Úterý 11. května 2021svátek má Svatava 14 °C skoro jasno, občasné bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Řidiči na pražském letišti švindlují. Přelepují si značky, aby nemuseli platit parkovné

(ilustrační snímek) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy (ilustrační snímek) | foto:  Dan Materna, MAFRA

PRAHA Nové opatření pražského letiště, kvůli němuž nemohou řidiči využít parkoviště zdarma více než jednou denně, s sebou nese stále častější jev. Někteří šoféři, zejména ti profesionální, kteří nechtějí za stání platit více, se snaží vyzrát na parkovací systém. Státní poznávací značky si před vjezdem nelegálně zakrývají či přelepují. Takových případů, za něž hrozí zákaz řízení, řeší policie desítky.

Donedávna platilo, že řidiči, kteří na Letišti Václava Havla zastavili u terminálů, mohli setrvat na krátkodobých parkovištích 15 minut zdarma. Až po uplynutí této doby byli nuceni sáhnout do kapsy pro stokorunu za každou započatou půlhodinu. Na bezplatné parkování přitom měli nárok jednou do hodiny. Ti, kteří se na místo vraceli vícekrát za den, tak mohli ušetřit i několik stovek, čehož využívali především právě řidiči z povolání.

Tomu ovšem letiště učinilo od 1. července přítrž. Čtvrthodinu zdarma umožňuje nyní parkujícím pouze jednou za 24 hodin, proti čemuž se někteří rozhodli bojovat po svém. Různými způsoby si upravují poznávací značky, aby kamerový systém nemohl rozpoznat, že jde o opakované návštěvníky.

„Viděl jsem to nedávno. Taxikář zastavil kousek od brány, vyndal už připravenou kartičku a pravděpodobně gumičkou ji připevnil na espézetku,“ vylíčil serveru Lidovky.cz pracovník letiště Tomáš. „Zahlédl jsem člověka, jak vyběhl z auta a dělal něco se značkou,“ přiblížil svou zkušenost Michal, řidič, jenž se v areálu největšího tuzemského přístavu pohybuje takřka denně.

Vynalézavost některých šoférů neunikla také přímo letišti, které podobné záležitosti průběžně řeší. „Mohu potvrdit, že jsme takové jednání zaregistrovali a o situaci informovali policii, která je oprávněna v této věci jednat,“ řekl serveru Lidovky.cz mluvčí letiště Roman Pacvoň.

Protest proti parkovnému

Nejedná se přitom o nic nového. Šoféři si takto počínali již v minulosti. S omezením možnosti bezplatného státní ale těchto případů přibylo. „Ročně jen tady řešíme 30 až 50 hříšníků. A nejsou to jen taxikáři. Byl mezi nimi třeba i pražský radní,“ přiblížil pro Lidovky.cz jeden z policistů, jenž na letišti slouží. „Neděje se to ale jen tu. Někteří své značky předělají, ještě než sem přijedou,“ dodal.

Jakákoli úprava registračních značek je přitom nezákonná. Silniční zákon totiž říká, že ten, jehož espézetka je zakrytá, upravená či nečitelná, se dopouští přestupku. Ten se sice neřeší na místě, takže se řidiči nepřičtou žádné body, po jeho spáchání je ovšem s řidičem zahájeno správní řízení, v němž mu může být udělena pokuta od pěti do deseti tisíc korun a zakázáno řízení v délce od šesti měsíců do jednoho roku. Místo několika ušetřených stokorun tak šoféři mohou nakonec přijít o mnohem vyšší obnos a riskují i další postih.

Taxikáře očekávali, že se do protestu zapojí až tisíc řidičů.
Policie řeší v souvislosti s protestem několik přestupků.

Někteří soukromí dopravci, taxikáři a hoteloví řidiči měli dokonce v plánu proti novému opatření letiště protestovat. Minulý týden v úterý chtěli zablokovat vjezd na krátkodobá parkoviště u Terminálu 1 a 2. Protest se ale nakonec prozatím neuskutečnil. Řidiči místo toho jednají s vedením letiště o dalším vývoji situace.

Pražské letiště se stalo oblíbeným místem pro vyjádření nesouhlasu profesionálních šoférů. Počátkem loňského října na něm protestovalo několik stovek taxikářů proti konkurenční službě Uber. Pomalou jízdou v jeho okolí tehdy zcela ochromili jedinou příjezdovou cestu k terminálům.

Robert Sattler

Autor

Robert Sattlerrobert.sattler@lidovky.czČlánky

Kamara mi dal pěstí před zraky trenérů, líčí Kúdela. Bál se o Kolářův život

Ondřej Kúdela ze Slavie a Glen Kamara z Glasgow Rangers v ostré strkanici. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Odehrál bezchybný zápas, pomohl k vítězství a do čtvrtfinále Evropské ligy. Nic z toho se ale v souvislosti s Ondřejem...

Metál, nebo vězení? Americký pilot tlačil poškozené letadlo nad Vietnamem

McDonnell F-4C Phantom II | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nad Vietnamem došlo v březnu 1967 k události, která v letectví opravdu není běžná: tlačení poškozeného stroje ve...

Velký test samotestů na covid: Kapesní laboratoř vám dá naději, nikoliv jistotu

Testovací sady na přítomnost viru SARS-CoV-2 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Chcete do práce nebo na návštěvu k příbuzným? Budete-li mít štěstí, třeba na vás vyjde vhodný test na covid. Pečlivě...

Věděli jste, že můžete ovlivnit riziko vzniku alergie vašeho děťátka?
Věděli jste, že můžete ovlivnit riziko vzniku alergie vašeho děťátka?

Alergie je nemoc dnešní doby. V České republice je až 25 % alergických dětí a tento počet pořád stoupá. Lze nějak vzniku alergie předejít?