Neděle 28. května 2023, svátek má Vilém
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Řidiči by si měli dát pozor, na silnicích to klouže a fouká silný vítr

Česko

  9:36
PRAHA - Nový sníh, nárazový vítr i mráz komplikují dnes ráno dopravu v republice. Silničáři varují, že i na silnicích prvních tříd se mohou místy tvořit sněhové jazyky a náledí, v Plzeňském kraji navíc snižuje viditelnost mlha. Na silnicích nižších tříd leží v některých oblastech ujetá vrstva sněhu a řidiči by tak neměli podceňovat zimní výbavu.

Ilustrační foto. foto: ČTK

Ve Středočeském kraji je uzavřena silnice mezi Průhonicemi a Dobřejovicemi u Prahy. Ostatní silnice v kraji jsou sjízdné. Jejich povrch je většinou suchý a vymrzlý. Na Benešovsku a Příbramsku leží místy na vozovkách nižších tříd ujetá vrstva sněhu. Hlavní silniční tahy ve Středočeském kraji jsou většinou holé a sjízdné bez omezení. Teploty se tam pohybují pod bodem mrazu, jízdě je proto třeba věnovat zvýšenou pozornost.

Na východočeských silnicích se vlivem silného větru v některých oblastech tvoří sněhové jazyky. V Orlických horách hrozí na všech silnicích možnost lokálních námraz. Všechny silnice v Královéhradeckém i Pardubickém kraji jsou však se zvýšenou opatrností sjízdné. Povrch hlavních silničních tahů v kraji je holý či mokrý, na menších komunikacích zůstává místy zledovatělá vrstva sněhu. Sněhové přeháňky se objevovaly pouze na Žamberecku, kde na cestách leží zhruba centimetr nového sněhu.

Plzeňském kraji se teplota pohybovala v noci a dnes k ránu mezi minus osmi stupni až nulou, provoz místy komplikovala mlha, která zahalila také některé úseky dálnice D5. Snížená viditelnost vyžaduje od řidičů zvýšenou pozornost při jízdě především mezi 80. až 131. kilometrem dálnice. Musí počítat i s tím, že některé cesty mohou kvůli padající mlze nebo ujetému sněhu klouzat. Povrch dálnice i silnic první třídy je v regionu většinou mokrý po chemickém ošetření. Na Šumavě v uplynulých dnech napadl nový sníh, který zůstal ležet na cestách a je zledovatělý.

V Karlovarském kraji sice ustaly srážky, ale jízda po komunikacích v regionu je přesto komplikovaná, protože se místy tvoří poměrně hustá mlha. Rychlostní silnice v kraji je mokrá po chemickém ošetření, jízdu je však nutné přizpůsobit snížené viditelnosti.

Jízdu s velkou opatrností doporučují dnes ráno motoristům silničáři v Olomouckém kraji. Ve většině okresů totiž sněží, a řidiči proto musí s vrstvou nového sněhu nebo jeho zbytky po chemickém ošetření počítat na většině silnic, včetně hlavních tahů. V severních částech kraje na vedlejších silnicích navíc stále leží ujetý sníh. Teploty se dnes ráno v Olomouckém kraji pohybovaly od minus 12 do minus pěti stupňů Celsia.

Také v Moravskoslezském kraji silničáři varují před možnou tvorbou sněhových jazyků. V regionu jsou totiž sněhové přeháňky a například na Bruntálsku a Opavsku fouká i nárazový vítr. Cesty jsou však sjízdné. "Sněží a fouká nárazový vítr, takže se budou tvořit sněhové jazyky, které mohou vznikat hlavně na otevřených úsecích," uvedl bruntálský dispečer. Na některých místech v regionu leží na silnicích ošetřovaných chemicky zbytky rozbředlého sněhu, místy i nový sníh.

Sněhové přeháňky a vítr komplikují dnes ráno jízdu motoristům i ve Zlínském kraji. Na řadě vedlejších silnic navíc stále leží ujetá vrstva sněhu nebo sněhová kaše. Řidiči by měli být opatrní hlavně v horských oblastech kraje, kde vrstva ujetého sněhu na silnicích místy dosahuje až 12 centimetrů a jsou na nich vyjeté koleje. Hlavní tahy ve většině okresů jsou v ranních hodinách holé a bez omezení sjízdné. Teplota ve Zlínském kraji se dnes v ranních hodinách pohybuje od minus devíti do minus tří stupňů Celsia.

Autoři: ,

Chutnější voda: Přihlaste se do testování filtračních konvic
Chutnější voda: Přihlaste se do testování filtračních konvic

Kupujete domů balenou vodu? Chutnou kohoutkovou vodu si můžete dopřát každý den díky filtrační konvici. Nejste si nákupem jistí? Pak se přihlaste...