Úterý 21. března 2023, svátek má Radek
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Ministr Chládek získal doktorát příliš snadno. Jeho práce neodpovídá akademickým nárokům

Česko

  8:23
Rigorózní práce Marcela Chládka z ČSSD má 105 tisíc znaků a vejde se tak na necelých šedesát normostran. Dnes by na mnohých tuzemských univerzitách nemusela být připuštěna ani k bakalářské obhajobě. Šéf ministerstva školství se tak řadí k politikům, kteří mají problém se svým titulem.

Ministr školství, mládeže a tělovýchovy Marcel Chládek. foto: ČTK

Chládek v roce 2006 odevzdal práci Podnikání v dalším vzdělávání, která mu otevřela cestu k takzvanému malému doktorátu a tedy k titulu PhDr. Exemplář, který mají LN dispozici, postrádá poznámkový aparát, nedostatečně odkazuje ke zdrojům dat a předkládá nepříliš objevná sdělení.

O Chládkovu rigorózní práci se před rokem zajímalo nové vedení katedry andragogiky Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, kde dnešní ministr rigorózum obhajoval. Dokument putoval k externímu posouzení odborníkům z Masarykovy univerzity v Brně. „Posudek byl ke kvalitě práce velmi kritický,“ potvrdil LN Michal Stehlík, tehdejší děkan FF UK. To, že práce u bývalého vedení katedry vůbec prošla, je podle docenta Stehlíka chybou, nicméně titul odebírat nelze.