Pátek 30. října 2020svátek má Tadeáš 4 °C občasný déšť Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Rittig je opět na svobodě. 'Zda odcestuji? Nevím, ještě uvidím,' vzkázal

Lobbista Ivo Rittig na snímku z 21. března 2014 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Lobbista Ivo Rittig na snímku z 21. března 2014 | foto: MAFRA - Dan Materna

PRAHA Sotva byl vlivný lobbista Ivo Rittig v pátek ráno zadržen policií, už je opět na svobodě. Obvodní soud pro Prahu 5 totiž neuznal návrh vrchních žalobců, aby byl spolu s dalšími obviněnými vzat do vazby.

Vrchní státní zastupitelství v Praze požadovalo vzetí Rittiga do vazby poté, co Městský soud v Praze vyhověl jeho stížnosti proti zabavení cestovního pasu. Žalobci se obávají, že se spolu s dalšími obviněnými bude vyhýbat trestnímu řízení odjezdem do zahraničí. Obvodní soud ale jejich žádosti nevyhověl.

Na otázku médií, zda se nyní chystá odcestovat z Česka, Rittig jasně neodpověděl. "Nevím, ještě uvidím. Jestli takhle pan Borgula bude  pokračovat dál, tak za chvilku tady ze mě udělá celostátního Jánošíka," řekl novinářům jen pár vteřin po propuštění. Adam Borgula je státní zástupce, který kauzu dozoruje.

Budíček v šest ráno

Na dotaz novinářů Rittig ještě stručně popsal páteční zatýkání. "Samozřejmě standardně přišli ráno, jako kdybychom se chystali odjet na dva a půl roku někam do zahraničí. Takže to samé, co bylo před třiceti dny. Zase po třiceti dnech přišel jejich razantní nástup v šest hodin ráno, zase ti stejní zakuklenci," řekl Rittig k páteční razii v jeho domě.

"Ve své podstatě jsem koukal jak blázen, co se děje, neměli u sebe jediný papír. Tvrdili, že jdou na ústní pokyn pana zástupce,“ dodal Rittig.

Jeho advokát Vlastimil Rampula stručně shrnul, proč obvodní soud návrh státního zástupce na vzetí obviněných do vazby zamítl. "V situaci, kdy před měsícem nebyl dán důvod vazby a ani nebyla vazba navrhována, jeví se mu současné navrhování vazby jako obcházení zákona," interpretoval verdikt soudu vlastními slovy advokát.

Vlivný lobbista Rittig čelí obvinění z praní špinavých peněz v kauze jízdenek pro pražský dopravní podnik. Spolu s ním jsou obviněni Peter Kmeť, jeho obchodní partner, dále někdejší jednatel tiskárny Neograph Jan Janků a advokáti z kanceláře MSB Legal David Michal a Marek Stubley.

Zvůle žalobce?

Kmeť, Janků a Michal zatím zadrženi zůstávají, obvodní soud o nich rozhodne v sobotu. "Považuji za naprosto neuvěřitelné," komentovala to Rittigova advokátka Karolína Babáková. "Je zcela zjevné, že v této kauze vazební důvody nejsou a pan Borgula má v tuto chvíli již tři soudní rozhodnutí, která to potvrzují. Neumím si představit větší projev zvůle státního zástupce," dodala advokátka.

Páteční zadržení Rittiga označila už v pátek dopoledne za šikanu. "Není-li zde důvod omezit cestování obviněných, tím méně jsou zde vazební důvody a dnešní jednání policie nelze tedy považovat za nic jiného, než za šikanu," uvedla pro Lidovky.cz.

ČTĚTE TAKÉ:

Vrchní žalobkyně Lenka Bradáčová ale varovala před dalším postupem obviněných. "Státní zástupce má důvodnou obavu, že obvinění uprchnou a pobytem v cizině se budou vyhýbat trestnímu řízení, tedy jsou opětovně dány důvody vazby útěkové," uvedla v pátek ráno Bradáčová.  

Obvodní soud pro Prahu 5 rozhodl o žádosti o Rittigovo vzetí do vazby během několika hodin. Argumenty žalobců neobstály, v pátek odpoledne opustil celu předběžného zadržení.

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Neschopní ať zkrachují a pražská smetánka čte knihy, vzkazuje prezident

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Česká republika se potýká s rekordními nárůsty potvrzených případů koronaviru, vláda zavádí mimořádná opatření a...

Umírají lidé, kteří mohli žít, říká lékař a spoluautor výzvy Jiří Sagan

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jedním ze tří autorů výzvy k ­lidem, aby dodržovali hygienická opatření, a zároveň žádající některé lékaře, ať je...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...