Čtvrtek 18. července 2024, svátek má Drahomíra
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Rittig se stěhuje z Monaka. Zařizuje si dokumenty pro Spojené arabské emiráty

Česko

  6:00
PRAHA - Vedle třech trestních stíhání musí lobbista Ivo Rittig řešit nový, dosud nepopsaný problém: končí mu povolení k trvalému pobytu v Monaku. On sám tvrdí, že z daňového ráje odchází dobrovolně. Podle informací serveru Lidovky.cz uspíšil konec jeho rezidentury tlak české policie a podezřelé bankovní transakce. Současně si Rittig začal vyřizovat dokumenty, které mu umožní snazší pobyt ve Spojených arabských emirátech.

Lobbista Ivo Rittig odmítl na policii vypovídat v kauzách kolem Jany Nečasové, dříve Nagyové. foto: MAFRA: Michal Šula

Apartmán číslo 259 v Chateau Perigord byl až doposud Rittigův druhý domov. Aby si občanství udržel, musí ale v ministátě pobývat minimálně 180 dní v roce.

ČTĚTE TAKÉ:

Proč nyní Monako, vyhlášené jednou z nejnižších daňových zátěží, opouští, není jisté. Podle neoficiálních informací odmítly monacké úřady Rittigovi prodloužit rezidenturu na základě bankovních hlášení o podezřelých pohybech na lobbistových účtech. Zároveň jim vadí stíhání politického podnikatele na území České republiky.

Rittigův aparát nicméně takovou verzi příběhu odmítá. „Není pravda, že by Monako neprodloužilo klientovi rezidenturu a už vůbec ne, že důvodem k tomu jsou nějaké pohyby na účtech anebo vyšetřování v Česku,“ reagovala Rittigova advokátka Katarína Kožiaková Oboňová a nabídla vlastní vysvětlení: „Klient sám v souladu se svými veřejnými prohlášeními zadal svým tamějším advokátům zařídit dočasné přerušení jeho rezidentury, aby mohl trávit více času v České republice. Není to úplně jednoduchý proces a konečné stanovisko monackých úřadů nebude známé dříve než do konce roku.“

Superlegalizace

Superlegalizaci českých listin provádí orgán státní správy nadřízený orgánu, který listinu vydal (např. Ministerstvo spravedlnosti ČR). Po něm následuje další ověření podpisu a úředního razítka daného nadřízeného orgánu státní správy Ministerstvem zahraničních věcí ČR a nakonec ještě ověření podpisu a úředního razítka Ministerstva zahraničních věcí ČR diplomatickým nebo konzulárním úřadem státu, na jehož území má být listina použita.

Superlegalizací se opatřují matriční dokumenty, jako jsou oddací listy a rodné listy, jichž je zapotřebí např. pro uzavření sňatku v zahraničí, dále pak výpisy z obchodního rejstříku (pro zakládání společností), diplomy (pro účely uznání vzdělání v zahraničí, nostrifikace), plné moci (pro provádění nejrůznějších právních úkonů) a řada dalších listin požadovaných při úředních úkonech v zahraničí.

Zdroj: Wikipedia

Rittig skutečně už dříve prohlásil, že se do Prahy plánuje dočasně vrátit, aby se mohl naplno věnovat svým kauzám. Jenže s tím kolidují jeho další kroky. Podle dokumentu, s nímž se server Lidovky.cz seznámil, požádal o takzvanou superlegalizaci, tedy vyšší ověření listin svého rodného listu a rodných listů své rodiny pro využití ve Spojených arabských emirátech. A to v době, kdy jej začala policie stíhat za praní špinavých peněz, které mu přicházely z pražského dopravního podniku. 

Superlegalizací se opatřují dokumenty, které je ve vybraných zemích nutné například pro zakládání společností, uznání vzdělání či plné moci k nejrůznějším právním úkonům. Lobbista si takto může připravovat půdu pro přesun do státu na Arabském poloostrově. Jeho obhájkyně Oboňová přiznala, že i superlegalizace probíhá, ale opět nabízí jiné vysvětlení. „Pokud se týká Spojených arabských emirátů, klient tam často pracovně i soukromě cestuje stejně jako do dalších míst na světě. Občas jsou k tomu potřeba superlegalizované dokumenty,“ uvedla obhájkyně.

Emiráty jsou přitom známy tím, že Česko s nimi nemá dohodu o vydávání pachatelů. Svého času toho využil třeba bývalý automobilový závodník Martin Koloc odsouzený za vytunelování Rubeny Náchod. 

Podle informací serveru Lidovky.cz se Rittigovy kroky vedoucí ke snazšímu pobytu v Emirátech probíraly i u okresního soudu v Liberci, který rozhodoval o návrhu státního zástupce odebrat politickému podnikateli pas. Soudce však žádosti nakonec nevyhověl s tím, že i přes častý pobyt v zahraničí s policií vždy spolupracoval a trestnímu řízení se nevyhýbal. Lobbista je stíhán kvůli tunelování dopravního podniku, firmy Oleo Chemical a úniku tajných informací.

Sex je jako chipsy. Chcete ho, dáte si ho a akorát vás bolí břicho
Sex je jako chipsy. Chcete ho, dáte si ho a akorát vás bolí břicho

Alespoň to říká Marek Cinko, sochař, který prošel různými profesemi. Byl počítačovým grafikem, prodavačem, tesařem a tantra masérem. Právě při...