Středa 27. října 2021, svátek má Šarlota, Zoja, Zoe
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Řidič vozu za smrt čtyř dívek na rallye nemůže, říkají právníci

Česko

  17:52aktualizováno  18:32
PRAHA - Řidič, jehož vůz v sobotu při rallye na Slovácku usmrtil čtyři dívky, by neměl být trestně odpovědný. Podle advokátů se dá předpokládat, že při závodu dostane auto smyk a vylétne z trati. Odpovědnost by tak podle nich měl nést pořadatel závodu, který okolí trati nedostatečně zabezpečil.

Nehoda při rallye kolem Uherského Brodu. Zemřeli čtyři lidé. foto: ČTK

Advokát Jan Roth se přitom odvolává na verdikt soudu, který nedávno řešil případ úmrtí při závodech okolo Berouna.

ČTĚTE TAKÉ:

"Soud nakonec řekl, že závodník je na trati od toho, aby dosáhl co nejlepšího času. To, že dostane smyk a vylétne z trati je při závodech aut předpokládatelná věc. A pokud při tom závodník někoho zraní nebo zabije, tak to není jeho zodpovědnost," uvedl advokát. Podle něho by měl jednoznačně za smrt dívek odpovídat pořadatel kvůli tomu, že dostatečně nezabezpečil okolí trati.

Místo tragické nehody. (modrá šipka- směr závodu; červené šipky- trasa závodního automobilu poté, co vyjel z tratě. Červeným kruhem je znázorněno místo, kde postávaly oběti nehody.

Místo tragické nehody. (modrá šipka- směr závodu; červené šipky- trasa závodního automobilu poté, co vyjel z tratě. Červeným kruhem je znázorněno místo, kde postávaly oběti nehody.

Advokátka Gabriela Brůžičková ale dodává, že toto platí pouze v případě, že řidič neporušil žádnou ze svých povinností, tedy například nebyl pod vlivem drog či opilý. Prý je třeba zkoumat i to, zda oběti nenesou také část odpovědnosti. Obecně by však podle ní měl zajistit bezpečnost jakéhokoli závodu v první řadě pořadatel.

Právníci: odpovědnost by měl nést pořadatel

Dívky ve věku od sedmi do dvaceti let při RallyShow Uherský Brod u obce Lopeník prý stály několik metrů od silnice v místech, kde nebyla bezpečnostní páska.

Policie hledá svědky nehody

Policisté hledají svědky a shromažďují informace k nehodě i k okolnostem, které jí předcházely, informoval mluvčí uherskohradišťských policistů Aleš Mergental.

"Žádáme všechny přímé svědky tragédie, ale i svědky okolností před srážkou, aby se se svými informacemi, byť i drobnými, přihlásili přímo na policii nebo je zatelefonovali na linku 158," uvedl Mergental s tím, že policie také shromažďuje jakýkoliv videozáznam nebo fotografie.

Podle Josefa Pátla z Federace automobilového sportu Autoklubu ČR ale v takových místech diváci stát nesmějí. Advokát Josef Lžičař však k tomu řekl, že dodržování této povinnosti by měl kontrolovat a zajistit právě pořadatel.

Podle Pátla platí povinnost i pro zahrady u domů, kolem nichž vede trasa závodu. Neoznačí-li takovou zahradu pořadatel jako divácké místo, měli by prý její majitelé zůstat během rallye v domě. To však Roth kategoricky odmítl.

"Tvrzení, že pokud okolo mého domu probíhá rallye, tak jsem povinen nevycházet z domu, je holý nesmysl," uvedl Roth. Taková povinnost by totiž podle něho musela být stanovena zákonem či nařízením, což není.

Nehodu způsobil silný vítr, říká řidič vozu

Při nehodě byli další dva lidé zraněni, podle záchranářů nejsou v ohrožení života. Řidič Michael Bartončík i jeho bratr Josef, který byl na místě spolujezdce, vyvázli bez zranění. Řidič závodního vozu Michael Bartončík v neděli řekl, že havárii způsobil vítr a nehodu nezpůsobila chyba posádky. V autě jel se svým bratrem Josefem.

Na snímku Michael Bartončík (vlevo) u soudu s odsouzeným podnikatelem Romanem Vaškůjem (vpravo), nechvalně proslulou postavou kauzy Čunek.

Na snímku Michael Bartončík (vlevo) u soudu s odsouzeným podnikatelem Romanem Vaškůjem (vpravo), nechvalně proslulou postavou kauzy Čunek.

V dnešním prohlášení Bartončíkovi zopakovali, že vozidlo dostalo po překonání horizontu "racionálně nevysvětlitelný boční impulz, který s ohledem na rychlost vozidla a šířku tratě nebylo možné korigovat". Podle nich auto opustilo vozovku, stalo se neovladatelným a až do místa střetu s diváky jelo souběžně se silnicí, asi dva metry od ní.

"Důvodem vzniku tragédie se tak jeví souhra nešťastných a na straně posádky nepředvídatelných okolností," napsali Bartončíkovi v prohlášení, které má ČTK k dispozici.

Závodníci vyjádřili pozůstalým nejhlubší soustrast. Předseda organizačního výboru RallyShow Uherský Brod Petr Bujáček v neděli uvedl, že pořadatelé jsou připraveni pozůstalým jakkoliv pomoci.

Jak dopadlo vyšetřování dalších tragických nehod na rallye

Vyšetřování většiny tragických nehod, při kterých v posledních letech během automobilových soutěžích zahynuli či byli zraněni diváci, policie uzavřela bez obvinění.

  • U soudu ze zodpovídali například dva organizátoři závodu Setkání mistrů 2008 - Memoriál Miroslava Fajkuse v Ostravě, při kterém zahynul jeden divák a dva byli zraněni.
  • O rok později jim soud vyměřil podmíněné tresty za obecné ohrožení.
  • V roce 2006 soud potrestal 200 hodinami obecně prospěšných prací dva traťové komisaře, kteří podle obžaloby zodpovídali za těžká zranění dvou divaček na Rallye Bohemia v roce 2005. Dva pořadatelé, dobrovolní hasiči z Liberce, nezabránili divákům, aby stáli na nebezpečném místě.
  • Loni soud zprostil obžaloby pořadatele závodu do vrchu z Berouna do Chyňavy, při němž v roce 2010 zemřela patnáctiletá divačka.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

Autoři: ,

Otužování podle Wima Hofa je nebezpečné. Hrozí zástava, říká kardiolog Táborský

Premium Otužování je nejlepší prevence proti těžkému průběhu nemoci covid-19. Lidé mají větší šanci, že neskončí v nemocnici,...

Dětem, kterým pomáháte moc, mozek nepracuje správně, říká speciální pedagožka

Premium „Kdybychom k dětem v batolecím a předškolním věku přistupovali v některých oblastech víc ,postaru‘, měli bychom méně...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Prodej domu 4+kk, 72 m2, Synkov
Prodej domu 4+kk, 72 m2, Synkov

Synkov-Slemeno - Synkov, okres Rychnov nad Kněžnou
4 900 000 Kč

Mohlo by vás zajímat