3. dubna 2017 15:44 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Řidiči ve středních Čechách podle kraje nebudou stávkovat

Depo. Ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Depo. Ilustrační foto. | foto: MAFRA - Tomáš Hájek

Řidiči linkových autobusů ve středních Čechách ve čtvrtek nebudou stávkovat, řekl ČTK krajský radní pro dopravu František Petrtýl (ANO) s odvoláním na poslední jednání s odbory. Je ale možné, že někteří řidiči se k protestu připojí symbolicky.

„Jestli na sobě budou mít nějaké vesty vyjadřující podporu kolegům jinde, nevím, ale mám od nich příslib, že stávkovat nebudou,“ uvedl dnes odpoledne Petrtýl.

Ve středních Čechách se problémy očekávaly hlavně na Příbramsku, po ranním jednání s odbory to vypadalo, že hrozba stávky tam stále není zažehnána. „Dnes ráno jsme s odbory v Příbrami jednali, naším cílem je, aby řidiči nestávkovali, ale jasno zatím ještě není. Zítra (v úterý) by nám měli zástupci odborů dát oficiálně vědět, jak se rozhodli,“ uvedl ráno generální ředitel společnosti Arriva Daniel Adamka.

Odboráři kritizují přístup některých krajů k vládnímu nařízení o zvýšení nejnižší mzdy pro šoféry autobusů. Vláda stanovila minimální mzdu na 98,10 Kč za hodinu jízdy a na 88 korun za hodinu čekání. Byl také zaveden příplatek 6,60 Kč za hodinu za náročné pracovní prostředí. Podle odborů dostali řidiči v některých krajích přidáno méně, než očekávali.

Středočeští zastupitelé uvolnili 124 milionů korun na zvýšení platů řidičů už loni v prosinci při schvalování rozpočtu na letošní rok. Krajská rada již převod peněz dopravcům schválila. Vedení hejtmanství tvrdí, že uvolněných 124 milionů korun je dostatečná částka, která by měla dopravcům ve středních Čechách umožnit zvýšit nejnižší mzdu ze 71,60 korun na 98,10 korun za hodinu a zvýšit i odměny za čekání mezi spoji.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz