Pátek 27. listopadu 2020svátek má Xenie -2 °C zataženo Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Rittig je na svobodě. Soud mu sebral pas, nesmí opustit Česko

Ivo Rittig. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ivo Rittig. | foto: MAFRA - Michal Šula

PRAHA Lobbista Ivo Rittig nepůjde do vazby. Soud nicméně rozhodl, že nesmí vycestovat za hranice a musí odevzdat cestovní pas. Státní zástupci o uvalení vazby nežádali. Stejné podmínky platí i pro další tři obviněné, advokáta Davida Michala a podnikatele Jana Janků a Petra Kmetě.

Podle pražské Vrchní státní zástupkyně Lenky Bradáčové nebyla vazba nutná.  "Domníváme se, že za současné důkazní situace, kdy oba útvary vyslýchaly celý den a celou noc několik zásadních svědků, aby nemohli být v dalším řízení ovlivněni ze strany obviněných a kdy od skutku utekla delší doba a kdy se pan obviněný Rittig opakovaně vracel zpět do republiky i přes jistá podezření, není na místě sahat k tomu nejzazšímu prostředku. V současné době postačí omezení, o němž rozhodl soud," řekla Bradáčová v ČT.

ČTĚTE TAKÉ:


Vazba by Rittiga neminula až v případě, že podmínky poruší. "Pokud by kdokoliv z obviněných jakýmkoliv náznakem toto opatření přestoupil, přichází na řadu bez dalšího vazba," konstatovala Bradáčová.  

Kriminalisté Rittiga zadrželi ve čtvrtek ráno a obvinili z praní špinavých peněz. Server Lidovky,cz potom informoval, že vyšetřovatelé Rittiga a spol. viní z ovládnutí papírny Neograph, z níž přes společnost Cokeville Assets odcházely peníze až k lobbistovi.

Ke zmapování skupiny jim mimo jiné pomohly odposlechy pořízené 27. a 29. března 2012. Z rozhovoru skupiny včetně Rittiga vyplývá, že chtěli ovládnout valnou hromadu firmy, prodloužit smlouvu s dopravním podnikem nebo vylepšit pochroumaný mediální obraz tendru na jízdenky.

Obvinění si vyslechne i další Rittigův právník Marek Stubley, jehož policie kvůli pracovní cestě do Švýcarska nezadržela. Advokát však policie přislíbil plnou součinnost a uvedl, že do Česka se vrátí. "Považujeme to za velmi nestandardní krok a za zásah do práva na obhajobu pana Rittiga," komentovala zadržení kolegů z kanceláře MSB Legal pro server Lidovky.cz Rittigova advokátka Karolína Babáková.

Rittig čelí podezření, že mu přes firmu v daňovém ráji plyne 17 haléřů z každé jízdenky. To lobbista, který střídavě žije v Praze a v Monaku, popírá.

Neschopní ať zkrachují a pražská smetánka čte knihy, vzkazuje prezident

Prezident Miloš Zeman při rozhovoru pro MF DNES (Lány, 8. října 2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Česká republika se potýká s rekordními nárůsty potvrzených případů koronaviru, vláda zavádí mimořádná opatření a...

Umírají lidé, kteří mohli žít, říká lékař a spoluautor výzvy Jiří Sagan

Jiří Sagan, vedoucí lékař JIP z Kliniky infekčního lékařství FN Ostrava | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jedním ze tří autorů výzvy k ­lidem, aby dodržovali hygienická opatření, a zároveň žádající některé lékaře, ať je...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

Yvetta Hlaváčová Tulip | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...