Středa 29. září 2021, svátek má Michal
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Řidiči by měli za vulgární gesta platit pokutu, myslí si poslanec Huml

Česko

  19:20
PRAHA - Řidičům by za vulgární gesta a slovní útoky vůči ostatním účastníkům silničního provozu měla hrozit pokuta, míní předseda meziresortní dopravní komise Stanislav Huml.
Britové se nejvíce rozčilují v dopravních zácpách (ilustrační foto).

Britové se nejvíce rozčilují v dopravních zácpách (ilustrační foto). foto: Shutterstock

Bývalý dopravní policista a poslanec Věcí veřejných to uvedl v rozhovoru pro časopis Týden. Argumentoval příkladem Německa, kde může řidič za obscénní gesto, které adresuje policistovi, dostat prý až 1000 eur (zhruba 25.000 korun). V českých zákonech ale sankce chybí.

"Každý někdy udělá chybu, ale když vám potom ještě někdo začne sprostě nadávat, tak se člověk mnohdy roztřese a není schopen další jízdy. I my bychom mohli tohle pokutovat," míní Huml. Výši pokuty ale nenaznačil.

Pokuty za nadávky už v dalším návrhu na změnu zákona
Sankcionování takovéhoto chování by se mohlo stát ve sněmovně součástí senátní novely silničního zákona, která mimo jiné omezuje bodové trestání řidičů a zpřísňuje sankce za závažné přestupky. Novelu tento týden podpořila vláda. Dalším doplněním by mohly být řidičské průkazy na zkoušku pro sedmnáctileté, kteří by mohli řídit pod dozorem staršího bezúhonného řidiče. Podle Humla vůle k jeho zavedení bude.

Dopravní odborník a bývalý šéf středočeské dopravní policie Stanislav Huml.

Senátní novela má zrušit bodový trest za malé překročení rychlosti, za porušení povinnosti denního svícení nebo za naměření malého množství alkoholu, proti čemuž se postavil premiér Petr Nečas (ODS). Ani Huml navrhovaným řešením nebyl nadšen. Senátoři naopak požadují přísnější tresty za nepřipoutání se bezpečnostními pásy a ohrožení jiných účastníků provozu.

Čtěte také

Řidiči, kteří by spáchali za tři měsíce více přestupků, by měli být ovšem potrestáni srážkou bodů pouze za ten s nejvyšší sankcí.

Zrušení jednobodových trestů a další změny
Přidělení bodů nemá podle návrhu hrozit za překročení povolené rychlosti v obci nejvýše o pět kilometrů v hodině, mimo obec o deset kilometrů za hodinu. Řidič by i za to ale mohl dostat pokutu od 1500 do 2500 korun. Za vyšší překročení rychlosti by dál byly udělovány dva, tři nebo až pět bodů a vyšší pokuta podle toho, jak rychle řidič jel. Zrušeny by měly být podle návrhu také hlavně jednobodové tresty.

Ze šesti na sedm bodů návrh zpřísňuje trest za jízdu řidiči, kterému byl zadržen řidičský průkaz, za porušení zákazu předjíždění vozidla nebo za otáčení se a couvání na dálnici. Pět místo tří bodů má hrozit za ohrožení jiného řidiče při předjíždění mezi jízdními pruhy, čtyři body za porušení povinnosti použít dětskou autosedačku.

Autoři: ,

Mizejí už i chodníky. Ústecké ghetto se vymyká, čeká ho nový režim

Premium Ve čtvrti Mojžíř v Ústí nad Labem, která se za dvacet let změnila ze solidního sídliště v ghetto, nastane nový režim....

Zabaveno. Policie hon na Savova nevzdává, vzala mu nemovitosti a sto milionů

Premium Kontroverzní podnikatel František Savov je už sedm let obviněn v případu obřích daňových úniků a zhruba stejnou dobu se...

Vlak do Chorvatska klidně zruším, pokud problémy s ním neustanou, tvrdí Jančura

Premium Skupina Student Agency se během léta zvedla z covidového dna, přesto za sebou táhne půlmiliardový účet a chybí jí i...

Mohlo by vás zajímat