12. dubna 2016 10:13 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Řidiči volí nejhorší díru republiky. Začíná šestý ročník ankety portálu Výmoly.cz

Nejhorší výmol loňského ročníku ankety - pražská ulice U Seřadiště. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nejhorší výmol loňského ročníku ankety - pražská ulice U Seřadiště. | foto: vymoly.czReprofoto

PRAHA Motoristé loni nahlásili prostřednictvím portálu Výmoly.cz 1867 poničených silničních úseků a jednotlivých děr ve vozovce. Více než třetina z nich byla během fungování aplikace a portálu Výmoly.cz opravena. Nyní běží už šestý ročník ankety o nejhorší díru republiky. Hlasování bude probíhat do 31. července.

Ministerstvo dopravy má letos na opravy silnic připravené rekordní částky. „Na opravy dálnic a silnic prvních tříd jsme vyčlenili deset miliard korun a k tomu jsme krajům na silnice druhých a třetích tříd poskytli ještě tři miliardy korun,“ uvedl ministr dopravy Dan Ťok (za ANO). Na deset miliard pokryje přes sto kilometrů dálnic a silnic prvních tříd, na dvou stovkách různých úseků napříč republikou.

Výmoly.cz

Výmoly.cz jsou komunikačním kanálem mezi motoristy a silničáři. Prostřednictvím mobilních aplikací a portálu Výmoly.cz pomáhají motoristé silničářům monitorovat stav českých silnic a upozorňují na výtluky či celé úseky, které je po zimě potřeba opravit. Data od motoristů předává systém přímo odpovědným silničářům. Díky jejich aktivnímu přístupu se za dobu trvání projektu podařilo opravit téměř polovinu z 6 tisíc nahlášených výtluků.

Nejaktivnější je Praha

Nejaktivnějším krajem loňského roku, který nejlépe pracoval s daty motoristů, se stalo hlavní město Praha. Silničáři z metropole opravili nejvíce nahlášených silničních úseků, upozornila členka správní rady nadace Generali Renata Werliková. Náměstek pražské primátorky pro dopravu Petr Dolínek (ČSSD) míní, že je to i známkou toho, jak obrovsky zatížené jsou pražské silnice. „Nejezdí po nich jen Pražané, ale významně se podílí i tranzitní doprava. Proto je tak důležité, aby se podařilo co nejdříve dokončit Pražský i Městský okruh, a dopravě v Praze tak ulevit,“ dodal.

„Vítěz“ ankety o nejhorší českou silnici - pražská ulice U Seřadiště.
Vítězem ankety Nejhorší díra republiky jsou výtluky na silnici II/236 ve Smečně na Kladensku, které suverénně ovládly první tři místa žebříčku.

O třetí prvenství v řadě bude v anketě usilovat úsek ulice U Seřadiště v Praze 10, který dominoval v posledních dvou ročnících ankety. Jeho opravu dlouhodobě brzdí majetkoprávní vztahy. Dalším favoritem je silnice u obce Okřešice na Třebíčsku, která v minulosti anketu jednou vyhrála.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz