Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Řidiče čeká v zimě opět zmatek, sporná značka bude zase na silnicích

Česko

  7:00aktualizováno  10:55
PRAHA - Plán ministerstva dopravy, že nadcházející zimu už budou zimní pneumatiky povinné na celém území republiky, je stále pouze snem.

Značka Zimní výbava řidičům přikazuje jízdu se zimními pneumatikami. foto: ČTK

Květnové volby a následná obměna Poslanecké sněmovny totiž zdržely připravený návrh, který se tím pádem nestihne schválit do začátku zimy. "Náš návrh byl už v legislativním procesu, když se s výměnou sněmovny shodil ze stolu. Tím se zdržel a musí být projednán znovu," vysvětluje mluvčí ministerstva dopravy Karel Hanzelka.

Čeští řidiči se tak budou muset opět potýkat s dopravní značkou Zimní výbava, která jim vyznačuje úseky, kam během zimní sezony, tedy od listopadu do konce března, nesmí vjet s letním obutím. Jinak jim hrozí jednobodový trest a pokuta až dva tisíce korun.

Problematická značka
Zimní výbava je na ministerstvu dopravy synonymem zmatků. Úředníci si s ní dlouho nevěděli rady. Nejdříve ji při dobrém počasí zakrývali či otáčeli od silnice, poté zas rychle měnili úseky, kde má platit. Nakonec tak téměř všichni řidiči věděli, že podobná značka platí, ale netušili kde. Nyní se může právě na zmíněné značce ukázat, zda se ministerstvo dopravy po výměně vedení změnilo k lepšímu. Řeší se totiž stejná otázka jako loni. Jestli má značka Zimní výbava platit i na dálnici D1. Loni toto rozhodnutí provázel chaos. Tehdejší ministr Gustav Slamečka nejprve prohlásil, že bude značka platit jen pro nákladní vozy, týden nato však na nátlak krajů otočil, značku vztáhl i na osobní vozy, a ještě o desítky kilometrů natáhl dálniční úsek, kde platí zákaz letních pneumatik.

I letos se čeká hádka s kraji. Proti značce je zejména kraj Vysočina. Ten se totiž bojí, že když se na dálnici objeví zákaz vjezdu vozidlům s letním obutím, ta pak budou tento úsek objíždět po silnicích nižších tříd. "Špatně obuté vozy by byly na silnicích nižších tříd ještě nebezpečnější než na dálnici," varuje Pavel Bartoš, vedoucí oddělení správy komunikací kraje Vysočina. "Čekáme tak na rozhodnutí ministerstva. Pokud se značky na dálnici objeví, osadíme jimi i všechny objízdné trasy dálnice," dodává.

Zimní pravidla na silnici

* Značka Zimní výbava byla zavedena v roce 2008. Od počátku ji provázely problémy.
* Zrušit by ji mohlo celoplošné zavedení povinnosti zimních pneumatik, jehož schvalování se však protahuje.

Ministerstvo se chce se zástupci kraje sejít už za několik týdnů. "Chceme ale se všemi zainteresovanými jednat a teprve poté se rozhodnout. Nechceme dělat unáhlené závěry," říká Hanzelka.
Kromě dálnice D1 budou značky Zimní výbava také na vedlejších silnicích v horských oblastech. Tyto rizikové úseky, kam se nevyplatí jezdit bez zimního obutí, si vytypovaly samy kraje. V celé republice jich je na devadesát.

Návrh na povinné zimní pneumatiky po celé zimní období ale stále žije. Líbí se novému ministrovi dopravy Vítu Bártovi, dopravní meziresortní skupině i policii.

Ministerstvo ale zatím váhá, zda se dát cestou Rakouska, či Německa. U našich jižních sousedů jsou totiž zimní pneumatiky od listopadu do konce března povinné všude nehledě na počasí. V rovinatějším Německu jsou pravidla o trochu benevolentnější. Řidiči tu musí mít zimní obutí jen za předpokladu, že je silnice pokryta sněhem či ledem. Původní návrh byl podobnější německému modelu. Počítal například s tím, že automobily do 3,5 tuny budou muset mít zimní pneumatiky na všech kolech. Těžší vozy jen na kolech u poháněných náprav. U "osobáků" měla být požadovaná hloubka vzorku pneumatiky čtyři milimetry, u nákladních vozů šest.
Jakmile by byl zmíněný návrh schválen, značkám "Zimní výbava" by definitivně odzvonilo. Ta byla přitom zavedena teprve v květnu 2008.
Platila však pouze na papíře. V terénu se měla objevit na začátku zimní sezony, tedy 1. listopadu. V daný termín ale žádné cedule vyrobené nebyly. Na dálnici D1 se tak objevily se značným zpožděním, a navíc pro jejich platnost platila zásadní podmínka. Muselo být pod pět stupňů Celsia. Zkraje zimy bylo ale tepleji, a silničáři proto značky nejprve překryli plachtou a poté odvrátili od silnice. Vzniklý chaos nakonec donutil ministerstvo teplotní limit zrušit.



Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!