na dluh. Do toho všude zdražuje ropa i potraviny. Svět se opět začíná bát...

Jarní úklid raz dva: Jak na čistou podlahu i bez lezení po kolenou a otravného ždímání hadru?
Jarní úklid raz dva: Jak na čistou podlahu i bez lezení po kolenou a otravného ždímání hadru?

Přes zimu jsme si do domácností natahali spoustu nepořádku, kterého je teď potřeba se zbavit. Doba si žádá pořádný jarní úklid. V redakci jsme...