Středa 24. července 2024, svátek má Kristýna
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Řidič skútru, který na Orlíku usmrtil dívku, dostal podmínku a pokutu

Česko

  14:39
PÍSEK - Za tragédii na orlické přehradě uložil v pondělí písecký soud mladíkovi podmíněný trest na tři roky. Svým vodním skútrem narazil do lodě, na níž plula se svým přítelem osmnáctiletá dívka. Na následky střetu po převozu do nemocnice zemřela. Devatenáctiletý Christoph Steinert, jenž skútr řídil, podle státního zástupce způsobil usmrcení z nedbalosti. Rozsudek není pravomocný, žalobce i obhájce si ponechali lhůtu na odvolání. Steinert navíc podle verdiktu musí rodičům usmrcené dívky zaplatit nemajetkovou újmu 1,4 milionu korun.

Obžalovaný Christoph Steinert přichází k Okresním soudu v Písku. foto: ČTK

„Ponechali jsme si lhůtu, protože se musím rozmyslet na tou nemajetkovou újmou. Já s tím osobní zkušenost nemám, protože jsem se s tím ještě nesetkal,“ řekl novinářům obhájce obžalovaného Josef Doucha. Nemajetková újmu byla v minulosti stanovena do výše maximálně 240 tisíc korun. S novým občanským zákoníkem však tento limit padl.

Smrt dívky na Orlíku. Byl obžalován řidič vodního skútru

Odborné stanovisko, které v květnu prezentoval před soudem pracovník státní plavební správy, tvrdí, že tragickou nehodu zavinil řidič skútru. Podle posudku měl dát Steinert přednost lodi, na níž byla dívka se svým přítelem.

Devatenáctiletý obžalovaný se loni v červenci se svým kamarádem koupal v místech pod orlickým zámkem, když si všimli, že se k nim blíží výletní parník. „Proto jsme sedli na skútr a loď objeli. Z její druhé strany však plula pramice,“ uvedl v dubnu před soudem mladík. Skútr se s loďkou srazil za zádí parníku. „Ta pramice se najednou proti nám vyřítila, snažil jsem se jí vyhnout,“ řekl Steinert.

Obžalovaný odhadoval, že v době střetu jel skútr rychlostí maximálně 40 kilometrů za hodinu. Steinert vlastní průkaz povolující řízení malých plavidel. Dodal navíc, že na vodním skútru jezdí už několik let. Přítel usmrcené dívky před soudem tvrdil, že skútr jel rychleji. Podobně vypovídali i kapitán a lodník z výletního parníku.

Steinert v pondělí před soudem uvedl, že lituje toho, co se stalo. „Každý den myslím na tu dívku. Bohužel to nejde vrátit,“ řekl. Předseda senátu Robert Pekárek však při čtení odůvodnění rozsudku Steinertovo chování zpochybnil. „Nevím, zda lze věřit obžalovanému upřímnou lítost. Jednoznačné vyjádření k pozůstalým totiž neučinil,“ uvedl Pekárek. Rovněž dodal, že lze těžko posoudit, jakou rychlostí skútr jel. Podle něj však Steinert situaci podcenil a měl předpokládat, že za parníkem mohou být plavci nebo jiné lodě.

Nehoda nastolila otázku bezpečnosti na vodních plochách, kde mohou jezdit lodě bez rychlostního omezení. V reakci na srážku vzniklo kvůli ochraně plavců ve vodních nádržích Orlík a Slapy 16 ploch vymezených pro koupání. Nesmějí do nich motorová plavidla a navíc se mohou i v okolí těchto míst pohybovat maximálně desetikilometrovou rychlostí.

Autor: