Pátek 21. ledna 2022, svátek má Běla
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Řidiče v Praze čeká první zimní zkouška

Česko

  13:13
PRAHA - Silničáři varují, že Prahu dnes mohou kvůli ledovce a sněžení postihnout dopravní komplikace. Večer má teplota klesnout pod bod mrazu, hrozí tedy náledí. Během noci může napadnout několik centimetrů sněhu, vát bude silný nárazový vítr. Podobné počasí bude i o víkendu.
První sníh (ilustrační hoto)

První sníh (ilustrační hoto) foto: Jan SokolČTK

"Pražské řidiče čeká zřejmě první zimní zkouška, a proto je vyzýváme k opatrnosti a vzájemné ohleduplnosti," sdělil mluvčí Technické správy komunikací (TSK) Tomáš Mrázek.  Zároveň řidiče vyzval, aby používali i v Praze zimní pneumatiky.

Silničáři jsou podle Mrázka na dnešní příchod zimy připraveni. TSK má na letošní zimní údržbu pražských komunikací připraveno 288 milionů korun. Je to téměř o 100 milionů korun méně než loni. Podle Mrázka byly náklady na údržbu minulé dvě zimy nižší, než s jakými počítal rozpočet. Ušetřené prostředky pak musel podnik převádět na jiné účely.

Na Vysočině od rána sněží, kamiony od poledne komplikují dopravu na silnicích z Jihlavy do Havlíčkova Brodu a do Žďáru nad Sázavou. Na vozovkách je rozježděná vrstva sněhu, teplota se drží kolem bodu mrazu, řekl dispečer zimní služby krajské správy a údržby silnic.

Sypače jsou v terénu, někde silnice mohou namrzat, upozornil. Se sníženou viditelností kvůli sněžení musejí počítat i řidiči jedoucí po dálnici D1 přes Vysočinu. 

Na údržbu silnic má TSK letos připraveno 8500 tun posypové soli a 380 tun roztoku chloridu vápenatého. "Kapacita skladů je zcela naplněna a v případě potřeby je TSK připravena dokoupit další posypový materiál," uvedl nedávno Mrázek.

TSK spravuje více než 2300 kilometrů komunikací, dalších 1500 kilometrů spravují jiní správci. TSK se dále stará asi o pět procent chodníků, za zbytek jsou zodpovědní majitelé nebo správci nemovitostí.

Autor:

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...