Čtvrtek 20. ledna 2022, svátek má Ilona
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Rittiga doprovodil k výslechu Rampula. Lobbista vypovídal čtyři hodiny

Česko

  7:00aktualizováno  14:35
PRAHA - Podnikatel Ivo Rittig dnes podal výpověď v kauze někdejší šéfky kabinetu expremiéra Petra Nečase Jany Nagyové. Policie sice zatím lobbistu neobvinila, podezírá ho z ovlivňování veřejných zakázek a praní špinavých peněz. Jeho advokátka Karolína Babáková však tvrdí, že výslechu se její klient nebál. Když po čtyřech hodinách vypovídání v pražském sídle Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Rittig odcházel, na dotazy novinářů neodpovídal.

Ivo Rittig foto: MAFRA - Michal Šula

"Pan Rittig se nebojí, že by mu výslech u policie uškodil, naopak od června intenzivně spolupráci nabízel," uvedla pro server Lidovky.cz Babáková. Lobbistova role v případech údajného podplácení exposlanců a zneužití vojenské rozvědky ke sledování manželky tehdejšího premiéra Nečase může být klíčová.

ČTĚTE TAKÉ:

Kriminalisté se k nim totiž dostali, když prověřovali napojení Rittiga, dalšího lobbisty Romana Janouška, pražského politika Tomáše Hrdličky (ODS) a bývalého náměstka Vrchního státního zastupitelství v Praze Libora Grygárka na státní správu a možné ovlivňování veřejných zakázek.

Lobbista Rittig se z Monaka neobtěžoval k soudu. Soudce se podivil

Vlivný lobbista Ivo Rittig prohrál soud, který řešil spojení jeho jména s tunelováním pražského dopravního podniku. Server Lidovky.cz nyní zveřejňuje kompletní rozsudek, z něhož lze mimo jiné vyčíst, že se Rittig odmítl soudu zúčastnit. "Byť Monako neleží na druhém konci světa," komentoval to soudce Tomáš Novosad.

Lobbista Rittig se z Monaka neobtěžoval k soudu. Soudce se podivil

Nikoho z výše jmenovaných však neobvinili a Babáková jakékoliv napojení svého klienta na skupinu odmítá. "Pan Rittig to popírá. Podle policejních konstrukcí je spojován s lidmi, které ani osobně nezná. Těžko s nimi tedy mohl tvořit organizovanou zločineckou skupinu," namítá.

Rittig se dostavil na policejní služebnu Na Perštýně krátce před 09:00. S novináři nekomunikoval. Rittig přišel v doprovodu Babákové a advokáta a bývalého pražského vrchního státního zástupce Vlastimila Rampuly. Rampula novinářům řekl, že předpokládá, že Rittig bude vypovídat.

Proč ale lobbista k výslechu míří až nyní, když policii podle svého tvrzení sám spolupráci nabízel? Šéf olomouckého státního zastupitelství Ivo Ištvan o tom nechce mluvit. "Prověřování nekomentujeme, každý se může dostavit na policejní služebnu a může podat příslušné vysvětlení," uvedl pouze. 

Ve výpovědi Rittiga zmínila i samotná Nagyová. Loni na podzim za ní údajně přišel přímo do Kramářovy vily, aby se bavili o situaci v ODS. Premiérova pravá ruka potom lobbistu navštívila u něj doma před kongresem ODS. Informace pak předávala přímo Nečasovi.

Jana Nagyová jako Nečasova spojka mezi kmotry

Pokud bude v kauze Nagyová Rittig obviněn, zastupovat ho bude bývalý pražský vrchní státní zástupce Vlastimil Rampula, tehdejší Grygárkův nadřízený.  "Přizvali jsme ho do týmu pro jeho rozsáhlé trestně právní zkušenosti. Byl to můj nápad a spolupráce s ním je velmi podnětná. Jinak mezi panem Rittigem a panem Rampulou žádný vztah není," tvrdí Babáková.

Kromě kauzy Nagyová je podnikatel spojován i s tunelováním pražského dopravního podniku, kdy byl přes síť firem konečným příjemcem 17 haléřů za každý prodaný lístek. Pražský městský soud v červnu zamítl jeho žalobu na Nadační fond proti korupci, po němž chtěl tato tvrzení odstranit z webu. (ROZSUDEK NAJDETE NÍŽE V GALERII DOKUMENTŮ)

Podezřelá je navíc podle soudce i zakázka na etický kodex Lesů ČR, kdy firma Rittig & Partners dostala za desetistránkový dokument dva miliony korun. "Šlo o drobné zakázky do 2 milionů korun, řádně vysoutěžené podle zákona," říká k tomu Rittigova advokátka.

Autor:

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nečekaný příbuzenský vztah. Vévodkyně Kate a Meghan pojí krev Přemyslovců

Premium Učebnice mluví jasně. Přemyslovci vymřeli po meči v roce 1306, kdy byl mladičký král Václav III. zákeřně zavražděn...

Češi investují do kryptoměn ve velkém. Stát řeší, jak je přinutit přiznat zisky

Premium Ještě nedávno byly virtuální měny jako bitcoin investicí především pro lidi, kteří chtěli experimentovat a nebáli se...