Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Řidiči pokutám z ciziny unikají. V Česku stále nefunguje unijní systém

Česko

  7:00
PRAHA - Snadné vymáhání pokut za dopravní přestupky v rámci Evropské unie měla zavést nová směrnice, která začala platit před rokem. Jenže její klíčový bod, systém EUCARIS, je stále jen ve zkušebním provozu. Podle mluvčí ministerstva dopravy Andrey Volaříkové se k celému systému Česko připojí až příští rok.
Peněženka s eury (ilustrační foto)

Peněženka s eury (ilustrační foto) foto: Shutterstock

Bývala to běžná praxe. Pokutu z ciziny třeba za špatné parkování čeští řidiči házeli do koše. Věděli, že se jim nic nestane, i když nic nezaplatí.

Státy v Evropě totiž neměly povinnost sdělovat si vzájemně informace o majitelích aut. Situace se ale postupně mění kvůli nové směrnici Evropské unie. Členským státům umožňuje díky softwarové aplikaci EUCARIS jednoduše dohledat majitele jakéhokoliv auta registrovaného v EU.

Pokut za přestupky v zahraničí přibývá

Pokuty mohou okolní státy vymáhat po českých řidičích i bez využití systému EUCARIS. Záleží jen na policii dané země, jak je aktivní. Podle českého automotoklubu se počet vymožených pokut zvyšuje.

ČTĚTE: Špatné parkování nebo rychlost? Před pokutou v cizině se už neschováte

Toto opatření schválil Evropský parlament v říjnu 2011 a státy ho měly vložit do své legislativy do listopadu 2013. Plně funkční v Česku však stále není. 

Protiprávní směrnice

„Systém EUCARIS, který má zjednodušit stíhání vybraných silničních přestupků, běží v Česku v současné době ve zkušebním provozu,“ sdělila tisková mluvčí ministerstva dopravy Andrea Volaříková s tím, že v této souvislosti rezort upravuje Centrální registr vozidel a Centrální registr řidičů tak, aby výměna dat probíhala automatizovaným způsobem. „Pokud vše půjde dobře, rádi bychom se na EUCARIS oficiálně napojili v průběhu příštího roku,“ doplnila Volaříková.

Představy ministerstva dopravy se ale můžou rozpadnout. „Soudní dvůr letos 6. května zrušil směrnici Evropského parlamentu a Rady, která usnadňovala přeshraniční výměny informací o dopravních deliktech, z důvodu nesprávného právního základu,“ napsalo serveru Lidovky.cz ministerstvo zahraničních věcí. Není tak jasné, jak systém bude dále fungovat. 

O body čeští řidiči nepřijdou

Kolik Čechů je v současnosti zpětně stíháno za dopravní přestupek, který spáchali v jiných státech EU, není podle mluvčí ministerstva dopravy Volaříkové možné zjistit. A stejně tak nevíme, jak důsledná v tomto ohledu policie v zahraničí je. „Záleží pouze na rozhodnutí členského státu, v němž došlo k některému z deliktů, zda zahájí řízení s řidičem vozidla,“ řekla mluvčí.

Je jisté, že až se Česko plně napojí na systém EUCARIS, bude pokut ze zahraničí přicházet mnohem víc. Jedinou útěchou pro provinilce tak může být fakt, že kromě tučné pokuty je i nadále žádný jiný postih čekat nebude. „Čeští řidiči nepřijdou o body v České republice, když spáchají dopravní přestupek v zahraničí,“ ujišťuje Ivana Nguyenová z policejního prezidia.