Úterý 6. června 2023, svátek má Norbert
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

‚Řidičák‘ mi ztratila GIBS, tvrdil po páteční nehodě Kadlec. Inspekce to odmítá

Česko

  6:00
PRAHA - Bývalý policista Karel Kadlec, který v pátek opět boural na Vinohradech, přišel s pozoruhodným tvrzením, proč nemá řidičský průkaz. Reportérům tvrdil, že mu ho ztratila Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS). Podle mluvčí GIBS Radky Sandorové ale inspekce nemá pravomoc na zadržování řidičských průkazů.

Za zavinění nehody pod vlivem alkoholu dostal bývalý policista a vysokoškolský pedagog Karel Kadlec osmiměsíční podmínku. foto:  Dan Materna, MAFRA

Kadlec má problém při řízení vozidla opakovaně. Po dubnovém extempore, kdy v opilosti naboural na pražských Vinohradech 29 aut, ho ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) nechal propustit ze služby.

V pátek Kadlec znovu boural. Odmítl dechovou zkoušku i odběry krve. Novinářům řekl, že rozhodně nepil, ale po domluvě s policií nechá auto zaparkované na ulici. A také policistům nepředložil řidičský průkaz. Tvrdil, jeho „řidičák“ ztratili na inspekci. To ale mluvčí GIBS rázně odmítla. „GIBS nemá pravomoc na zadržování ani odebírání řidičských průkazů,“ řekla Sandorová.

„Okolnosti (páteční) nehody jsou nyní předmětem dalšího vyšetřování dopravních policistů,“ řekla k případu mluvčí pražské policie Andrea Zoulová.

Škodu, kterou měl Kadlec způsobit, policisté odhadli předběžně na 50 tisíc korun. Nehoda se stala v pátek odpoledne na pražských Vinohradech na rohu ulic Korunní a Budečská. Kadlec měl svým vozem značky BMW lehce poškodit dvě zaparkovaná auta.

Karel Kadlec u soudu.
Karel Kadlec u soudu.

Nejedná se o první Kadlecovu nehodu. Už v půlce dubna naboural v Šumavské a přilehlých ulicích na Vinohradech 29 aut. Když ho tehdy dostihli policisté, nejprve odmítl orientační dechovou zkoušku a nechtěl předložit řidičský průkaz. Souhlasil však s převozem na lékařské vyšetření spojené s odběrem krve, kde mu bylo podle policie zjištěno 1,31 promile alkoholu. Škoda na havarovaných autech byla vyčíslena na více než dva miliony korun.

Kadlec ale boural také v březnu 2015. Podle obžaloby neubrzdil svůj jeep a narazil do auta, které před ním zastavilo kvůli chodcům na přechodu. Po nehodě navíc nacouval do auta asistenční služby, která na místo přijela. Za zavinění nehody pod vlivem alkoholu mu soud letos v červnu nepravomocně udělil podmíněný osmiměsíční trest a zakázal mu také na dva a půl roku řídit. Odvolací řízení je naplánováno na 7. září.

Autoři: ,