Úterý 18. ledna 2022, svátek má Vladislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Rittig v protiútoku. Podal stížnost proti obvinění z praní špinavých peněz

Česko

  17:45
PRAHA - Ivo Rittig stíhaný kvůli praní špinavých peněz vytáhl do boje proti obvinění z minulého týdne. Lobbistův advokát Vlastimil Rampula již minulý týden podal stížnost proti obvinění svého klienta. Pokud však Rittiga soud nakonec uzná vinným, hrozí mu tři až osm let a propadnutí majetku.

Ivo Rittig. foto: MAFRA - Petr Topič

Policisté Rittiga zadrželi ve čtvrtek ráno před jeho vilou na pražských Vinohradech. Odtud putoval rovnou k výslechu.

"Během něj podal stížnost proti zahájení trestního stíhání rovnou do protokolu přítomný obhájce JUDr. Rampula. Jde o jednu z možností, kterou nám trestní řád umožňuje. Budeme doplňovat její podrobné odůvodnění," potvrdila serveru Lidovky.cz další Rittigova obhájkyně Karolína Babáková.

FOTOČLÁNEK

Kromě lobbisty policie obvinila další čtyři lidi, advokáty z kanceláře MSB Legal Davida Michala a Marka Stubleyho, jednatele papírny Neograph Jana Janků a majitele společnosti Cokeville Assets Petra Kmetě. V pátek minulý týden kriminalisté všechny propustili, ale sebrali jim pasy, aby nemohli opustit Česko.

Státní zástupce viní pětici z ovládnutí papírny Neograph, přes níž pak jako organizovaná skupina údajně tunelovali pražský dopravní podnik. S firmou v roce 2007 Neograph uzavřel smlouvu na výrobu jízdenek, jenže z každé přeposílal 17 haléřů společnosti Cokeville Assets. Od ní pak zatím blíže neurčená částka putovala na konto Rittiga.

Lidové noviny tento týden informovaly, že situaci kriminalistům může zkomplikovat posudek od znaleckého ústavu Equita Consulting vypracovaný pro dopravní podnik. Podle dokumentu nelze určit, zda dopravnímu podniku vznikla zakázkou na jízdenky škoda, jak se tvrdí v usnesení o zahájení trestního stíhání. (ČTĚTE VÍCE)

Autor:

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nečekaný příbuzenský vztah. Vévodkyně Kate a Meghan pojí krev Přemyslovců

Premium Učebnice mluví jasně. Přemyslovci vymřeli po meči v roce 1306, kdy byl mladičký král Václav III. zákeřně zavražděn...

Češi investují do kryptoměn ve velkém. Stát řeší, jak je přinutit přiznat zisky

Premium Ještě nedávno byly virtuální měny jako bitcoin investicí především pro lidi, kteří chtěli experimentovat a nebáli se...

Mohlo by vás zajímat