Pondělí 17. února 2020svátek má Miloslava 11 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

VIDEO: Případ vybržďování hasičské cisterny? Řidič Porsche dostal pokutu za špatné zastavení

Modré Porsche, které podle prvotních informací vybržďovalo hasičských vůz. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Modré Porsche, které podle prvotních informací vybržďovalo hasičských vůz. | foto: Lidovky.cz

PRAHA Pár metrů za křižovatkou v pražských Holešovicích předjel hasičskou cisternu. Poté, co se mu dostalo vytroubení, zpomalil, až posléze úplně zastavil. Kvůli údajnému vybržďování a dalšímu na první pohled nezákonnému počínání čelil řidič Porsche přestupkovému jednání. Podle pražského magistrátu však k úmyslnému brždění 14tunového kolosu nedošlo. Řidič pochybil pouze tím, že svůj vůz zastavil uprostřed vozovky, nikoliv na krajnici. Dostal tisícikorunovou pokutu.

Incident se odehrál v sobotu 13. května krátce před polednem. Hasiči ze stanice číslo 3 Holešovice se tehdy vraceli od zásahu na svou základnu. Těsně za křižovatkou ulic Ortenovo náměstí a Osadní je ale předjel řidič modrého Porsche 911. V protisměru v tu chvíli vyjela z vedlejší ulice dodávka.

Hasiči, kteří následky takových situací dobře znají, tak projevili s řidičovým chováním nesouhlas tím, že na něj opakovaně zatroubili. Řidič postupně zpomaloval, až vůz v přilehlé ulici U Průhonu před hasiči zastavil úplně.

Událost zachytila palubní kamera z hasičského vozu, která posléze posloužila jako důkazní materiál správnímu orgánu. Záznam z incidentu ovšem magistrátu poskytl rovněž řidič osobního automobilu, který situaci zaznamenal ze svého pohledu. A právě toto video zpoza čelního skla modrého Porsche se stalo v rozřešení případu klíčovým.

Záznam události z modrého Porsche:

Pražský magistrát mimo jiné díky němu dospěl k závěru, že řidič osobního vozu hasičskou cisternu úmyslně nevybržďoval. „Snížením rychlosti reagoval na zvukový signál, který použil řidič vozidla HZS, neboť si nebyl jistý, zda na pozemní komunikaci nehrozí nějaké nebezpečí, na které jej řidič vozidla HZS použitím klaksonu upozorňuje,“ odůvodnil referent správního řízení Martin Škopek.

Na vině i řidič hasičského vozidla

Nasvědčuje tomu i orientační údaj z videa o aktuální rychlosti vozidla. To se po celou dobu pohybovalo rychlostí zhruba mezi 30 až 40 kilometry za hodinu. Část viny na incidentu navíc nese prý i řidič hasičské cisterny. „I řidič tohoto vozidla částečně přispěl k rizikové situaci, neboť svým vozidlem - i s ohledem na specifické vlastnosti toho vozidla - nedodržoval zcela bezpečnou vzdálenost za před ním jedoucím Porsche,“ popsal Škopek.

Anketa

Souhlasíte se závěry magistrátu?

Ano, nešlo o vybržďování 344
Ne, řidič Porsche hasiče vybrzdil 1118
Nedokážu to posoudit 48

Řidiče modrého Porsche (redakce jeho identitu zná, on sám si však přeje zůstat v anonymitě, pozn. red.) lituje, jakým způsobem se situace posléze vyvinula. „Štve mě, že jsem se nechal troubením vyprovokovat a nehodil jsem cisternu za hlavu. Ne vše je ale tak, jak na první pohled vypadá,“ okomentoval pro server Lidovky.cz.

„Pro mě bylo zásadní, že jsem nikoho agresivně nevybrzdil a že jsem nikoho neohrozil. Neříkám, že předjetí bylo jako z autoškoly, to určitě ne, ale lynč si nezasloužím,“ doplnil.

Velitel holešovické hasičské stanice Jiří Rýpar serveru Lidovky.cz sdělil, že se k události nemůže vyjadřovat. Vedení pražských hasičů ji komentovat nechce. „Ani nám to nepřísluší,“ vysvětlil mluvčí sboru Martin Kavka.

Pokuta tisíc korun

Podle tehdejšího zjištění policistů, kteří na místo dorazili, se řidič Porsche během celé události dopustil řady přestupků. Vedle údajného vybržďování například také toho, že nerespektoval dopravní značení, neboť předjížděl na plné čáře v křižovatce. Svým jednáním měl zároveň omezit předjížděné i protijedoucí vozidlo.

Úředníci ovšem případ uzavřeli s tím, že řidič zahájil předjížděcí manévr až po projetí křižovatky a za přechodem pro chodce. Zároveň nepředjížděl na plné čáře, protože čára za křižovatkou je součástí vodorovného značení pro řazení aut. O zákaz předjíždění se tudíž nejednalo. Stejně tak řidič neohrozil ani protijedoucí dodávku, která v tu chvíli do vozovky teprve minimální rychlostí vjížděla.

Jediným prohřeškem, kterého se dopustil, je tak to, že svůj automobil nezastavil co nejblíže pravému okraji vozovky, nýbrž v jejím prostředku. Správní orgán mu za tento přestupek udělil pokutu tisíc korun.

Robert Sattler

Autor

Robert Sattlerrobert.sattler@lidovky.czČlánky
Premium

Unikátní test čtyř typů motorů: Elektromobil se nevyplatí, vede klasika

Test 4 ruzných typů motorů | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

O elektromobilitě se hodně mluví, ale v běžném provozu se takové auto nevyplatí. Jak je na tom hybrid oproti benzinu a...

Premium

Dobrá káva jde uvařit i doma. Testovali jsme přístroje pro její výrobu

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chutnou kávu si uvaříte i doma. Dražší špičkové přístroje uvaří voňavé espresso zmáčknutím knoflíku. Na filtrovanou...

Premium

Velký test palubních kamer: některé umí i ochránit před nehodou

Velký test on-board kamer | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Porovnali jsme šestnáct oblíbených autokamer podle kvality záznamu, parametrů a funkcí, které nabízí. Cenové rozpětí...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!