4. října 2014 15:04 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Rittiga neznám, peníze jsme nevyvedli, odmítá obvinění Jirounek

Kamil Jirounek, jeden ze zakladatelů firmy Oleo Chemical, u soudu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kamil Jirounek, jeden ze zakladatelů firmy Oleo Chemical, u soudu. | foto: Archiv LN

PRAHA Kamil Jirounek, jeden z obviněných šéfů firmy Oleo Chemical (OCh), odmítá, že by se podílel na vyvádění peněz ze společnosti směrem k lobbistovi Ivo Rittigovi, jak tvrdí policie. Rittig je v kauze rovněž obviněný, stíháno je i dalších osm lidí. Podle vyšetřovatelů mířily peníze za fiktivní práci přes firmu Cokeville Assets právě k Rittigovi.

Jirounek v rozhovoru s ČTK uvedl, že šlo o standardní poradenství, jak uspět při obchodních soutěžích, a účelem nebylo získat za provize lukrativní zakázky, jak tvrdí žalobci.

KAUZA NA LIDOVKY.CZ:

Policie minulý pátek obvinila v kauze deset lidí z různých trestných činů týkajících se například porušení povinnosti při správě cizího majetku a krácení daní. Podezření se týká mimo jiné smluv z let 2007 až 2010 na poradenství, přes které skupina údajně vyvedla až 20 milionů korun prostřednictvím firmy Cokeville Assets z Oleo Chemical. Peníze se vyplácely za údajně nevykonanou práci a končily prý u Rittiga.

Tok peněz od Olea Chemical k Rittigovi podle vyšetřovatelů (grafika).

O tom, že by za poradenskými službami byl údajně Rittig, Jirounek nic neví. "Pana Rittiga neznám, nikdy jsem s ním o tom nejednal. Pan Urbánek (Michal Urbánek, druhý obviněný šéf Oleo Chemical) také říká, že za Cokevill nejednal s Rittigem," dodal.

Vyvádění peněz? Podle Jiránka nesmysl

Podle vyšetřovatelů vyváděli Jirounek s Urbánkem milionové částky z peněz státního distributora paliv Čepro. "To je naprostý nesmysl samozřejmě. Jak jsme mohli my z peněz státního distributora převádět peníze na Cokeville?" uvedl. Peníze podle něj pocházely z Oleo Chemical a byly to platby za smlouvy na poradenství týkající se postupu, jak vybrat vhodného partnera a uspět v obchodních soutěžích. "Mělo nás to naučit procesním věcem, jak se to dělá, jak bychom měli postupovat a na co si dát pozor," dodal Jirounek.

10 obviněných v kauze Oleo Chemical

  • Ivo Rittig- jednatel společnosti Rittig&Partners
  • David Michal- společník advokátní kanceláře MSB Legal, dříve Peskim
  • Karolína Babáková- společník advokátní kanceláře MSB Legal, dříve Peskim
  • Petr Michal- jednatel společnosti Peskim
  • Kamil Jirounek- jednatel společnosti Oleo Chemical
  • Michal Urbánek- jednatel firmy Temperatior, dříve Oleo Chemical
  • Radomír Kučera- výrobní ředitel společnosti Oleo Chemical
  • Peter Kmeť- dříve jednatel společnosti Cokeville Assets
  • Jana Šádková- jednatelka společnosti Oil Technologies, dříve Peskim
  • Jaroslav Kubiska- konsolidační specialista, exzaměstnanec účetní firmy Peskim

"Ale pokud jde o samotnou soutěž, tam už je to záležitost firmy, jakou dá nejnižší nabídku," odmítl tvrzení žalobců, že miliony měly sloužit jako provize za zajištění lukrativních zakázek. Byly to podle něj "regulérní obchodní soutěže zveřejněné ve věstníku na internetu". "Kdokoliv mohl jít do veřejné soutěže a mohl si třeba vzít dražší nebo levnější poradenskou firmu," dodal.

Ceny za provedenou práci byly podle něj standardní. Vzorec pro odměnu vycházel ze zisku z realizované zakázky. "Kdyby byly odměny fixní, tak by taky mohly být mimo rámec. Ale když ji stanovíte nějakým podílem ze svého zisku, tak vyplácíte provizi za to, že vám někdo dobře poradil," řekl.

Příčinou kauzy jsou podle něj obchodní spory, které měl s firemními partnery Jindřichem Vařekou a Jiřím Kreysou, majiteli příbramské firmy Ravak. Z usnesení o zahájení trestního stíhání vyplývá, že právě dvojice podala v kauze trestní oznámení loni v červenci. Mezi oběma a Jirounkem proběhlo již dříve několik civilních žalob a trestních oznámení. Jeden ze sporů řeší například Krajský soud v Praze.

Podle Jirounka je nynější případ "kriminalizaci civilních obchodních právních sporů." Kreysa dříve deníku Právo sdělil, že Ole Chemical dluží Ravaku půl miliardy jako půjčku a dalších 250 milionů korun za odkoupenou pohledávku od banky, což ale Jirounek odmítá.

"V každém řízení tvrdí, co se jim zrovna hodí. Mezi zmiňované prostředky patří koupě akcií i koupě úvěru od banky, kterým tlačili firmu do insolvence, což zcela jistě nejsou půjčky společnosti. K této situaci došlo, že nepodepsali soubor připravených a schválených dokumentů, čímž se podle mě dopustili podvodného jednání," dodal Jirounek s tím, že chystá trestní oznámení.

Vyšetřování se týká i účetní firmy Peskim. Podle jejího bývalého účetního Jaroslava Kubisky, který je rovněž mezi obviněnými, získal Rittig 78,6 milionu korun za fiktivní služby. Účetní údajně usiluje o pozici spolupracujícího obviněného. Cokeville Assets byla podle něj jen "papírová" firma, sloužící jako sběrné místo provizí pro Rittiga od českých i zahraničních společností. Rittig dnes Lidovkám.cz řekl, že Kubisku nezná, účetní podle něj nebyl u žádných jednání.

Obvinění advokáti

Převody údajně řídili další dva obvinění, Rittigovi právníci David Michal a Karolína Babáková z advokátní kanceláře MSB Legal (dříve Šachta&Partners), která je spojena s několika dalšími kauzami. Jak upozornil server Lidovky.cz, Babákové nyní kvůli vyšetřování obstavili byt a rovněž dva byty další obviněné, jednatelce firmy Oil Technologies (dříve Peskim) Janě Šádkové. K dalším obviněným patří jednatel společnosti Peskim Petr Michal, manažer Oleo Chemical Radomír Kučera a někdejší jednatel Cokeville Peter Kmeť.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!