Sobota 18. ledna 2020svátek má Vladislav 3 °C déšť se sněhem Předplatné LN
7. dubna 2016 5:02 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Rittig s Nečasovou podruhé musí k soudu. Kvůli úniku z BIS dorazí expremiér i Bendl

Ivo Rittig u soudu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ivo Rittig u soudu | foto:  Petr Topič, MAFRA

PRAHA Poprvé společně usednou na lavici obžalovaných. Ivo Rittig a Jana Nečasová (dříve Nagyová). Společně s advokáty Davidem Michalem a Tomášem Jindrou se budou od 30. května zpovídat z úniku utajovaného materiálu Bezpečnostní informační služby. Jako svědky žádá státní zástupce předvolat expremiéra Petra Nečase (ODS) nebo exministra zemědělství a poslance Petra Bendla (ODS).

Hlavní líčení je prozatím plánováno na tři dny. „Jednání je nařízeno na 30. května až 1. června,“ potvrdila informaci serveru Lidovky.cz mluvčí Městského soudu v Praze Markéta Puci. Nečasová s Michalem čelí obžalobě z ohrožení utajované informace, Rittig s Jindrou je pak k němu měli navést. Pokud je soud uzná vinnými, Nečasové hrozí dva až osm let vězení, zbylé trojici pak až tři roky.

Soudce z kauzy Pitr

O případu bude rozhodovat soudce Petr Novák známý například z procesu s podnikateli Tomášem Pitrem a Miroslavem Provodem. Kvůli němu dokonce čelil kárné žalobě, protože si opatřoval důkaz, aniž by o tom informoval strany řízení a neuvedl to ve spisu. Nejvyšší správní soud ho ale žaloby zprostil.

Nečasová podle obžaloby k BIS sdělila obsah utajované informace týkající se aktivit skupiny kolem Rittiga advokátu Michalovi a ten ji následně předal Rittigovi s Jindrou. Policisté důkazy získali díky odposlechům v pokoji hotelu Ventana v centru Prahy, kde Rittig vedl obchodní jednání a telefonické komunikace. Mikrofony zaznamenaly mimo jiné právě hovor mezi lobbistou a Nečasovou.

Advokátka: Věc by měli došetřit

Podle Rittigovy obhájkyně Kataríny Kožiakové Oboňové je však v případu řada nejasností. Navrhla proto předběžné projednání obžaloby. „Jsme totiž toho názoru, že obžaloba olomouckého státního zastupitelství není způsobilá k projednání před soudem a přinejmenším by měla být vrácena policii k došetření,“ napsala serveru Lidovky.cz. Soud však její návrh zjevně zamítl, nebo se jím vůbec nezabýval.

Podle advokátky doposud není jasné, zda Nečasová konkrétními utajovanými informacemi skutečně disponovala a kdo jí je případně mohl sdělit, když ona sama k nim přístup neměla. „Navíc samotná BIS opakovaně potvrdila, že nezaznamenala jakoukoliv kompromitaci předmětného materiálu v režimu utajení,“ uvedla Kožiaková Oboňová.

Jana Nečasová (dříve Nagyová) u soudu s manželem a právním zástupcem.

Jana Nečasová (dříve Nagyová) u soudu s manželem a právním zástupcem.

Nečas, Bendl i Poul

Státní zástupce Rostislav Bajger navrhuje před soudem vyslechnout bývalého premiéra Petra Nečase (nynějšího manžela Nečasové), jemuž byla údajně vyzrazená utajovaná informace BIS určena. Nečas však případ nekomentuje. „Klient se k této kauze vůbec nebude vyjadřovat,“ uvedl pouze jeho advokát Adam Černý. Někdejší předseda vlády nevypovídal ani v přípravném řízení.

K soudu bude muset i ministr zemědělství v Nečasově vládě Petr Bendl. Podle žalobců společně s Nečasovou upozornili Rittiga, Michala a Jindru na existenci zprávy BIS. Jindra na ministerstvu zemědělství pracoval pro Bendla a tehdejšího ministra průmyslu a obchodu Martina Kubu jako poradce. Zároveň je považován za člověka blízkého Rittigovi.

Bendl ale odmítá, že by jemu, Rittigovi či Michalovi cokoliv tajného vyzradil. „To je nesmysl. Nikdy jsem nepopíral, že bych ty lidi znal, ale že bych se s někým z nich o takových věcech bavil, to ne,“ reagoval na dotaz serveru Lidovky.cz. Pozvánka od soudu mu zatím nedorazila. „Když přijde, zařídím se podle toho,“ uvedl Bendl.

Jako další svědky chce státní zástupce předvolat tehdejšího šéfa Úřadu vlády Lubomíra Poula, jenž na otázky policie stejně jako Nečas odmítl odpovídat, a referentku Úřadu vlády Blanku Šedovou, která měla utajované písemnosti ve Strakově akademii na starosti.

Poslanec ODS, exministr zemědělství Petr Bendl

Poslanec ODS, exministr zemědělství Petr Bendl

Tahanice kolem utajení

Únik informace BIS je druhým případem aféry Nagygate, který olomoučtí žalobci poslali k soudu. Pokoušeli se o to již loni na podzim, tehdy jim ji ale městský soud vrátil k přepracování. Vadilo mu, že původní verze byla utajovaná. Jeho výtky pak potvrdil Vrchní soud v Praze. Aktuální obžaloba je tak prosta popisu konkrétních utajovaných informací a odkazuje pouze na utajované přílohy.

Nagyová se již u soudu zpovídala ze zneužití zpravodajství, Obvodní soud pro Prahu 1 ji osvobodil, městský soud ale rozsudek zrušil. Provoinstanční soud tak bude muset rozhodnout znovu. Rittiga aktuálně soudí v kauze petrochemické společnosti Oleo Chemical kvůli daňovým únikům.

Ondřej Golis

Autor

Ondřej Golisondrej.golis@lidovky.czČlánky
Premium

Cítím hořkost. Bývalý šéf mordparty poprvé promluvil o svém odchodu

Nejznámější český kriminalista Josef Mareš sloužil u policie téměř třicet let,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Nejznámější český kriminalista Josef Mareš sloužil u policie téměř třicet let, stál za objasněním řady vražd a...

Premium

Zalepili matce prsa, aby nemohla kojit. Při příbězích z Osvětimi pláče i průvodce

Průvodce Lukáš Lev | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lukáš Lev provází v koncentračních táborech a popisuje nacistická zvěrstva. Jeho babička si však stála za tím, že za...

Premium

Kam dál, Slavie? Manažer Nezmar připouští obavy: Jsme na hraně

Jan Nezmar, manažer fotbalové Slavie | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na Dortmund má jednu bizarní vzpomínku. Po letech se jí zasměje, ale tehdy? V březnu 2002 bylo Janu Nezmarovi ouvej....