Středa 29. března 2023, svátek má Taťána
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Rittig odmítl u výslechu vypovídat. Měl jsem úplně šílený pocit, tvrdí

Česko

  11:14aktualizováno  20:24
PRAHA - Lobbista Ivo Rittig odmítl na policii vypovídat v kauzách kolem Jany Nečasové, dříve Nagyové. Řekl to při odchodu novinářům. Důvodem prý bylo to, že žalobce nebyl schopen vysvětlit, k čemu se má Rittig vyjádřit. Pořádkovou pokutu za odmítnutí výpovědi lobbista nedostal.

Ivo Rittig v obležení novinářů. foto: MAFRA: Michal Šula

Ivo Ištvan, šéf olomouckého vrchního státního zastupitelství, které případ dozoruje, ale České televizi řekl, že rozhodně není pravda, že by Rittig nevěděl, k čemu se má vyjadřovat. "Byl řádně poučen," uvedl Ištvan.

Rittigova právnička Katarína Kožiaková Oboňová upozornila, že její klient je v pozici obviněného, a finanční sankci by proto pokládala za donucování k výpovědi.

"Měl jsem úplně šílený pocit, protože někam jdete a vůbec nevíte, na co se vás ptají," řekl novinářům Rittig při opuštění sídla Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) na pražském Perštýně, kde strávil necelou hodinu a půl. Doplnil, že dnes nezaznělo "absolutně nic nového".

Podle Oboňové státní zástupce nedokázal srozumitelně vysvětlit, k jakým skutečnostem se má Rittig vyjádřit. "Tak jsme se pochopitelně nevyjádřili," uvedla.

Nejasnosti kolem předvolání zkritizoval před výslechem i obhájce Nečasové Eduard Bruna. Novinářům při svém příchodu na služebnu sdělil, že neví, k čemu má Rittig vlastně vypovídat, protože jediná spisová značka zahrnuje více kauz.

S advokátem Josefem Lžičařem, který v jedné z větví případů kolem Nagyové zastupuje expremiéra Petra Nečase, se Bruna předem shodl na názoru, že lobbista by vůbec vypovídat neměl. A to s poukazem na to, že v jiné z větví - konkrétně v údajném vyzrazování utajovaných zpráv BIS - figuruje jako obviněný. Rittig také poznamenal, že si dnes policii stěžoval na "fatální a permanentní" únik informací ze spisu do médií. "Jako příklad jsem uvedl, že první výpověď, kterou jsem učinil v září 2013 a bylo mi odmítnuto vydat kopii, tak hned byla pověšena druhý den na jednom z velkých serverů na internetu," řekl s tím, že na serveru doteď visí v podstatě všechny jeho výpovědi.

Rittig se chystá odjet "domů, do Monaka"

Lobbista ve středu na sociálních sítích zveřejnil fotografii ze svého pobytu v Monaku, a nebylo tedy do poslední chvíle jasné, zda k dnešnímu výslechu dorazí. Snímek ovšem mohl být staršího data. "Ráno jsem se ještě koupal a teď jsem tady," prohodil ráno k novinářům, když v očividně dobré náladě vcházel na policejní služebnu. Zda si koupel dopřával v moři, či ve své pražské vile, však neupřesnil. Při odchodu z Perštýna nicméně dodal, že se nyní chystá domů, přičemž "doma je v Monaku".

Lobbista Ivo Rittig.

Spekulovalo se, že Rittigova dnešní výpověď se má týkat údajných trafik pro exposlance ODS Ivana Fuksu, Marka Šnajdra a Pavla Tluchoře. Podle informací České televize se vyšetřovatelé chtěli ptát rovněž na bývalého náměstka pražského vrchního žalobce Libora Grygárka, který v kauze Nagyová čelí obvinění ze zneužití pravomoci v souvislosti s dalším lobbistou Romanem Janouškem.

PSALI JSME

Sám Rittig je v souvislosti s údajným únikem zpráv BIS obviněn z ohrožení utajované informace, a to společně s Nagyovou, svým advokátem Davidem Michalem a právním poradcem Tomášem Jindrou.

Dalšímu obvinění - v tomto případě z praní špinavých peněz - lobbista čelí v kauze jízdenek pro pražský dopravní podnik. Teprve nedávno mu byl vrácen cestovní pas, který mu soud původně zabavil a alternativně tak nahradil případnou vazbu.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!