Středa 22. března 2023, svátek má Leona
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Rittig je nemocný, soudce nechá zhodnotit jeho zdravotní stav

Česko

  12:06
PRAHA - Soud s lobbistou Ivem Rittigem a někdejší šéfkou kabinetu premiéra Janou Nečasovou (dříve Nagyovou) nemůže pokračovat. Rittig soudu sdělil, že onemocněl. Hlavní líčení v kauze vyzrazení utajované zprávy Bezpečnostní informační služby (BIS) muselo být odvoláno už poněkolikáté.

Lobbista Ivo Rittig u soudu. foto:  František Vlček, MAFRA

Předseda senátu nechá k lobbistovu zdravotnímu stavu vypracovat posudek. Sdělila to mluvčí pražského městského soudu Markéta Puci.

Jednání se mělo konat v úterý a ve středu, v pondělí dopoledne se však v justiční databázi Infosoud objevila informace o jeho zrušení. „Pan obžalovaný Rittig onemocněl. Předsedovi senátu předložil neschopenku a zároveň nedal souhlas s konáním hlavního líčení ve své nepřítomnosti,“ popsala mluvčí.

Soudkyně znovu uvěřila Nečasovi, kvůli Nagyové prý nelhal

„Předseda senátu proto jednání odročil a zároveň rozhodl o tom, že nechá vypracovat znalecký posudek z oboru soudního lékařství na posouzení zdravotního stavu obžalovaného a možnosti jeho účasti u hlavního líčení,“ doplnila.

Hlavní líčení začalo letošního 30. května, podle Infosoudu se ve věci naposledy jednalo 1. června. Následně se soud pokoušel nařídit jednání na 19. srpna, 23. srpna, 21. října a naposledy na 25. října. Termín ale pokaždé zrušil. Po aktuálním Rittigovu kroku předseda senátu Petr Novák stanovil další datum jednání na 23. až 25. listopadu.

Kauza Oleo u soudu. Ivo Rittig se radí s obhájcem Vlastimilem Rampulou.
Jana Nečasová (za svobodna Jana Nagyová) a expremiér Petr Nečas.

Vedle Rittiga a Nečasové čelí v kauze obvinění lobbistův právník David Michal a někdejší poradce ministra zemědělství Tomáš Jindra. Obžaloba tvrdí, že Rittig a Jindra se v roce 2012 dověděli od Nečasové a ministra zemědělství Petra Bendla (ODS), že premiér Petr Nečas (ODS) dostal od šéfa civilní rozvědky utajený materiál.

Dovodili, že se týká právě jich, a Rittig proto poslal svého advokáta Michala na schůzku s Nečasovou, která prý právníkovi obsah zprávy sdělila. Ženě za to hrozí až osmileté vězení, zbylým obviněným může soud uložit maximálně tři roky odnětí svobody. Podle státního zástupce mohl Rittig díky vynesení informace učinit kroky k zakrytí svého vlivu na státní orgány.

Kauza Nagyová. Soudkyně zamítla doplnění důkazů, na řadě jsou závěrečné řeči

Obvinění se opírá především o odposlechy schůzek v pražském hotelu Ventana. Všichni čtyři obžalovaní vinu odmítají, Rittig obžalobu označil za absurdní.

Argument špatného zdravotního stavu patří k možnostem, jak soudní řízení protahovat. Využil ho další lobbista Roman Janoušek, který díky němu dosáhl přerušení výkonu trestu za dopravní nehodu. Janoušek si dlouhodobě stěžuje na komplikace po operacích hlavy. Nedávno neúspěšně usiloval o obnovu svého procesu s tím, že v době nehody měl na mozku hematom, což mohlo ovlivnit jeho rozpoznávací schopnosti.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat